Bratislavská poliklinika na Bezručovej ulici sa čoskoro dočká svojho otvorenia

Bratislavská poliklinika na Bezručovej ulici sa čoskoro dočká svojho otvorenia

20.02.2022 | Poliklinika Bezručova | Milan Cigánik

Novozrekonštruovaná Poliklinika Bezručova v centre hlavného mesta je spájaná s dlhoročnou históriou poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Celé desaťročia stála bez povšimnutia, aby sa teraz, po 17 rokoch dočkala svojej obnovy a opäť sa do nej vrátili pacienti.

Otvoria ju už v marci

Poliklinika otvorí svoje brány pre verejnosť už v marci tohto roku. Pacientom bude poskytovať služby osem samostatne fungujúcich medicínskych centier, každé s vlastnou recepciou, hlavným lekárom a manažérom. Pacienti sa budú môcť na vyšetrenia objednávať online cez webovú stránku, čo zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti a skráti čakacie lehoty na odborné vyšetrenia k špecialistom. Čas strávený v čakárni pred ambulanciou lekára by nemal presiahnuť 15 minút od doby, na ktorú bol pacient objednaný.

Poliklinika bude poskytovať kvalitnú základnú, ale i nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Základná starostlivosť bude bezplatná, za nadštandardné služby si pacienti priplatia. Záujemcom o nadštandardné výkony ponúkne poliklinika takzvané bonusové programy, ktoré im umožnia nakombinovať si jednotlivé vyšetrenia podľa vlastnej potreby a aktuálnych zdravotných ťažkostí. Seniori môžu využívať špeciálne zľavy na zdravotné výkony až do výšky 75%.

V poliklinike bude pracovať 26 lekárov, 40 zdravotných sestier, 14 koordinátorov zdravotnej starostlivosti a 6 administratívno-technických zamestnancov. Skúsenosti z praxe ukázali, že jeden lekár stihne za hodinu vyšetriť troch pacientov, za jeden deň je to 500 a za celý rok až 120 000 chorých.

V budove sa nachádza týchto osem centier:

  • Gastroenterologické centrum
  • Centrum všeobecného lekárstva
  • Gynekologické centrum
  • Dermatologické centrum
  • Reumatologické centrum
  • Neurologické centrum
  • Internistické centrum
  • Urologické centrum
  • Moderne vybavená lekáreň

Okrem už jestvujúcich, postupne pribudne aj ortopedická, kardiologická, imunoalergologická a endokrinologická ambulancia. V budúcnosti poliklinika plánuje investovať do vlastného centra zobrazovacích metód a veľkého centra jednodňovej starostlivosti.

Špičkový personál v moderných priestoroch

Podľa internistu, gastroenterológa a odborného garanta Polikliniky Bezručova Tibora Hlavatého „bude objekt polikliniky moderným zdravotníckym zariadením s prvotriednymi lekármi a sestrami, najmodernejším prístrojovým vybavením a pokrokovým spôsobom manažovania zdravotnej starostlivosti formou medicínskych centier“.

V poliklinike bude pôsobiť 14 koordinátorov, ktorí majú zastávať funkciu manažérov poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ich úlohou je zabezpečiť, aby sa pacienti  dostali na presný termín vyšetrenia bez toho, aby naň museli dlho čakať.

Typický príklad funkcionalizmu

Budova polikliniky sa nachádza v centre Bratislavy na ulici, ktorá sa pôvodne volala Raynerova. V roku 1945 bola na počesť českého básnika Petra Bezruča premenovaná na Bezručovu ulicu. Výstavba na nej sa začala v 30-tych rokoch minulého storočia a reprezentuje vrcholné diela slovenskej medzivojnovej funkcionalistickej architektúry. V objekte bol najskôr zriadený Liečebný ústav Robotníckej sociálnej poisťovne, vedený významným slovenským lekárom, prof. MUDr. Ladislavom Dérerom. Po 2. svetovej vojne v budove sídlila nemocnica s pôrodnicou a poliklinika, ktorá sa stala jedným z najdôležitejších bratislavských zdravotníckych zariadení. V 60-tych rokoch minulého storočia celý komplex prešiel prestavbou a jednotlivé budovy boli navzájom opticky i funkčne prepojené. V roku 1989 vyhlásili stavbu za národnú kultúrnu pamiatku. Ako štátna nemocnica fungovalo toto zariadenie do roku 2005 a odvtedy chátralo. V roku 2016 sa začala celková rekonštrukcia budovy, ktorej cieľom bolo navrátiť stavbe jej pôvodnú podobu. V súčasnosti plní komplex najmä funkciu rezidenčno-administratívneho centra.