Pracujete doma z postele? Robíte veľkú chybu

Pracujete doma z postele? Robíte veľkú chybu

06.02.2021 | Práca z domu | Iveta Hricková

Práca z domu, tzv. home office, si vyžaduje od človeka prísnu disciplínu. Ak začneme poľavovať a hľadať si rôzne skratky, náš výkon nebude taký, aký by mal byť.

Postupne budeme strácať pracovné návyky, čo môže v konečnom dôsledku ohroziť našu pracovnú pozíciu. Jednou z najčastejších chýb je, že zostávame pracovať z postele a dokonca sa ani neprezlečieme z pyžama.

Z postele do kuchyne

Home office vyzerá na prvý pohľad ideálne, no len dovtedy, kým sa stretneme s realitou. Zatiaľ čo na pracovisku sa dokážeme sústrediť, doma to býva o čosi horšie. Je tu totiž mnoho rušivých podnetov a navyše, doma nehrozí, že by nás nečakane prišiel skontrolovať nadriadený. Postupne zľavujeme zo svojich nárokov, až sa dostaneme do bodu, že sme leniví a ani sa neprezlečieme z pyžama. Zostaneme pracovať z postele a presúvame sa iba do kuchyne a na toaletu. Takýto spôsob práce ale škodí nášmu zdraviu i pracovným výkonom. 

Spohodlnieme, stratíme návyky

Pri práci z domu je dôležité, aby sme si zachovali zabehnuté rituály. Vďaka tomu nestratíme pracovné návyky a negatívny dopad home office na súkromný život bude minimálny. Musíme sa mať na pozore, aby sme počas výkonu práce z domu nespohodlneli, pretože neskôr, po návrate do zamestnania, by nám mohlo byť zaťažko plniť všetky pracovné úlohy tak ako predtým. Odborníci preto odporúčajú ráno, keď vylezieme z postele, dať si krátku rozcvičku, sprchu, prezliecť sa do pohodlného oblečenia, po raňajkách sadnúť k stolu a začať pracovať. Tak ako v zamestnaní, rovnako aj doma, urobiť si prestávky iba na jedlo a nevyhnutné potreby.

Škodíme chrbtici

Pozor by sme si mali dávať aj na svoje zdravie. V posteli sa nám možno príjemne leňoší počas prestávky, no inak to nie je najvhodnejšie miesto na prácu. Ak pracujeme z postele, trpí tým celá chrbtica, najmä krčná časť, ktorá je celý čas v neprirodzenej polohe. Po určitej dobe môžeme pociťovať bolesti hlavy alebo závraty. Dlhé sedenie v posteli sa zvykne prejavovať i bolesťami v krížoch. Pokiaľ si chceme ráno trochu poleňošiť, zostaňme o pár minút dlhšie v posteli, to je v poriadku. Vybavme si maily a potrebné telefonáty, no k samotnej práci sa radšej presuňme k stolu.

Zhoršuje sa výkonnosť

...akonáhle tak urobíme, psychika sa nám automaticky nastaví do pracovného režimu. Naproti tomu, ak zostaneme v posteli, automaticky sa nastavíme do pohodlnejšieho módu a pracovať sa nám nebude chcieť. Pri pocite únavy si pokojne polhodinku pospíme a ak aj nestihneme splniť všetky naše povinnosti, presunieme ich na druhý deň. Je vám to známe? Týmto spôsobom sa nám práca začne nabaľovať, čo sa skôr či neskôr prejaví na zhoršenej výkonnosti.

Negatívny vplyv na psychiku

Leňošenie a práca z postele má negatívny dopad aj na našu psychiku. Častejšie mávame zlú náladu, zanedbávame zovňajšok, po nejakej dobe sa môžu objaviť depresie. Preto je dôležité rozdeliť si čas! To znamená, určitú časť dňa venovať pracovným povinnostiam a zvyšok stráviť s rodinou, priateľmi, prípadne len tak oddychovať.