Mazaná všetkými masťami. Tieto reálne príbehy vás dostanú!

Mazaná všetkými masťami. Tieto reálne príbehy vás dostanú!

14.11.2020 | Martina Valníčková | Danka Šoporová

Vôňa vám pomôže stať sa príťažlivejšou, dodá sebavedomie. Arómoterapeutka Martina Valníčková (40) z Bratislavy esenciálnym olejom celkom podľahla.

Martina Valníčková

Skúsená aromaterapeutka a odborníčka na prírodné esenciálne oleje. K arómoterapii sa dostala náhodou, keď jej kamarátka natierala svojmu jedenapolročnému synovi na nohu levanduľu. Vraj aby dobre spal. Čudovala sa tomu, ale keď to zafungovalo, chcela silu bylín vyskúšať aj ona sama. 

Rýchla medicína 

Jej mama bojovala dlhé mesiace s nepríjemným kožným ochorením, takzvanou ružou. Na nohe mala nepeknú otvorenú ranu, s ktorou si nevedeli lekári poradiť vyše roka a pol. „Povedala som si, že vyskúšam oleje, ublížiť jej predsa nemôžu.“ Liek z prírody zabral za tri týždne. Martinu to prekvapilo, a tak sa začala o oleje zaujímať a používať ich. Hovorí: „Napríklad som si ich kvapla do čaju.“ Ich účinok ma veľmi prekvapil. Odskúšala ich aj na svojich piatich deťoch. Na zlepšenie imunity, proti bolestiam hlavy, na zlepšenie trávenia. O šesť rokov neskôr sa z nej stala expertka na oleje. 

Na príťažlivosť 

Esenciálne oleje však nemusia len liečiť. Použite ich, ak máte napríklad problémy s láskou. „Pomôže vám zmes, ktorá obsahuje klinček,“ hovorí arómoterapeutka. Ak si zopár kvapiek votriete do vlasov, zvýšite si šancu, že sa do vás zaľúbi vysnený muž. Tá vôňa pripomína exotiku. Vychádza z nej prísľub tanca a dobrej nálady. A či to funguje? Tu je príklad: „Moje kamarátky boli v kúpeľoch. Len tak zo žartu si votreli do vlasov vonný olej, ktorý obsahoval klinček, a išli sa zabaviť. Výsledok bol úžasný. Po chvíli sa nevedeli striasť nápadníkov. Doslova ich obletovali...“ 

Rande s policajtom 

Ďalšia Martinina kamarátka použila olej počas silvestrovskej noci. Na veselicu prišla s manželom, ktorý nebol príliš dobre naladený. Bol nevrlý, podráždený, najradšej by sedel doma s pivom v ruke a s nohami v papučiach. A tak si dopriala zopár kvapiek zázračného oleja. Jej manžel ho však poznal. Nahneval sa a rozhodol, že silvestrovskú zábavu presedí za stolom. Svoje rozhodnutie uzavrel, aby si už nikdy na seba tie smrady nedávala. 
„Netrvalo dlho a za zrelou päťdesiatničkou docupital mladý muž. Chcel s ňou tancovať. Manžel len hodil rukou, ona bola nadšená. S mladíkom pretancovala celú noc. Až nadránom jej mladý nápadník prezradil: Neviem sa od vás odtrhnúť, tak krásne voniate.“ Silu olejov vyskúšala aj samotná Martina. „Dala som si ich do vlasov večer aj ja. Zabrali. Odvtedy používam dve zmesi, lebo manžel si už na ich vôňu zvykol. Keď nezaberie jedna, druhá vôňa ho rozhodne rozvášni.“

Pasca na chlapov 

Chystáte sa na pracovnú schôdzku a chcete byť úspešná? Aj na to má Martina recept. Na škole arómoterapie v Česku im školiteľka povedala úsmevnú vetu: „Hřebíček do vlasú delá z chlapú hřebce.“ Zasmiali sa na tom. Martinina kolegyňa potom nechtiac odskúšala jej tvrdenie v praxi. Zle zaparkovala, a tak našla za čelným sklom auta pokutový lístok. Zašla s ním na policajnú stanicu. Pred vstupom do budovy sa poriadne navoňala a povedala policajtovi: „Ja som dievča z dediny, ja neviem parkovať.“ Za normálnych okolností by to asi nedopadlo dobre, ale ona si s klinčekom vo vlasoch verila viac, než bolo zdravé. Výsledok bol prekvapivý. Nielenže jej policajt odpustil pokutu, ešte ju aj odprevadil domov.

