Vianoce s našimi osobnosťami...Takto znejú ich odkazy

Vianoce s našimi osobnosťami...Takto znejú ich odkazy

24.12.2020 | Osobnosti a vianočné želanie | Naďa Trenčanská

Keďže náš magazín je zameraný prioritne na rozhovory so zaujímavými osobnosťami, a navyše sa vždy snažíme prinášať niečo inšpiratívne, ani Štedrý deň nebude výnimkou. 

Na to, ako trávia Vianoce a čo pre nich najkrajšie sviatky roka znamenajú, sme opýtali módnej návrhárky Emílie Harmathovej, komika, režiséra, producenta a scenáristu Jána Gorduliča, hygieničky a epidemiologičky Mudr. Daniely Križanovej a riaditeľky štátneho archívu v Bytči, PhDr. Jany Kurucárovej.

Máme tu vianočné sviatky. Ako ich vnímate? Čo na nich milujete, a naopak nemáte radi?

Ján Gordulič:  Ja na Vianociach milujem ten kľud a pokoj, všetko sa zavrie a je ticho. A ideláne až do siedmeho januára. Pre mňa je to panika a stres do 23.12 večera a potom dva týždne úplneho ticha. Nezvonia telefóny, nikto nič nechce a je to prosto plošné, pre všetkých akoby posvätné. Zrazu všetko počká.

A čo nemám rád? Práve v tomto našom biznise je to ten predvianočný frmol. Keď chcú všetci všetko stihnúť ešte do Vianoc, akoby už po nich nemalo byť nič. Začína sa to obvykle okolo piateho novembra. Všetko treba natočiť, dopísať, vyprodukovať....a samozrejme vyfakturovať, aby sa to komplet stihlo. V tomto teraz žijem. Snažím sa to akceptovať. Preto v tomto čase, žiaľ, odmietam aj pozvania na rozhovory, do podcast-ov a všetkých prosím, aby sa ozvali až po siedmom januári. U vás som urobil veľkú výnimku😊. 

My si to veľmi vážime a tešíme sa, že ste si našli čas.

Mudr. Daniela Križanová: Mám rada vianočné sviatky od detstva. Aj keď moja rola ako mamy i starej matky je v období Vianoc iná, zodpovednejšia aj vyčerpávajúcejšia. No všetko, čo robím a pripravujem na sviatky, robím s vedomím, že odovzdávam mojim to, čo som aj ja dostala do vienka od svojich rodičov. Radosť z obdarovávania blízkych ostala stále rovnaká. Duchovný odkaz Vianoc v našej rodine pretrváva. Presne to ma teší najviac.

Emília Harmathová: Nepatrím medzi ľudí, ktorí milujú okázale veci. Keď je zbytočne všetkého veľa. Tak je to aj s Vianocami. Mám rada, keď sú pekné, farebné a na stole je z každého trošku. No najradšej mám, keď po rozdaní darčekov sedíme pri stromčeku a spoločne debatujeme. Po večeri ešte prídu na návštevu ďalší členovia rodiny a zabávame sa, veľa spomíname. Vtedy mám také príjemné teplo pri srdci, že akú mám úžasnú rodinu, ku ktorej som prišla vďaka tomu, že sa dievčatá vydali.

Phdr. Jana Kurucárová: Vianoce sú pre mňa skutočne najkrajším obdobím roka. Milujem ich atmosféru, maximálne si užívam spoločné chvíle s rodinou. Svet je teraz priveľmi rozbehaný a cením si moment, keď sa ten kolotoč aspoň na chvíľku zastaví.

Na Vianociach nemám rada ich skomercionalizovanie. Vadí mi, že už niekde na začiatku novembra mi začnú obchody ponúkať vianočné ozdoby, nápady na darčeky a podobne. S tým súvisí tiež skutočnosť, že ma neteší, keď vidím, ako ľudia pozerajú na Vianoce výlučne cez to hmotné. Hodnotia ich povedzme podľa veľkosti darčekov. Postupne zabúdame na skutočný význam Vianoc, tradície a zvyky. Veď v tom tkvie ich pravé kúzlo. V tomto roku, poznačenom pandémiou, sú moje predvianočné pocity rozporuplné. Obávam sa, že očakávanú radosť zastiera akýsi nedefinovateľný strach. Vianoce sú ale aj o nádeji.

