Vlna solidarity pomáha zachraňovať životy vojnových utečencov z Ukrajiny. Chcete pomôcť i vy?

Vlna solidarity pomáha zachraňovať životy vojnových utečencov z Ukrajiny. Chcete pomôcť i vy?

07.03.2022 | Pomoc Ukrajine | Redakcia

Vojna na Ukrajine zasiahla všetky oblasti nášho života. Ekonomickú, politickú a ovplyvnila najmä životy obyčajných ľudí. Tí v strachu opúšťajú svoje domovy a hľadajú útočisko v susedných krajinách, často iba s jednou taškou, v ktorej majú zbalený celý svoj doterajší život.

Na Slovensko sa za posledné dva týždne uchýlilo viac než 100 000 utečencov, prevažne žien a detí. Niektorí tu majú rodinu a priateľov, mnohí však nevedia, čo s nimi bude a sú odkázaní na pomoc súkromných osôb, štátnych i dobrovoľníckych organizácií.

Unicef

Unicef pomáha Ukrajine od samého začiatku konfliktu prostredníctvom štyroch kancelárií na oboch stranách kontaktnej línie. Zabezpečuje zásobovanie vodou, potravinami, hygienickými balíčkami, liekmi, organizuje zbierky teplého oblečenia a prikrývok. „Najefektívnejšou formou pomoci je však pomoc finančná. Pri materiálnych zbierkach v súčasnej situácii hrozí, že sa na hraniciach nazbiera veľké množstvo kamiónov a že budú z rôznych dôvodov zadržiavané, takže sa pomoc na miesto nedostane včas alebo vôbec“, hovorí Viktória Bernátová zo Slovenskej nadácie pre UNICEF. Nadácia preto organizuje finančnú zbierku, vďaka ktorej všetok potrebný materiál nakúpi na Ukrajine. Týmto spôsobom podporí miestnu ekonomiku, ale zároveň šetrí náklady na dopravu a je isté, že sa pomoc dostane k ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Slovenský Červený kríž

Aj pracovníci a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža pomáhajú na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Poskytujú tam prvú pomoc, asistujú pri preprave imobilných ľudí, vyhľadávajú kontakty v prípade, že utečenci stratili spojenie so svojimi rodinami. Spolupracujú pritom s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a tiež s Medzinárodnou federáciou Červeného kríža a Červeného polmesiaca a Medzinárodným výborom Červeného kríža. V súčasnosti neplánujú zasielať na Ukrajinu materiálnu pomoc, ale organizujú finančnú zbierku na podporu svojich aktivít. Vyzývajú ľudí, ktorí ich chcú podporiť, aby na to využili bankový účet Slovenského Červeného kríža, prípadne svoj príspevok poslali priamo Ukrajinskému Červenému krížu cez jeho donorskú stránku.

Iniciatíva „Kto pomôže Ukrajine“

Táto Iniciatíva cez online platformu spája vyše tridsať organizácií a subjektov, ktoré sa dokážu podieľať na pomoci priamo na Ukrajine alebo môžu pomáhať utečencom na Slovensku. Už za pár hodín od jej vzniku sa prihlásilo viac než 1200 ľudí, ochotných pracovať ako dobrovoľníci alebo ponúkajúcich voľné ubytovacie kapacity. Pomáhať finančne, materiálne aj odborne môže každý. Ľudia, firmy, mimovládne organizácie i občianske združenia.

Začiatok formulára

Spodná časť formulára

Finančná zbierka prebieha cez platformu Donio. „Financie pomôžu zabezpečiť potraviny, hygienické balíčky s plienkami alebo lieky a iné zdravotnícke potreby. „Zabezpečíme pitnú vodu, drevo na kúrenie, s pomocou odborníkov pomôžeme deťom formou hry na chvíľu zabudnúť na hrôzy vojny a lepšie sa vyrovnať s traumami,” vysvetľuje Zuzana Suchová z Donio.

Ubytovanie prchajúcim utečencom môžu ponúkať súkromné osoby, hotely aj iné ubytovacie zariadenia. V súčasnosti to je pre iniciatívu najdôležitejšia úloha. Malo by to fungovať ako Airbnb. Ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny chcú ukázať viacero možností, kde by mohli nájsť bezpečné miesto na oddych a načerpanie nových síl.

Lucia Šicková z iniciatívy Kto pomôže Ukrajine povedala, že ak slovenskí občania ponúknu utečencom ubytovanie, iniciatíva má nástroje, ako poskytnúť pomoc adresne, s prioritným zameraním na rodiny s deťmi.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine hľadá ďalších dobrovoľníkov. Ich úlohou by mala byť pomoc pri komunikácii s úradmi, vrátane migračného úradu, poskytovanie psychologickej a pedagogickej podpory, pomoc pri aktivitách s deťmi, vítaní sú tlmočníci, právnici i vodiči. „Súrne potrebujeme aj zdravotníkov. Ľudia na úteku totiž môžu mať rôzne zdravotné problémy“, tvrdí Lucia Šicková.

Košický samosprávny kraj

Košický samosprávny kraj poskytuje humanitárnu pomoc na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, s prispením dobrovoľníkov z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.