Ženy zo školenia jej historke neverili. Jedna skúsenosť môže byť náhoda, preto silu klinčeka vyskúšali ešte raz a hromadne. Pred obedom sa všetky navoňali podľa návodu ich úspešnej kolegyne. Čakali, ako to dopadne. „Na ňu to opäť fungovalo najlepšie. Čašník, ktorý bol na všetkých nevrlý, úspešnú kolegyňu odprevadil domov. Zostali sme sedieť v nemom úžase,“ smeje sa arómoterapeutka. 

Do lietadla 

Existujú oleje, s ktorými si posilníte auru. Ak máte doma napätú atmosféru, pomôže čajovník. „Do difuzéra kvapnem trochu vonného oleja a hádam sa s manželom ďalej. Viem však, že výmenou názorov neovplyvňujeme naše deti. A verte či nie, naozaj to pomáha.“ Keďže čajovník rastie najmä v Austrálii, dobre pôsobí aj proti vírusom a baktériám. Ale môžete ho použiť aj na afty ústach či na ženské problémy. Keď sa nadýchate mätovej vône, vyčistíte vzduch okolo seba a otvoríte si pľúca. „Ja mätu používam napríklad počas ciest lietadlom. Zhlboka sa nadýchnem a suchý vzduch z klimatizácie nemá šancu,“ prezrádza Martina. 

Bolesť hlavy 

A stalo sa jej, že skúšala vôňu, ktorá jej telu nesadla? Veď aj majster kat sa občas utne. „Stáva sa to aj mne,“ priznáva. Pri bolestiach hlavy však zvyčajne neviete, čo je spúšťačom. Môže za to žalúdok? Hormóny? Seknutá chrbtica alebo počasie? „Mne pomáha mäta. Natriem si ju na čelo a na zátylok a viem, že bolesť o pár minút prejde. Ak to nepomôže, skúšam ďalej.“ Niekedy dokáže olej odstrániť bolesť hlavy do minúty a už sa nevráti. Ale sú prípady, keď treba vyliečiť jej príčinu. 

Voňavé deti 

Aj deti už vedia, ako na to. Martina raz po príchode domov dostala hlásenie od jednej z dvojčiat, vtedy osemročných dievčat: „Sestru bolela hlava, ale už som jej natrela čelo mätou. Zabralo to, už ju hlava nebolí.“ 
Najstarší syn má zas problémy s akné. Zhodnotil to slovami, že jeho spolužiaci na strednej škole sú vyspelejší, lebo už zvládajú vôňu olejov. Keď chodil „navoňaný“ na vyučovanie predtým, posmievali sa mu a mali nemiestne komentáre. Dnes používa na akné čajovník. Zaberá a nikto sa na jeho vôňu nesťažuje. 

Odreté päty 

Dievčatá dvojčatá sú zasa plavkyne, lenže plutva im počas tréningov občas odiera nohy až do krvi. „Päty im ošetrujem levanduľou. Na druhý deň sú v poriadku,“ hovorí Martina. Deti si na vône teda tiež zvykli. Chcú ich pred spaním, aby mali lepšie sny, pýtajú si ich, keď ich niečo bolí, ale aj keď cítia, že na ne lezie chrípka. „Žijeme olejmi. S olejmi si čistíme zuby, oleje difúzujeme do vzduchu, pijeme ich, používam ich v kuchyni... Sú každodennou súčasťou nášho života,“ uzatvára arómoterapeutka.