Kde sa dá v lete okúpať zadarmo? Spoznajte neobyčajné miesta na Slovensku

Kde sa dá v lete okúpať zadarmo? Spoznajte neobyčajné miesta na Slovensku

14.07.2021 | Kde sa okúpať? | Milan Cigánik

Letná sezóna je v plnom prúde a aktuálne tropické horúčavy nás lákajú osviežiť sa v chladivej vode. Pokiaľ tento rok neuvažujete o dovolenke pri mori, vydajte sa cestou spoznávania našej krajiny, ktorá má rozhodne čo ponúknuť.

Ak hľadáte zákutia na letné kúpanie, zasadené do krásneho prírodného prostredia, kde navyše nemusíte platiť vstupné, ste na správnej adrese. Pozrite si krátky prehľad najzaujímavejších miest, ktoré by ste nemali pri potulkách Slovenskom obísť. 

Prírodný kráter Kaďa v Liptovskom Jáne

Prírodný kráter s dobudovaným bazénom je jednou z rarít malebného Liptovského Jána. Nájdete tu niekoľko termálnych prameňov, ale aj množstvo historických pamiatok, predovšetkým zemianskych kaštieľov. V prírodnom kráteri Kaďa vyviera silno mineralizovaná termálna voda, teplá 20°C. Využíva sa pri liečbe reumatických ochorení, chorôb ženských orgánov, kožných problémov či ťažkostí pohybového ústrojenstva. Návštevníci majú príležitosť vychutnať si prírodný perličkový kúpeľ ako vo vírivke, priamo pod holým nebom. Aj preto je toto miesto často označované ako prírodný wellness. Areál Kade je čistý, obklopený trávnatou plochou, nájdete tu bufet, jednoduché prezliekarne i toalety.

Tajchy pri Banskej Štiavnici

V okolí Banskej Štiavnice vznikali v minulosti umelé vodné nádrže tzv. tajchy. Tie sa využívali pri ťažbe a spracovaní rúd. Na tú dobu miestni inžinieri vyvinuli jedinečnú vodohospodársku sústavu. V 18. storočí zadržiavali až 7 miliónov kubíkov vody a distribuovali ju tam, kde bola potrebná. Z pôvodných 60-tich tajchov sa dodnes zachovalo 24. Je v nich priezračne čistá voda, preto ju tunajší obyvatelia s obľubou využívajú na kúpanie. Medzi najnavštevovanejšie patria Kolpašský tajch, Klinger, Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta a Richňavský tajch. Okrem prírodného kúpania majú návštevníci možnosť člnkovať sa, zarybárčiť si, v zime zas korčuľovať, prípadne si vyjsť na romantickú prechádzku.

Ilustračná foto

Palcmanská Maša

V jednom z najkrajších slovenských národných parkov v Slovenskom raji sa nachádza aj jeho najväčšia vodná nádrž Palcmanská Maša. Vznikla kvôli regulácii vodného toku rieky Hnilec a pre potreby prečerpávajúcej vodnej elektrárne v Dobšinej. Rozprestiera sa pri obci Dedinky a patrí medzi najchladnejšie vodné nádrže na Slovensku. Pri nádrži je dolná stanica lanovky, ktorá vás vyvezie na planinu Geravy, odkiaľ vedú viaceré turistické chodníky. V súčasnosti je vyhľadávaným cieľom výletov, pretože ponúka prírodné kúpanie v nádhernej prírode. Na jej brehoch nájdete ubytovacie, rekreačné i športové zariadenia. 

Beňatinské jazero

Malé travertínové jazierko je pomerne málo známe, no v rámci Slovenska ide skutočne unikátne miesto. Prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance na východnom Slovensku, neďaleko hraníc s Ukrajinou. Nájdete ho na mieste, kde bol travertínový lom, ktorý neskôr zaplavila spodná voda. Vzniklo tak nádherné tyrkysové jazero, pripomínajúce chorvátske Plitvické jazerá. Voda v ňom je studená, no mimoriadne čistá. Lom je najvýchodnejšie položenou travertínovou lokalitou na Slovensku. V jeho strmých skalných stenách leží množstvo skamenelín drobných morských živočíchov. Zaujme tu i päť metrov veľký útvar, predstavujúci skamenený, na červeno sfarbený odtlačok obrovskej pravekej ryby. Preto ho nazývajú „Beňatinská veľryba.“ Kúpanie je možné iba na vlastné riziko.

Šútovské jazero

Pod vrcholmi Malej Fatry je zatopený kameňolom, využívaný ako prírodné kúpalisko. Keďže patrí k obci Kraľovany, nazýva sa Kraľovianske jazero. Oveľa známejšie je ale pod názvom Šútovské jazero, pretože sa nachádza neďaleko Šútovského vodopádu. Má hĺbku 15 metrov, a keďže vzniklo zaplavením bývalého kameňolomu, nemá prítok, ani odtok. Vďaka jeho severnej polohe je chladnejšie, čo návštevníci ocenia najmä počas horúcich letných dní. Ide o ďalšie z jazier označované ako slovenské Plitvice. Miesto ponúka nádherné výhľady na hory. Okolo sa nachádza viacero pláží. Neďaleko jazera je motorest s parkoviskom, od ktorého je jazero vzdialené približne sto metrov. Kúpať sa tu môžete len na vlastné riziko.

Prírodné jazero pri obci Kalameny

Termálny prameň s jazierkom nájdete v lese, za obcou Kalameny v okrese Ružomberok. Vyviera tu podobná termálna voda ako v Bešeňovej či Lúčkach. Jej stála teplota 33°C predurčuje toto miesto na celoročné kúpanie. Jazierko je hlboké približne pol metra, s drobnými kamienkami na dne. Termálna voda je slabo mineralizovaná, jemne sfarbená do oranžova a má priaznivé účinky na pohybové ústrojenstvo. V jeho blízkosti sú lavičky a ohnisko s posedením. Z obce Kalameny sa k jazierku dostanete po žltej turistickej značke. Od kostola je vzdialené iba jeden kilometer, s dostupnosťou nielen pešo, ale tiež autom či bicyklom.