Vitamín D je pre človeka dôležitý. Ako pomáha nášmu organizmu?

Vitamín D je pre človeka dôležitý. Ako pomáha nášmu organizmu?

24.03.2021 | Vitamín D pre zdravie | Iveta Hricková

O užitočnosti vitamínu D sa začalo intenzívnejšie hovoriť v súvislosti s koronavírusom. V skutočnosti je veľmi dôležitou výživnou látkou, ktorá by ani za bežných okolností nemala chýbať v našich jedálničkoch.

Popularita vitamínu D začala stúpať po vyjadreniach viacerých odborníkov, že môže byť vítanou prevenciou pred koronavírusom. Organizmus trpí jeho nedostatkom od jesene do konca zimy. Kvôli tomu ťažšie zvládame boj s vírusovými ochoreniami. Podľa niektorých ľudí sa ľudské telo vďaka vitamínu D lepšie bráni voči Covid-19, a taktiež v prípade infikovania pomáha zmierniť samotný priebeh. Spolu s vitamínom C a zinkom sa odporúča ako podporná liečba koronavírusu a pacienti ich majú podľa lekárov užívať s ďalšími odporučenými liekmi. V každom prípade sa naň nemožno pozerať ako na zázračný liek, no váš organizmus nepochybne posilní a stimuluje k obrane proti vírusom ako takým.

Dôležitý pre ženy

Vitamín D je pre telo dôležitý aj počas bežnej situácie. Veľmi často sa skloňuje pri ženách, keďže u nich hrozí vyššie riziko vzniku osteoporózy. Pre posilnenie kostí je už od detstva podstatný dostatočný príjem vápnika. Avšak, ten telo nedokáže spracovať v plnej miere, pokiaľ nemá k dispozícii aj vitamín D. Vďaka nemu sú kosti pevnejšie, majú dostatok minerálov a bývajú odolnejšie voči zlomeninám či osteoporóze.

Posilňuje imunitu

Naša imunita je počas sychravých a chladných mesiacov slabšia aj kvôli nedostatku vitamínu D, ktorý pochádza rovnako zo slnka. Vtedy sú dni tmavšie a nechodíme von tak často, ako povedzme počas jari či leta. Tým pádom bývame náchylnejší na vírusové aj infekčné ochorenia. V tomto období by sme ho mali dopĺňať prostredníctvom stravy a vitamínových doplnkov.

Potrebný pri správnej hormonálnej činnosti

Déčko nám pomáha aj pri správnom fungovaní organizmu. Pozitívne vplýva na hormonálnu činnosť, dokáže zlepšiť aj funkciu štítnej žľazy. Po jeho doplnení sa napravia viaceré chronické ťažkosti, vrátane návalov tepla a nepravidelnej menštruácie.

Prevencia pri svalovke

V prípade, že pravidelne cvičíte, môžete po tréningu pociťovať svalovú únavu. Vtedy potrebujete rýchlo doplniť minerály. Najznámejším je magnézium, ktoré dokáže uľaviť aj pri miernej bolesti. Okrem toho nezabudnite na vitamín D, pretože vďaka nemu dochádza k lepšiemu spracovaniu výživných látok a významne prispieva k správnej funkcii svalov.

Nezabúdajte naň (ani) počas tehotenstva

Tehotné ženy musia dbať na správne zloženie jedálnička, dostatok vitamínov a spomínaných minerálov. Tie im pomáhajú lepšie prekonať všetky fyziologické zmeny, ktoré nastávajú v tomto období, a ktoré predstavujú pre ich organizmus veľkú záťaž. Obzvlášť dôležité je to pre priaznivý vývoj plodu. Vitamín D je nevyhnutný pre správny vývoj kostry a svalov. Pravidelne by ho mali užívať spolu s kyselinou listovou.

Kde je zastúpený vitamín D?

 • slnečné lúče,
 • ryby,
 • rybí tuk,
 • vaječný žĺtok,
 • pomarančová šťava,
 • hríby,
 • niektoré druhy tvrdých syrov.

Zopár zaujímavostí zo slovenskej meteorológie

 • Najviac slnečných dní v roku majú v Štúrove a v jeho okolí.
 • Dlhodobo najteplejším miestom na Slovensku je Hurbanovo, ktoré pravidelne zdoláva rekordy v najvyššej nameranej teplote.
 • Aj doteraz najvyššia nameraná teplota bola v Hurbanove. V roku 2007 tam mali až 40,3 stupňa.
 • Najslnečnejším miestom u nás je Hurbanovo a stred Podunajskej nížiny. Najmenej slnka majú na Orave v okolí Trstenej.
 • Najväčší počet horúcich dní sme mali v auguste 1992, keď bol v Bratislave zaznamenaný celomesačný priemer 26 stupňov.