Vo Vysokých Tatrách pripravili zaujímavú novinku – cvičenie v lone prírody

Vo Vysokých Tatrách pripravili zaujímavú novinku – cvičenie v lone prírody

12.06.2021 | Cvičenie v prírode | Iveta Hricková

Dovolenka vo Vysokých Tatrách ponúka mnoho zaujímavých aktivít. Ak sa vám práve nechce zdolávať niektorý z vysokohorských končiarov, od júla môžete využiť ponuku troch outdoorových cvičení.

Na bezplatných kurzoch sa naučíte správne dýchať, zacvičíte si jogu, alebo si vyskúšate nordic walking. Na spoločné stretnutia sa môžete tešiť až tri dni v týždni.

Od prvého júla sa bude v Novom Smokovci a jeho okolí organizovať cvičenie pod dohľadom  profesionálnych cvičiteľov. Tri dni v týždni na vás čaká zaujímavý program, počas ktorého si zatrénujete, ale zároveň i využijete pozitívny vplyv klimatoterapie na váš organizmus. Všetky tieto stretnutia začínajú vždy o 14:00 a prebiehať budú pravidelne, až do konca augusta.

Štvrtky sú vyhradené dýchacím cvičeniam. Vtedy sa vám bude venovať fyzioterapeutka, ktorá vás naučí základy dychovej gymnastiky. Piatky sú rezervované pre hodiny jogy. Budete mať príležitosť precvičiť si všetky svaly a vďaka krásnej prírode si tiež upokojíte myseľ. Oba tieto kurzy sa konajú na multifunkčnom ihrisku, nachádzajúcom sa v blízkosti zastávky Sibír v Novom Smokovci. Zastávka je súčasťou tatranských elektrických železníc. Vďaka tomu sa na ihrisko dostanete pohodlne, a to z ktoréhokoľvek miesta vo Vysokých Tatrách či z Popradu. V sobotu si vyskúšate nordic walking. Tentoraz sa s lektormi stretnete pred Kúpeľmi Nový Smokovec. Cvičenie prebieha najmä v tomto areáli a v jeho okolí. Vo štvrtok a piatok si so sebou prineste pohodlnú podložku alebo deku a fľašu s vodou, na nordic walking potrebujete špeciálne upravené paličky. Ak vám tieto pomôcky chýbajú, môžete si ich za poplatok požičať priamo na mieste.

Prepojte sa s tatranskou prírodou

Najúčinnejším druhom liečby v tatranských kúpeľoch je klimatoterapia. Blahodarne pôsobí na prečistenie dýchacích ciest, lepšie sa okysličujú všetky orgány v tele a organizmus tak funguje efektívnejšie. Príroda vplýva aj na našu psychiku. Zeleň upokojuje a pomáha zbaviť sa stresu. Uvoľňuje unavené oči a nádherná vôňa lesa pôsobí zároveň ako aromaterapia. Ak nie ste fanúšikmi vysokohorskej turistiky, takéto aktívne cvičenie vám pomôže využiť všetky výhody, ktoré krásna tatranská príroda ponúka.

O novom projekte cvičenia v prírode, pripraveného v rámci kampane TATRY AKO LIEK, sme sa porozprávali s Lenkou Rusnákovou, riaditeľkou Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Čo bolo impulzom k tomu, že ste pre obyvateľov a návštevníkov Tatier pripravili takýto zaujímavý tip na voľný čas?

Nápad organizovaných cvičení vznikal postupne. Hlavným impulzom bola kampaň TATRY AKO LIEK, ktorá už od roku 2020 reflektovala pandemickú situáciu a potrebu pobytu človeka v prírode. Našim cieľom je opäť prilákať návštevníkov do Vysokých Tatier, aby si mohli užívať čistú, horskú klímu a aktívny pohyb. Tatry sú ozajstným liekom, nie iba pre myseľ, no aj pre telo. Naša vysokohorská klíma priaznivo pôsobí na alergie, dýchacie problémy i nový, post-covidový syndróm.

Vysoké Tatry vedia prekvapiť premenlivým počasím. Premýšľali ste o alternatívnom programe v prípade dažďa alebo náhleho ochladenia?

Pri organizovaných cvičeniach sa samozrejme počíta aj s nevyspytateľným tatranským počasím. Keď nebudú vyhovujúce podmienky vonku, dýchacie cvičenie a joga sa presunú do interiéru. K dispozícii máme neďaleký altánok aj hotel, ktorý nám v prípade chladných dní poskytne pohodlie i teplo. Pripravení sme na dodržanie aktuálnych, protipandemických opatrení. Nordic walking sa uskutoční za každého (prijateľného) počasia. To znamená, že záujemcov by nemal odradiť slabý dážď a ani vietor.

Poznáte už mená všetkých inštruktorov? Budú predcvičovať stále tí istí, alebo sa budú striedať?

Cvičitelia sa budú striedať. Ich zoznam ešte nie je definitívny. Paleta cvičiteľov je pestrá – sú to fyzioterapeuti a inštruktori z Tatranského regiónu, spolupracujeme tiež s kúpeľmi v Novom Smokovci.

Je pre záujemcov o tieto cvičenia stanovená nejaká požiadavka na kondíciu?

Cvičenia, vrátane nordic walking, sú určené pre všetky vekové kategórie. Inštruktor priamo na mieste zhodnotí, akí ľudia si prišli zacvičiť a podľa toho určí priebeh akcie. Či prídu dôchodcovia, profesionáli alebo zvedavé deti, cvičenie bude prospešné pre každého.

Mamičky a oteckovia môžu teda pokojne prísť aj so svojimi ratolesťami?

Deti sú na našich cvičeniach vítané. Môžu si zacvičiť, posedieť na slniečku aj v tieni, alebo pobehovať okolo. Dýchacie cvičenia aj joga sa konajú na oplotenom multifunkčnom ihrisku, takže budú v bezpečí.

Sú počty účastníkov na jednotlivých cvičeniach limitované?

Kapacita účastníkov cvičení sa prispôsobí aktuálne platným protipandemickým opatreniam. Obmedzené je iba množstvo paličiek a podložiek na požičanie, ktoré poskytujeme za poplatok. Preto každému odporúčame priniesť si svoje.

Plánujete pokračovať s cvičeniami aj na jeseň?

V prípade, že sa organizované cvičenia osvedčia, budeme v nich pokračovať aj budúci rok. Ide o prvú podobnú akciu vo Vysokých Tatrách. Práve preto dúfame, že tohtoročné leto nám ukáže, čo je dobré, aj čo treba ešte vylepšiť. Taktiež, že zistíme, či majú ľudia o cvičenia tohto druhu záujem a dané poznatky využijeme pri organizovaní podobných projektov v budúcnosti.

Zdroj foto: ZCR VT