Tip na letné osvieženie: Doprajte si kúsok slnečného Talianska, kdekoľvek sa práve nachádzate

Tip na letné osvieženie: Doprajte si kúsok slnečného Talianska, kdekoľvek sa práve nachádzate

07.07.2021 | Limoncello | Danka Šoporová

Na jemne osladený likér s citrónovo-horkou príchuťou je vhodná príležitosť vždy. Nielen počas leta. 

Limoncello je obľúbený ovocný likér pochádzajúci z oblasti Kampánia, vyrobený podľa klasickej talianskej receptúry. Má príjemnú vôňu, lahodnú ovocnú chuť a bezkonkurenčne najlepšie chutí v kombinácii s ľadom a tonikom či šumivým vínom. Predstavuje nielen chutný spôsob, ako osviežiť myseľ, ale stal sa tiež obľúbenou ingredienciou do miešaných kokteilov. 

Tradičná receptúra

Likér je vyrábaný z citrónovej kôry, liehu a cukru. V prípade pravého Limoncella sa používa výlučne miestna odroda citrónov, zvaná limone di Sorrento. Nápoj má jasne žltú farbu a vysokú viskozitu. Obsah alkoholu v ňom by sa mal pohybovať na úrovni 28 až 32%. Najčastejšie po ňom siahame ako po digestíve. Zaujímavé je, že talianske Ministerstvo poľnohospodárstva udelilo Limoncellu ochrannú známku pôvodu prodotti agroalimentari tradizionali

Vyrobíte ho aj doma

Osviežujúci taliansky citrónový likér vznikol ako ďalší spôsob spracovania obrovskej úrody nádherných sicílskych citrónov. Nechajte sa nimi inšpirovať. Na prípravu 0,5 litra Limoncella budete potrebovať:

*0,5 litra kvalitnej jemnej vodky

*60 ml šťavy z chemicky neošetrených citrónov, vrátane ich kôry

*40 gramov práškového cukru

Takýto je postup:

Prv, než začnete vytláčať šťavu z citrónov, nakrájajte kôru ako ozdobnú špirálku alebo jemné prúžky - to záleží iba na vašom vkuse. Šťavu zmiešajte s práškovým cukrom, nechajte rozpustiť, prelejte cez jemné sitko (čím odstránite drobné kúsky dužiny) a pridajte k vodke. 

Do starostlivo vymytých a horúcou vodou vyparených fliaš vložte kúsky kôry a vlejte Limoncello. Naplňte fľašu a skladujte ju v tme alebo v chladničke po dobu štyridsať dní. Domáci likér možno podávať v malých kalíškoch. Limoncello využijete pri príprave nápojov, ale aj počas pečenia. Dodáva totiž špecifickú chuť a arómu krémovým náplniam i tvarohovým koláčom.

Dôležité upozornenie

Na prípravu Limoncella nepoužívajte citrónku. Ak predsa len uprednostňujete kupovanú citrónovú šťavu, kúpte si v obchode produkt, ktorý nie je vyrobený z koncentrátu.