Čo ďalšie prezradili naše osobnosti?

Aké teda sú tie vaše osobné Vianoce? Čo nesmie u vás chýbať? Možno je to zvyk, jedlo či tradícia, bez ktorej si neviete Vianoce predstaviť.

Jano Gordulič: My sme veľmi malá rodina. V podstate ja a moja mama. Čo sa zvykov týka, zo sladkostí a koláčov je to určite kakaový závin. Okrem toho sa snažím - vždy deň-dva vopred, uvariť kapustnicu, aby bola na Štedrý deň odležaná. Nesmie chýbať ryba. Moje Vianoce sa skladajú z dvoch častí. Jedna je tá rodinná, od druhej - tretej poobede do približne desiatej večer. Vtedy sme spolu ako rodina, je to o dobrom jedle, darčekoch, rozprávkach, koledách a zábave. Potom nasleduje druhá fáza, keď sa zhruba o pol jedenástej stretávame so starými kamarátmi. Toto praktizujem už 15 rokov. Vyrážame do centra mesta, kde sa stretávame v jednej kaviarni. No obávam sa, a vlastne teraz mi to došlo, že tohtoročné Vianoce sa pravdepodobne prvý raz po 15 rokoch nestretneme. A som z toho smutný ☹.

Mudr. Daniela Križanová: Ako som už spomínala, odovzdávam ďalej zvyky od mojich rodičov a prarodičov. Na vianočnom stole nesmie chýbať okrem ryby a šalátu, hríbová sladkokyslá polievka s vianočkou. Tú varím výlučne na Vianoce. Je to zvláštna kombinácia chutí. Taktiež pečiem makovníky a orechovníky, ktoré sú našou klasikou. Máme rovnako repertoár odskúšaných receptov, ktoré nám chutia, ako sú kokosovo-višňové guľky, rumová roláda a vanilkové rožky.

Emília Harmathová: Vianoce najradšej trávim s najbližšou rodinou. Ešte do minulého roka to bolo aj s mojou mamou. Teraz s dcérami a troma vnukmi. Som šťastná, že súčasťou rodiny je aj zať a jeho rodina, s ktorou si navzájom vychádzame a snažíme sa v takejto milej zostave minimálne 4 až 5 krát do roka stretávať. A tak to bude aj tohtoročné Vianoce.

Pri tradičnej večeri sa všetci posadíme k veľkému, prestretému stolu a dodržiavame to, čo sme si prevzali od rodičov. Zaželáme si šťastné sviatky, aby sa každému z nás darilo. Nesmú chýbať oblátky s medom. Dúfam, že budúci rok od mojich včielok. Teraz som ich zazimovala, v lete možno budem mať od nich aj med. Samozrejme šošovica, kapustnica s dubáčikmi, ktoré každý rok nasušia svatovci na chalupe, zemiakový šalát, rybka. Posledné roky máme zubáča alebo sumca, ale ja musím mať aj jednu podkovičku kapra, to mi neustále pripomína detstvo. Počas večere spomíname na tých, ktorí viac nie sú s nami, avšak skôr na veselšie momenty, pri ktorých sa zasmejeme. Chceme, aby chlapci nezabudli na starých rodičov a prababku. Pred polnocou sa rozídeme. Každý rok sa zastavíme v Slobode zvierat a odnesieme koláčiky dobrovoľníkom. Samozrejme aj zvieratkám niečo pod zub. Tento rok som zamestnancom odovzdala rúška, takže vianočný darček budú rúška s prianím Nového roka všetkým ich zverencom, aby tie ďalšie Vianoce prežili v nových domovoch.

Phdr. Jana Kurucárová: Vianoce v našej rodine sú tradičné, či už sa to týka výzdoby bytu alebo jedálnička. Štedrovečerná klasika musí byť: oblátky, med, kapustnica, kapor, šalát. U nás nesmie chýbať betlehem, ktorého príprava stojí na mojich pleciach. Sú to papierové figúrky - tie sa v rodine dedia už po generácie. A čo neodmysliteľne patrí k mojim Vianociam? Podľa niektorých blízkych už výstrednosť či úchylka. (smiech) U nás musí byť v každej miestnosti, a naozaj absolútne v každej miestnosti - živá čečinka. :-)

 

Priatelia, aj my, v mene našej redakcie, vám prajeme krásne sviatky. 🧡