Inšpirácia (možno) aj pre vás. Pár zmenil od základov život. Tri roky spoznávali svet na bicykloch

Inšpirácia (možno) aj pre vás. Pár zmenil od základov život. Tri roky spoznávali svet na bicykloch

31.01.2021 | Svet na bicykli | Iveta Hricková

Koľkokrát ste si povedali, že chcete všetko hodiť za hlavu a vyraziť do sveta? Väčšina z nás o tom iba hovorí a sníva, no pár odvážlivcov sa predsa len odhodlá urobiť zásadný krok a splniť si túžby.

Príkladom je aj táto zamilovaná dvojica, ktorá v priebehu troch rokov spoznala hneď niekoľko nádherných krajín.

Odišli na nezabudnuteľný výlet

Holanďan Tristan Bogaard a Španielka Belen Castello mali už dosť bežného pracovného stereotypu a pocítili potrebu urobiť vo svojom živote ráznu zmenu. Keďže obaja sú vášnivými cyklistami, dostali nápad vybrať sa spoznávať svet práve týmto netradičným spôsobom. Opustili pôvodné zamestnanie a dobre si naplánovali prvé krajiny, ktoré navštívia. Ich snom bolo vidieť najrôznejšie kúty sveta a spoznať ich z úplne iného súdka. Vyhli sa masovo navštevovaným atrakciám, našli si predovšetkým nádherné prírodné oblasti a vďaka netradičnému dopravnému prostriedku sa dostali aj do bližšieho kontaktu s domácimi. Bicykel im dával viac voľnosti a dostali sa i do takých zákutí, kde by s autom alebo na organizovanej dovolenke nemali šancu ísť.

Prešli sedem krajín

Dvojica strávila na výlete takmer tri roky. Počas tohto obdobia spoznali bližšie tri kontinenty – Ameriku, Európu a Áziu. Keďže každú navštívenú krajinu chceli prebádať čo najpodrobnejšie, vždy tam strávili niekoľko týždňov až mesiacov. Postupne prechádzali cez jednotlivé regióny alebo ostrovy a vnímali i rozmanitosť niektorých krajín. Dvojica navštívila sedem rôznych štátov, medzi ktorými boli Kalifornia, Oregon, Španielsko, Taliansko, Nórsko, Tadžikistan a Kirgizsko. Dohromady za toto obdobie prešli až 15 000 kilometrov, ktoré im priniesli množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Keďže obaja milujú aj fotografovanie, po tejto dobrodružnej ceste im zostalo veľa nádherných záberov. Tie sa rozhodli vydať v knihe Bike Life, ktorá môže byť skvelým návodom pre ostatných, ako jednoducho sa dá zmeniť vlastný život a nájsť tie skutočné priority.

Nórsko, najlepšia krajina pre cyklistov

Po toľkých zdolaných kilometroch na bicykli mohli Tristan a Belen spoľahlivo určiť aj najlepšiu krajinu pre cyklistov. Podľa nich v tomto smere jednoznačne vyhráva Nórsko. Hoci sú niektoré tamojšie úseky náročné na kondičku, extrémnu námahu vyvažuje nádherná scenéria. Jedným z najkrajších úsekov bola podľa nich trasa Atlantic Ocean Road, ktorá viedla neďaleko mesta Trondheim. Nádherné boli tiež Lofoty a cesty popri fjordoch. Okrem toho dvojica vášnivých cyklistov označila tunajších obyvateľov ako mimoriadne priateľských a ohľaduplných. Na cestách nemali žiadne problémy a navyše disponujú vynikajúcou sieťou cyklochodníkov.

Navštívili veľa unikátnych miest

Počas svojej púte si dali záväzok, že uvidia čo najviac unikátnych miest. Vďaka tomu sa im podarilo spať v špeciálnom dome uprostred prírody, ktorý mal tri sklenené steny a umožňoval im lepšie prepojenie s okolitou prírodou. V Taliansku prechádzali cez horské priesmyky, kde nebývali žiadni obyvatelia. Niekoľko dní sa tak museli spoliehať iba na vlastné zásoby jedla a nocľah v stane. Vtedy mal každý z nich na bicykli 25 kilogramový batoh s potrebnými vecami navyše.

Na Lanzarote zas na nich zapôsobila krajina, ktorá vznikla vulkanickou činnosťou, miestami sa tam cítili ako vo vesmíre. Za najťažšiu cestu označili trasu popri rieke Panj v Tadžikistane, keďže neustále zurčanie vody bolo časom uspávajúce, presúvali sa v 40 stupňových teplotách po zlých cestách a vo veľmi prašnom teréne. Napriek ťažkým chvíľkam sa im podarilo zdolať celú cestu bez väčších problémov. Počas nej sa naučili, že na materiálnych veciach v skutočnosti nezáleží a človeku stačí málo na to, aby bol šťastný a prežil plnohodnotný život plný zážitkov. Preto do budúcnosti nevylučujú, že podobnú cestu absolvujú opäť.

 

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť TU