Cvičebný tracklist by mal zahŕňať tieto skladby, hovoria najnovšie prieskumy

Cvičebný tracklist by mal zahŕňať tieto skladby, hovoria najnovšie prieskumy

11.01.2021 | Hudba ako motivácia | Milan Cigánik

Každoročne si po vianočných sviatkoch plných dobrého, no často nezdravého jedla, dávame rôzne predsavzatia, zamerané prevažne na zdravý životný štýl.

Okrem zmeny stravovacích návykov by sme nemali zabudnúť zaradiť do denného režimu aj cvičenie. Pohyb je predsa jeden z dôležitých faktorov v boji s nadváhou. Nech už praktizujeme akýkoľvek druh fyzickej aktivity, niektorí z nás pri nej siahajú po hudbe, ktorá nás motivuje k lepším športovým výkonom.

Prieskum zameraný na najlepšie skladby na cvičenie

Marketingová firma OnePoll zo Spojených štátov uskutočnila prieskum zameraný na sklady, ktoré vybraná vzorka respondentov ohodnotila ako najlepšie na cvičenie, a ktoré používa ako podmaz k vlastným tréningom. Prieskumu sa zúčastnili dve tisícky respondentov, pravidelne vykonávajúcich určitú telesnú aktivitu. Fitness aplikácia Rock My Run ponúka 50 skladieb, ktoré sú ako stvorené na cvičenie. Len desať z nich však dosiahlo, respektíve prekročilo hranicu 10 % zhody medzi respondentmi. Najpopulárnejšie skladby na cvičenie sú vám určite dobre známe a pri zaradení do tréningového tracklistu vás môžu inšpirovať a motivovať súčasne. Prinášame vám desať najobľúbenejších z nich:  :-)

“We Will Rock You” od Queen (24%)

“Eye of the Tiger” od Survivor (24%)

“Welcome to the Jungle” od Guns N’ Roses (21%)

“Lose Yourself” od Eminema (20%)

“Stronger (What Doesn’t Kill You)” od Kelly Clarkson (19%)

“All I Do Is Win” od DJ Khaleda ft. Rick Ross (19%)

“Turn Down for What” od DJ Snake ft. Lil Jon (13%)

“I Love It” od Icona Pop (13%)

“Shake It Off” od Taylor Swift (12%)

“Can’t Hold Us” od Macklemore (10%)

Aký hudobný žáner počúvame pri cvičení najčastejšie?

V prieskume sa respondentov pýtali tiež na to, aký je ich obľúbený hudobný žáner pri cvičení. Najpopulárnejším sa stal hip-hop so 14 %, druhým bola popová hudba s 10 %. Iní uviedli, že radi kombinujú rôzne hudobné žánre a nie sú vyslovene zameraní na jeden konkrétny. Medzi dotazmi na účastníkov prieskumu sa objavila aj hypotetická otázka, keby mohli po zvyšok života cvičiť iba na hudbu jedného interpreta, ktorý by to bol? Jednoznačným víťazom sa však prekvapivo nestal jeden interpret, no respondenti uvádzali niekoľko známych mien ako ABBA, AC/DC, Billy Idol, The Black Eyed Peas, Britney Spears, DJ Khaled, Eminem, Icona Pop, Justin Bieber, Michael Jackson, Queen, Rick Ross, Rihanna, The Rolling Stones či Taylor Swift.

Hudba ako stimul fyzických aktivít

Drvivá väčšina oslovených sa zhodla na tom, že počas cvičenia počúvajú hudbu, pretože bez nej strácajú chuť do cvičenia. Rytmické skladby zlepšujú náladu počas cvičenia, no pomáhajú i sústrediť sa na cvičenie a zvyšovať fyzický výkon. Niektorí respondenti naopak tvrdili, že pri počúvaní hudby sa nevedia na cvičenie sústrediť. Je preto dôležité, aký zoznam skladieb si pre tréning zvolíte. Správne zostavený tracklist totiž výrazne ovplyvňuje váš fyzický výkon. Iba 7 % respondentov si na cvičenie zostavuje vlastný zoznam piesní, zatiaľ čo 39 % radšej počúva vopred pripravený zoznam skladieb, vytvorený špeciálne pre tréning. Napríklad, u bežcov udáva hudba tempo behu a čím je rytmickejšia, tým sa zvyšuje aj ich rýchlosť pri behu. To platí pre kardio cviky všeobecne. Rýchlejšia hudba mobilizuje ľudí viac než pomalšia.

Jedna z najobľúbenejších skladieb pri cvičení pochádza od formácie Icona Pop, má názov "I Love It":