Z odpadu na Mount Everest budú vytvorené umelecké diela

Z odpadu na Mount Everest budú vytvorené umelecké diela

02.02.2021 | Mount Everest | Milan Cigánik

Najvyššia hora sveta Mount Everest, týčiaci sa do výšky takmer 8 849 metrov nad morom, láka každoročne tisíce horolezcov z celého sveta, túžiacich dosiahnuť jeho vrchol. Iba v roku 2019 navštívilo danú oblasť viac než 60 000 peších turistov, horolezcov a sprievodcov.

Ako premeniť odpadky na dobrú vec

Pri svojich výstupoch tu však zanechávajú hromady odpadkov, ktoré znečisťujú okolitú prírodu. Špeciálne upratovacie čaty odpad zbierajú a ukladajú do otvorených jám, prípadne ho spaľujú. To spôsobuje ďalšie znečistenie ovzdušia, vody i pôdy. Potvrdzujú to kontaminované vzorky snehu, ktoré boli v tejto oblasti odobraté.

Tommy Gustafsson, spoluzakladateľ návštevníckeho centra a riaditeľ projektu „Prines ma späť“ pre denník Reuters uviedol, že v snahe znížiť množstvo likvidovaného odpadu sa domáci umelci rozhodli naučiť miestnych obyvateľov vytvárať zo zozbieraných odpadkov umelecké diela a tie vystavovať v novej nepálskej galérii. Tommy Gustafsson verí, že táto iniciatíva pomôže u ľudí zvýšiť povedomie o nutnosti ochrany životného prostredia. Vystavené umelecké diela sa budú predávať ako suveníry a výťažok z predaja miestna samospráva použije na ochranu prírody v postihnutom regióne.

Výstava umeleckých diel v novej galérii

Činnosť galérie bude zahájená vďaka podpore návštevníckeho centra Sagarmatha Next Centre v Syangboche, ležiaceho na hlavnej trase do základného tábora Mount Everestu, dva dni chôdze od Lukly, vstupnej brány do hôr.

Cieľom myšlienky je upozorniť na obrovské množstvo odpadu, ktorý sa v celej oblasti každoročne nahromadí, a taktiež zabrániť, aby sa Mount Everest zmenil na smetisko. Na vytváranie umeleckých diel budú miestni obyvatelia používať rozličný odpad, vrátanie použitých plastových fliaš, roztrhaných stanov, lán, polámaných rebríkov, plechoviek a ďalších plastových obalov. S otvorením galérie sa počíta už tohtoročnú jar, napriek tomu, že počet návštevníkov nebude zrejme, z dôvodu pandémie, vysoký. 

Prines odpad späť

Ďalšia časť iniciatívy predpokladá väčšie zapojenie ľudí do projektu „Prines ma späť“. Opiera sa o nariadenie vlády Nepálu, že každý horolezec, sprievodca či turista, je povinný priniesť aspoň jedno kilogramové vrece odpadu na letisko Lukla, kde sa nachádza centrum pre návštevníkov. Takto zozbieraný odpad miestna environmentálna skupina vytriedi a spracuje, a to pod dohľadom výboru pre kontrolu znečistenia Sagarmatha.