Dali ste si novoročné predsavzatie? Choďte na to systematicky a pomaly

Dali ste si novoročné predsavzatie? Choďte na to systematicky a pomaly

02.01.2021 | Novoročné predsavzatie | Milan Cigánik

Opäť nám na dvere zaklopal nový rok a s ním prichádza aj retrospektívne obhliadnutie sa za sebou a prehodnocovanie niektorých životných situácií či rozhodnutí. 

Nastupuje obdobie novoročných predsavzatí, ktoré si dávame v snahe zlepšiť kvalitu svojho života. Je to ideálna príležitosť pre všetkých, ktorí doposiaľ nedokázali urobiť zmeny a neustále ich odkladali. Je však iba otázkou pevnej vôle, či si vytvoríme na nové predsavzatia pravidelný návyk a dosiahneme to, čo sme si zaumienili zmeniť.

Majte plán

Naučte sa pomenovať to, čo chcete zmeniť a určiť správne riešenie na zlepšenie doterajšieho života. Pokiaľ máte problém udržať si niektoré kroky v hlave, starostlivo ich naplánujte a plán si poctivo zapíšte. Staňte sa súčasťou malej skupiny šťastlivcov, ktorí dosahujú ciele a robia pokroky. Dávajte si uskutočniteľné, zmysluplné a merateľné ciele. Nestačí povedať „chcem schudnúť", ale špecifikovať koľko kilogramov potrebujete zhodiť, v akom časovom horizonte a ako k tomu dospejete. Zosumarizujte si prekážky, ktoré vám v tom bránia a vopred sa na ne pripravte. Napríklad, ak si naplánujete cvičiť minimálne trikrát do týždňa a príde vám do toho neočakávaná udalosť, pripravte si alternatívny plán, aby ste vo svojom zámere nepoľavili.

Menej je niekedy viac

Najskôr začnite s jedným novoročným predsavzatím. Čím viac cieľov si stanovíte, tým náročnejšie bude ich skutočne dodržiavať a zaradiť do každodenného života. Keď si počas roka osvojíte jeden z vašich nových záväzkov, o to ľahšie pridáte v nasledujúcom roku ďalší, až sa postupne budú nabaľovať a z vás sa stane nový človek.

Pomaly ďalej zájdeš

Príliš rýchle prevzatie kontroly nad sebou býva častým dôvodom, prečo pri plnení novoročných predsavzatí zlyhávame. Začať s neudržateľne obmedzujúcim stravovaním, preháňať to s cvičením, respektíve radikálne zmeniť bežné správanie, sú spoľahlivé spôsoby, ako plány čo najskôr zmariť. Namiesto toho sa sústreďte na drobné kroky - tie vám napokon pomôžu dosiahnuť väčší cieľ. Uvedomte si, že zmena je dlhší proces a neprejdete ňou za pár dní, týždňov a ani mesiacov. 

Používajte mobilné aplikácie

Nepomáha vám klasické zapisovanie cieľov na papier? Nevadí, stavte na mobilné aplikácie. Tie môžu byť zamerané na správnu životosprávu a zdravé recepty, ktoré máte ihneď po ruke, aplikácie s cvičebnými tréningami, prípadne také, ktoré vás navedú nájsť si novú prácu, prestať fajčiť alebo vás naučia, ako ušetriť viac peňazí.

Nájdite si komunitu s podobnými predsavzatiami

Akonáhle sa vám nedarí dosiahnuť ciele samostatne, nájdite si človeka / komunitu s rovnakým zámerom a pri dosahovaní cieľov sa motivujte navzájom. Takáto súťaživosť má pozitívny efekt, v snahe predbehnúť „súpera" budete vytrvalejší. Motivovať sa možno aj finančne - niekomu dáte 100 eur a dotyčný vám ich vráti až vtedy, keď dosiahnete, čo ste si sľúbili.