Putovné Srdce vďaky v našich mestách prináša ľuďom svetielko nádeje

Putovné Srdce vďaky v našich mestách prináša ľuďom svetielko nádeje

17.04.2021 | Putovné srdce vďaky | Milan Cigánik

Do niektorých slovenských miest postupne zavíta putovné Srdce vďaky, ktoré je súčasťou celosvetovej kampane. Vďaka nej koluje po svete tridsať veľkých, červených sŕdc. Tie majú ľuďom pripomínať ich tradičné hodnoty. Srdcia vďaky putujú svetom ako poslovia dobrých správ a symboly nádeje.

Cieľom tohto projektu je vyjadriť podporu všetkým ľuďom bojujúcim proti pandémii v prvej línii a posilniť nádej na jej skoré ukončenie. Veľké červené srdce symbolizuje vďaku, úctu, solidaritu i podporu tým, ktorí už vyše roka zvádzajú každodenný boj s pandémiou koronavírusu, teda lekárom a ostatnému zdravotníckemu personálu, vojakom, predavačom, pracovníkom pôšt a ďalším.

Kde všade ho môžete vidieť

Aktuálne sa putovné srdcia nachádzajú na Slovensku, v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Mexiku. U nás, vďaka ochote mestských a obecných zastupiteľstiev zapojiť sa do projektu a pomôcť tak šíreniu krásnej myšlienky, spoločnosť Blachere Illumination, bez nároku na odmenu, zapožičala tri Srdcia vďaky na dobu niekoľkých týždňov. Doposiaľ sa srdcia rozsvietili v mestách Senica, Skalica, Stupava, Trebišov, Bratislava-Ružinov, Bratislava-Vajnory, Bratislava-Devínska Nová Ves, Michalovce, Humenné, Stropkov, Senec, Lučenec, Ivanka pri Dunaji a Trenčianske Teplice. Najbližšie sa rozžiaria v Piešťanoch a Vrakuni, no ďalší záujemcovia neustále pribúdajú.

Priaznivé ohlasy

Táto netradičná forma podpory vyvolala priaznivý ohlas verejnosti. Srdce vďaky sa zvyčajne umiestňuje pred mestskými či obecnými úradmi, nemocnicami, mobilnými odberovými miestami a inými frekventovanými miestami. Kampaň je stále aktuálna a neutíchajúci záujem okoloidúcich jej nepochybne pridáva na hodnote. Je totiž prejavom vďaky, ale i svetielkom nádeje pre všetkých, ktorým nebezpečný vírus priamo alebo nepriamo zasiahol do života.

Podpora zdravotníkov

O tom, že Slováci vedia v ťažkých chvíľach prejaviť spolupatričnosť niet pochýb. Už od začiatku pandémie koronavírusu vznikali rôzne iniciatívy na pomoc v boji proti nej. V prvej vlne sme vyjadrovali podporu a poďakovanie zdravotníkom potleskom na balkónoch. Postupne sa začali objavovať aj iné formy vďaky za ich nasadenie, predovšetkým vo forme darcovstva. Niektoré podnikateľské subjekty pomohli vybaviť nemocnice pľúcnymi ventilátormi, iné nakúpili zdravotnícky materiál - od rúšok a respirátorov až po ochranné štíty či obleky. Potravinové reťazce a výrobcovia potravín darovali nemocniciam potraviny i drogistický tovar. Potraviny boli do nemocníc rozdeľované priamo v regiónoch, respektíve prostredníctvom Potravinovej banky Slovenska. Zdravotníkov vo svojich mestách alebo obciach podporujú tiež malí a strední podnikatelia. Pracovníkom nemocníc a mobilných odberových miest dodávajú kávu, čaj, minerálky, ale i zákusky a vitamíny.