Baza čierna: Zdravie na tanieri i v pohári. S čím všetkým vám pomôže?

Baza čierna: Zdravie na tanieri i v pohári. S čím všetkým vám pomôže?

10.05.2022 | Baza čierna do zdravia | Redakcia

Existuje iba niekoľko rastlín, o ktorých možno s istotou povedať, že sú zdravé, chutné, prevoňajú celú domácnosť a milujú ich aj deti. Do tejto kategórie spadá i baza čierna.

Hneď na úvod máme pre vás jednu zaujímavosť. Vedeli ste, že kvetom bazy boli v minulosti pripisované nadpozemské schopnosti? Podľa starých povier dokázala spoľahlivo odvrátiť temné sily. Tehotné ženy tiež verili, že bazové kríky v domácnosti im zabezpečia pôrod bez komplikácií a prinesú celoživotné šťastie ich milovaným deťom.

Liečivá sila bazy

„Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou si kľakni.“ Aj toto príslovie podčiarkuje výsostné postavenie bazy čiernej medzi rastlinami. Jej kvet má rozsiahle využitie v ľudovom liečiteľstve, no prekvapivo i v gastronómii. Mimoriadne obľúbené je totiž bazové víno, bazový med, likéry, šťavy, lekvár, ale napríklad aj limonáda. Pri potulkách prírodou na ňu preto určite nezabúdajte.

Ako pripraviť chutný bazový sirup?

Budete potrebovať:

  • 1 štipku kyseliny citrónovej
  • 500 g kryštálového cukru
  • 5 l prevarenej vody
  • 10 kvetov bazy čiernej a citrón

Vo väčšej fľaši alebo džbáne rozpustite v prevarenej vlažnej vode cukor s kyselinou citrónovou. Pridajte kvety bazy čiernej a nakrájaný citrón. Nechajte týždeň odstáť, no zmes občas premiešajte. Po týždni ju sceďte do fľaše. Nápoj získa hustú konzistenciu, takže ho používajte výlučne ako sirup.

Osviežujúci tip pre posedenia s priateľmi

Bazový sirup pokojne ozvláštnite lístkami mäty alebo medovky, ktoré mu dodajú ešte väčšiu sviežosť. Ak hľadáte jednoduchý, no o to chutnejší tip na pohostenie návštevy, pridajte bazový sirup do bieleho vína, a to spolu so sódou a s plátkom limetky. Vďaka tomu získate lahodný nápoj na čoraz príjemnejšie, jarno-letné večery.

Bazovým sirupom si môžete poliať lievance, palacinky alebo drobné ovocie od výmyslu sveta. Použiť sa dá aj ako sladidlo do koktejlov, jogurtov, prípadne domácej zmrzliny.

Vitamínová bomba

Baza má veľmi pozitívny vplyv na zdravie človeka. Veď pochádza z prírody. Za všetky účinky spomeňme:

  • ide o účinný liek na chrípku, nachladnutie a zápaly dýchacích ciest,
  • znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu,
  • podporuje funkciu obličiek aj imunitný systém človeka.

Vhodná pri detoxikácii organizmu

Kvet čiernej bazy má rovnako výrazný, čistiaci efekt. Pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov, lieči a pôsobí preventívne proti reume i dne, osvedčila sa pri riešení problémov s močovými cestami a obličkami. Kvety bazy majú úžasné upokojujúce účinky na pleť. Ako pleťová voda vám poslúži (ne)obyčajný bazový čaj, ktorý necháte vychladnúť a pokožku ním za pomoci vatového tampónu ošetrujte vždy pred spaním. Vaša pleť, ako i celý organizmus, sa vám za jej blahodarné účinky poďakujú.