Prázdninový TIP: Pripravte deťom nezabudnuteľné leto v prírode

Prázdninový TIP: Pripravte deťom nezabudnuteľné leto v prírode

24.07.2021 | Dovolenkový tip pre celú rodinu | Danka Šoporová

Leto je v plnom prúde, pričom mnohé rodinky na svoje dovolenkové dni ešte len čakajú. A kto vie, možno ich strávia v kempe. Dôvodov, prečo sa nevyhýbať ani akčnejším výletom, je predsa hneď niekoľko.

 Pre deti býva totiž dovolenka v kempe a spánok v stane nezabudnuteľným zážitkom. Aby sa však dobrodružné prázdniny nezmenili na nočnú moru, je potrebné nepodceniť prípravy. Čo všetko by mali zahŕňať? Poradíme vám!

Ako si vybrať správny autokemp?

Výber vyhovujúceho autokempu je pre úspech tohto typu dovolenky kľúčový. V prípade zlého rozhodnutia hrozí, že pekné chvíľky budú narušené nepríjemnosťami, čo vie razom znepríjemniť celý pobyt. Ako súčasť rozhodnutia by ste preto mali zohľadniť:

Lokalitu a recenzie
Najdôležitejšie je vedieť, akými činnosťami sa chcete na dovolenke zaoberať. Je to jazda na bicykli? Plávanie v rybníku? Alebo vás fascinujú skôr múzeá a pamiatky? Zodpovedanie tejto otázky vám uľahčí výber vhodnej lokality. Odporúčame vám nejazdiť s deťmi na miesta, ktorým chýbajú referencie od iných rodín s deťmi. Nie vždy sa dôvera a zmysel pre objavovanie nepoznaného vypláca. Všímajte si detaily, ktoré sú v recenziách opísané, pretože vás môžu ušetriť prípadného sklamania. S lokalitou súvisí tiež dostupnosť základnej občianskej vybavenosti. Dôležitá je najmä vzdialenosť od najbližšieho obchodu, v ktorom budete nakupovať potraviny a ďalšie nevyhnutnosti.


Vybavenosť kempu
Spokojnosť v tomto bode je skôr subjektívna, keďže každý človek má latku komfortu nastavenú na iných hodnotách. Podľa fotografií na internete ľahko zistíte, ako sú na tom sprchy a toalety, v niektorých kempoch bývajú úplne nové sociálne zariadenia, čo môže byť samozrejme veľké plus (nielen) pre náročnejších výletníkov. Príjemnosťou, ktorú oceníte v prípade nepriaznivého počasia, je reštaurácia, bufet či akékoľvek iné kryté pohostenie, kde sa môžete pred dažďom i vetrom skryť a zahrať si napríklad spoločenské hry. Štandardom, i keď obvykle spoplatneným, je dostupný rýchly internet. Kvôli detskej zábave je určite vhodné prezistiť, aké možnosti daný kemp ponúka. Má neďaleko ihrisko? Bazén? Volejbalovú sieť? Je v blízkosti kúpalisko či jazero, v ktorom sa dá kúpať?


Parkovanie
Parkovanie je nutným faktorom, ktoré neberte na ľahkú váhu. Dôležité je, aby bolo možné s vašim autom pristaviť u stanového miesta. Pýtate sa, prečo? V priebehu dovolenky sa z vášho auta stane pomyselný trezor, v ktorom budete mať uschované všetky dôležité veci, vrátane dokladov. Netreba zabudnúť ani na zásoby jedla a vody.

Áno pre stan!

Stanovanie je skvelým dobrodružstvom, ktoré si ako rodinka bezpochyby zamilujete. Stačí, ak dodržíte niekoľko nepísaných pravidiel a zažijete dovolenku, na ktorú tak ľahko nezabudnete. Veď ide o čas, kde ste skutočne všetci spolu, a to dokonca veľmi intenzívne - bez telefónov, tabletov, televíznych programov a ďalších elektronických vymožeností.

Ako rodina zdieľate každý okamih a vytvárate si nezabudnuteľné zážitky. Či už pri stavaní stanu, varení na ohni či búrke, jedna vec je istá. Ráno po prebudení vás privíta vôňa lesa, rozkvitnuté lúky a ranná rosa. Blízky kontakt s prírodou upokojuje myseľ, vaše dieťa sa veľa naučí, vyblázni v prírode a vy mu budete po celý čas v blízkosti.

V kempe vás istotne obíde naháňačka za rozmanitými a zbytočnými suvenírmi, nemusíte platiť žiadne vstupné a nakupovať predražené zbytočnosti. Uvidíte, že deti sa začnú z vlastnej iniciatívy oveľa viac zameriavať na to, aké činnosti podnikáte i čomu sa s nimi venujete.

Dobrý stan, spacák i varič

Zabudnite na maličké áčkové stany, bez poriadneho stanu sa nevyspíte. V prípade, že máte dve deti, bude vám bohato stačiť rodinný stan pre 4 osoby. Priestory na spanie sú od seba oddelené „predsieňou“, do ktorej uskladníte všetky veci nevyhnutné pre pohodlné kempovanie, a to vrátane grilu, kempingového nábytku či bicyklov. Nezabudnite ani na samonafukovacie karimatky. Na tvrdej zemi sa zle spí a unavené dieťa s deficitom spánku nie je veru najpríjemnejšie.

Každý táborník vie, že kempovanie sa nezaobíde bez kvalitného spacáku. Aj v lete môže byť nadránom nepríjemne sychravo a deti musia byť v teple. Najkvalitnejšie sú perové spacáky. Nielenže vynikajú ľahkosťou a hrejivosťou, ale výrobcovia na ne častokrát poskytujú dlhoročný servis.

Bez plynového variča neuvaríte ani špagety, ani čaj. Nezabudnite ho. Jesť týždeň paštétu s chlebom omrzí aj najväčšieho milovníka konzerv. Preto by vám plynový varič nemal v základnej výbave chýbať. Variče sú ľahké a skladné, vďaka jednoduchej obsluhe na nich bez problémov pripravíte chutné teplé jedlo pre celú rodinu.