Dlhoočakávaná novinka v Košickom samosprávnom kraji. Viete, čo znamená "Bird Tour"?

Dlhoočakávaná novinka v Košickom samosprávnom kraji. Viete, čo znamená "Bird Tour"?

18.03.2021 | Atrakcia v Košiciach | Iveta Hricková

Pozorovanie vtákov patrí vo svete medzi silné odvetvia turizmu. Nielen odborníci, ale tiež nadšenci, pre ktorých ide o netradičnú záľubu, sa presúvajú do rôznych lokalít, aby mohli na vlastné oči vidieť raritného operenca. 

Do klubu takýchto miest sa pridal aj Košický samosprávny kraj. Spolu so susedným štátom rozbiehajú projekt Bird Tour.

Najvýznamnejšia ornitologická oblasť v strednej Európe

O cestovaní v spojení s ornitológiou sa toho na Slovensku príliš nevie. Napriek tomu aj naša krajina dokáže ponúknuť v tejto oblasti skutočnú perlu. Na východe máme totiž vzácnu oblasť - Senianske rybníky. Tá disponuje skvelými možnosťami na pozorovanie vtákov, ktoré aktuálne prezentujú v medzinárodnom projekte Bird Tour. „Nový projekt zastrešuje rekonštrukciu už existujúcich atrakcií, alebo podporuje výstavbu nových. Zároveň prispieva k rozširovaniu ponuky služieb a infraštruktúry v oblasti Senianskych rybníkov, nachádzajúcich sa v blízkosti obcí Iňačovce, Senné, Blatné Remety a Blatná Polianka, kde nájdu návštevníci aj náučný chodník Vtáčím rajom,“ JUDr. Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región, vysvetľuje podrobnosti pútavej novinky. Súčasťou náučného chodníka je pozorovacia veža, z ktorej budete mať skvelý výhľad na všetkých vtákov. Okrem toho na vás čaká prechádzka nádhernou prírodou, prospešná pre zdravie i psychické rozpoloženie človeka.

Spolupracujú (aj) s Maďarmi

Nový projekt Bird Tour vznikol vďaka cezhraničnej spolupráci s Maďarskom. Spolupodieľa sa na ňom Slovenská ornitologická spoločnosť – Birdlife Slovensko, maďarský partner Zöld Kör - Föld Barátai Magyarország tagja a Nadácia záchrany a obnovy Senianskeho kaštieľa, v ktorého areáli sa realizuje výstavba kempu. Podporu získali aj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Košický kraj si vďaka tomu vymieňa skúsenosti s našimi južnými susedmi, ktorí majú rovnako vlastnú, prírodnú oblasť, populárnu medzi ornitológmi. Počas pozorovania sa dostanete do viacerých nádherných zákutí tohto regiónu a spoznáte nové prírodné atrakcie.

Replika vtáčej búdky a iné zaujímavosti

Program na náučnom chodníku je vymyslený tak, aby zabavil dospelých aj deti. Zatiaľ čo vy môžete pozorovať prírodu a operencov, oni sa môžu zahrať a naučiť nové informácie z oblasti ornitológie. Jednou z najobľúbenejších atrakcií je veľká replika vtáčej búdky, do ktorej deti nahliadnu a zistia, ako to vyzerá v skutočnom hniezde. „Malých turistov istotne poteší vtáčia búdka, ktorá im zážitkovou hravou formou sprostredkuje pocit vtáčích mláďat v hniezde,“ prezrádza Lenka Vargová Jurková. Väčšina trasy Bird Tour je prístupná s bicyklami, s možnosťou ich prenajatia priamo na mieste.

Čo plánujú do budúcnosti?

Bird tour je súčasťou obľúbeného ekoturizmu. Organizácia Košice Región Turizmus pripravuje viacero prekvapení, ktoré potešia turistov už počas blížiacej sa letnej sezóny. Okrem novinky pre ornitológov plánujú vylepšenie cyklotrás a siete cyklopožičovní. Postupne pribudnú ďalšie zaujímavosti aj na samotnej Bird Tour. Jednou z nich sa stane interaktívna tabuľa - tá bude prehrávať množstvo hlasov vtákov a deti sa naučia ich rozoznať. Pri Senianskych rybníkoch vybudujú návštevnícke centrum i dažďové záhrady. Obnoví sa tiež staršia vyhliadková veža. Všetky novinky sú naplánované s dôrazom na udržateľný turizmus a prinesú množstvo prekvapení, a to hlavne z aktívneho výletovania v prírode.

V lete ponúkajú organizované zájazdy

Náučný okruh a vyhliadky na pozorovanie vtákov si môžete pozrieť na vlastnú päsť. Stačí sa prejsť po vyznačenej trase a prečítať si tam všetky zaujímavé informácie. No Košice Región Turizmus pravidelne v lete organizuje špeciálne tour, pričom jedna z nich sa zameriava aj na ich novinku. „V spolupráci so sprievodcami pravidelne pripravujeme a organizujeme aj množstvo turistických produktov, ktoré si u nás návštevníci môžu zakúpiť najmä počas letnej sezóny a užívať si bezstarostné zážitky v Košickom kraji. Sú tematicky členené a návštevníci majú možnosť zvoliť si organizovaný zážitok v téme ekoturizmu, do ktorej spadá i projekt Bird Tour,“ potvrdila nám riaditeľka Košice Región Turizmus.