Med nad zlato? Navštívte Trnavský včelársky festival už TENTO víkend a dozviete sa odpoveď

Med nad zlato? Navštívte Trnavský včelársky festival už TENTO víkend a dozviete sa odpoveď

02.09.2021 | Trnavský včelársky festival | Milan Cigánik

Mesto Trnava organizuje druhý ročník včelárskeho festivalu. Tohtoročný program pripravilo občianske združenie základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Trnave.

Zahájený bude v piatok 3. 9. o 9.00 otvorením včelárskeho trhu. Návštevníci si budú môcť zakúpiť pravý, domáci med, výrobky z neho i medoviny a ďalšie včelie produkty. Pripravený je samozrejme pestrý program a zaujímavé sprievodné podujatia.

Stánky plné výrobkov z medu

Ak máte maškrtný jazýček a radi si doprajete kávu, čaj, sladké pečivo či koláče sladené zdravšou alternatívou v podobe medu, máme pre vás tip. Kúpte si ho na jednom mieste od viacerých slovenských včelárov. Od 3. do 5. septembra sa na nádvorí trnavskej radnice a v kine Hviezda uskutoční podujatie Trnavský včelársky festival. Počas neho budete mať možnosť ochutnať poctivý domáci med, tradičnú slovenskú medovinu aj medové pivo od rôznych výrobcov. Okrem toho budú cez víkend sprístupnené medovinárstva Trnavského regiónu - Apimed v Dolnej Krupej a Včelovina v Smoleniciach. Počas ich návštevy môžete absolvovať komentovanú prehliadku priestorov so sprievodcom, spojenú s degustáciou medoviny. V trhových stánkoch nájdete okrem medu, medoviny a medového piva aj literatúru s včelárskou tematikou, liečivé včelie produkty a rôzne pomôcky od včelárov z celého Slovenska.

Konferenciou k spoločným riešeniam

Včelársky festival je jedinečnou, sladkou oslavou včiel a včelárskeho remesla. „Cieľom festivalu je priblížiť ľuďom prácu miestnych včelárov a rozšíriť povedomie o ich práci. Zároveň sa v rámci neho koná odborná konferencia s názvom Spoločne za krajinu o budúcnosti včelárstva, poľnohospodárstva a krajinotvorby," vysvetľuje Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism. Na konferencii sa na jednom mieste stretnú chovatelia včiel, vedci, poľnohospodári, predstavitelia štátnych úradov i najvyšší štátni predstavitelia. Spoločne budú hľadať riešenia, napomáhajúce ďalšiemu rozvoju poľnohospodárstva a včelárstva.

Sprievodný program pre deti i dospelých

Na odborných prednáškach a workshopoch si účastníci budú vymieňať skúsenosti, informovať sa o nových technikách i postupoch. Odborní lektori prinesú najnovšie informácie o apiterapii, jedinečnej liečebnej metóde, ktorá sa zaoberá účinkami včelích produktov na ľudský organizmus.

Pre deti sú pripravené zaujímavé workshopy, kde si budú môcť vyrobiť vlastnú sviečku, voskovaný obrúsok, prípadne si pozrieť, ako sa vyrába včelí úľ. Pre ich rodičov je zas pripravená ochutnávka medového piva a rôznych druhov medovín.

Výstava fotografií a premietanie dokumentárnych filmov

Počas celého víkendu bude v západnom krídle trnavskej radnice prebiehať výstava víťazných fotografií medzinárodnej fotografickej súťaže Bee Press Photo. Mená víťazov a ocenené fotky sa oznámia priamo na festivale. Svoje dokumenty a odborné filmy s včelárskou tematikou predstaví dokumentarista, spisovateľ a vášnivý včelár Ing. Michal Mačička, ktorý tento rok oslavuje významné životné jubileum - 90 rokov. Téma včiel a včelárstva sa objavila takmer v deväťdesiatich príspevkoch z jeho filmov, ktoré získali viacero domácich i zahraničných ocenení. Niektoré z jeho diel si môžete pozrieť v piatok 3. septembra od 14.00 do 19.00 v mestskom Kine Hviezda za osobnej účasti autora. Takto organizátori chcú vzdať poctu jeho celoživotnej práci.

Zdroj foto: Trnavský včelársky festival / Mesto Trnava