"Pre vojnových utečencov sme otvorili turistickú ubytovňu v Sobranciach, otvorený je aj bývalý školský internát vo Veľkých Kapušanoch, pripravená je telocvičňa Strednej odbornej školy vo Veľkých Kapušanoch, kam sme doviezli matrace, prikrývky a ďalšie vybavenie. Spustená je aj prevádzka turistickej ubytovne vo Viničkách," informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Banskobystrický samosprávny kraj

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja schválili sumu 250 000,- € na finančné krytie aktivít, spojených s utečeneckou krízou. V týchto dňoch sa na Kačici v Banskej Bystrici dokončuje zberné miesto pre cielenú materiálnu pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny. Pripravených je 260 ubytovacích miest a ďalších 190 pre ľudí so špecifickými potrebami v samostatných blokoch zariadení sociálnych služieb. Župa otvára v Banskej Bystrici asistenčné centrum, kde si utečenci môžu oddýchnuť, vybavia si všetky potrebné doklady a dostanú základné informácie o možnostiach ubytovania.

„Nasadili sme tím desiatich ľudí, najmä z Rozvojovej agentúry BBSK, ktorý má na starosti vytváranie adaptačných riešení pre utečeneckú krízu. Sú to nesmierne schopní profesionáli, ktorí sa svojej úlohy zmocnili naozaj bleskovo a v rekordne krátkom čase prišli s riešením najakútnejších problémov,“ vyhlásil Ondrej Lunter, vicežupan banskobystrického samosprávneho kraja.

Bratislavský samosprávny kraj

Bratislava bude poskytovať pomoc ľuďom, prichádzajúcim z Ukrajiny vo veľkokapacitnom centre pomoci, ktoré sa chystá otvoriť na hlavnej stanici. „Naši dobrovoľníci pomôžu utečencom s kúpou cestovných lístkov, v komunikácii s políciou, mestským terénnym tímom, organizáciami Kto pomôže Ukrajine a Liga za ľudské práva,“ uvádza mesto na sociálnej sieti. K riešeniu krízovej situácie sa pripájajú aj ďalšie organizácie a tímy. Napríklad Dopravný podnik mesta Bratislavy pre občanov z Ukrajiny zaviedol od 1. marca bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou (MHD).

Hlavné mesto a  jej mestské časti zorganizovali za posledný týždeň množstvo materiálnych zbierok a časť z nich už smeruje na východ. Zároveň mesto alokovalo vo svojom rozpočte 100 000,- € eur, určených na krytie nákladov na prvú vlnu humanitárnej pomoci Ukrajine.

„S rôznou formou pomoci pre utečencov sa na nás obrátila takmer stovka ľudí, najčastejšie s ponukou ubytovania a stále sa hlásia ďalší,“ povedal nám starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren s tým, že už v piatok sa ozývali ľudia, ktorých známi by mali v najbližších dňoch prísť do Bratislavy. „Veríme, že vďaka obrovskej vlne solidarity budeme vedieť poskytnúť pomoc maximálnemu počtu ľudí,“ dodal Chren.

V objekte cudzineckej polície na Regrútskej, kde si ľudia z Ukrajiny môžu požiadať o štatút dočasného útočiska, poskytuje pomoc a podporu Slovenský Červený kríž.

Sloboda zvierat Bratislava

Sloboda zvierat sa chystá v týchto dňoch prevziať väčší počet psov z regionálneho útulku OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku vo Veľkých Kapušanoch, aby tak uvoľnili miesto ďalším prichádzajúcim zvieratám. Doteraz ich bolo z Ukrajiny evakuovaných viac ako 11 000. Medzinárodná organizácia UAnimals finančne podporuje útulky, azylové farmy a záchranné stanice, no peňazí i materiálu je stále nedostatok. Preto vyhlásil bratislavský útulok materiálnu zbierku, ktorá bude distribuovaná prostredníctvom OZ Na konci sveta na hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Urgentne potrebujú menšie balenia granúl, prenosky pre zvieratá, misky, konzervy, kapsičky pre psy aj mačky. Darcovia môžu pomoc odovzdať osobne na adrese útulku Pod Brehmi 1/a, 841 03, Bratislava IV – Polianky, denne od 12.00 do 16.00 alebo ju odložiť v boxe pred útulkom. Zapojiť sa môžu aj do finančnej zbierky, prostredníctvom linku https://bit.ly/3vpKOTl

Na priechode vo Vyšnom Nemeckom je potrebná koordinovaná pomoc dobrovoľníkov, ktorí vedia byť nápomocní ľuďom i zvieratám, prechádzajúcim cez hranice. Záujemci o túto formu pomoci môžu kontaktovať pracovníkov útulku na stránke dobrovolnici@slobodazvierat.sk, ktorí im poskytnú bližšie informácie. V útulku Slobody zvierat poskytujú ukrajinským utečencom bezplatné čipovanie, očkovanie, vystavenie pasu spoločenského zvieraťa, krmivo, nevyhnutné ošetrenie a v prípade potreby aj karantenizáciu zvieraťa.