Boris Benický – Dudince vynovujú pre klientov vďaka miliónovej investícii

Boris Benický – Dudince vynovujú pre klientov vďaka miliónovej investícii

19.11.2020 | Boris Benický, kúpele Dudince | Iveta Hricková

Tento rok je pre cestovný ruch hotovou katastrofou. Napriek tomu regionálne turizmy nezaháľali a usilovne sa pripravovali na nasledujúce mesiace s cieľom pokryť všetky straty. 

S riaditeľom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince Borisom Benickým sme sa porozprávali o najväčších tromfoch, ktoré ponúkajú klientom, ale tiež o prekvapeniach, ktoré im odhalia už v najbližších mesiacoch.

Dudince sa preslávili najmä vďaka kúpeľom. Čím je tunajšia voda výnimočná a pre akých pacientov je najprospešnejšia?

Dudinská liečivá minerálna voda je svojím zložením unikátna. Podobnú by ste našli už len vo francúzskom Vichy alebo v Japonsku. Kombinácia oxidu uhličitého a sulfánu, ako aj jej vysoká mineralizácia ju predurčujú na liečbu i prevenciu širokého spektra ochorení, ako sú napríklad ochorenia pohybového aparátu, kardio-vaskulárneho aparátu, ochorenia nervového systému a niektorých chorôb z povolania.

Počas dlhých pobytov hľadajú hostia aj možnosti na vyplnenie voľného času. Aké aktivity im ponúkate - či už priamo v kúpeľoch alebo v okolí?

Okolie Dudiniec je bohaté na prírodné krásy a rôzne atraktivity. Vybudované cyklotrasy a turistické chodníky ponúkajú možnosť na cykloturistiku, nordic walking, rekreačnú turistiku či fitness v prírode v lesoparku Búroš. V snahe priblížiť sa aktuálnym potrebám a trendom v cestovnom ruchu sme zriadili v našom turistickom informačnom centre požičovňu bicyklov, elektrobicyklov a kolobežiek. Okrem toho je v letných mesiacoch v prevádzke aj letné termálne kúpalisko Dudinka. Počas roka pripravujeme množstvo podujatí určených nielen domácim obyvateľom, ale hlavne návštevníkom a hosťom kúpeľov, kde si môžu spríjemniť voľné chvíle kultúrnym programom. Pre klientov, ktorí radi navštevujú historické pamiatky, máme pripravenú ponuku zážitkových výletov do okolia regiónu Hont a Tekov. 

Ktoré vaše tri najobľúbenejšie miesta by ste ľuďom odporučili navštíviť?

Ak prídete do Dudiniec, určite by ste nemali obísť naše travertínové kopy ako pozostatok zaniknutých výverov minerálnych prameňov. Históriou opradené sú „Rímske kúpele“, kde sa vraj už pred 2000 rokmi kúpali vojaci rímskej légie pod velením cisára Marca Aurélia. Z ďalších zaujímavostí v okolí môžem odporučiť výlet k Národnej prírodnej pamiatke Tesárska roklina a k Tesárskym dúpäncom, ktorý sa dá absolvovať aj ako cykloturistický výlet po Tesárskej cyklotrase. Príjemná môže byť aj návšteva malebnej obce Lišov, kde sa nachádza jedinečné múzeum Galéria Masiek, ktoré na Slovensku nemá konkurenciu a je jediné svojho druhu. Neopomenuteľnou atraktivitou v blízkom regióne sú pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry v Brhlovciach a v Sebechleboch na Starej hore. Komu by sa málilo, v ponuke máme pripravených ďalších 10 atraktívnych zážitkových výletov po blízkom okolí.

Ako hodnotíte uplynulé mesiace tohoto roka? Mali ste ako kúpeľné mesto výhodu v tom, že k vám neprestávali napriek koronavírusu chodiť klienti?

Žiaľ, koronavírus zasiahol podstatnou mierou aj do fungovania kúpeľnej destinácie Dudince. Na jar, v prvej vlne, nastal medzi klientmi určitý chaos a panika. Hostia pre nedostatok informácií vo veľkom rušili svoje pobyty, v dôsledku čoho sme museli uzavrieť všetky hotely, penzióny a aj liečebné ubytovacie zariadenia. V druhej vlne sa situácia zopakovala len s tým rozdielom, že otvorené zostali aspoň Kúpele Dudince a.s. , ktoré prevádzkujú 3 ubytovacie zariadenia. Liečebný dom Rubín, Smaragd a kúpeľný hotel Minerál. Vo svojich prevádzkach poskytujú služby bez obmedzení, nakoľko sa jedná o zdravotnícke zariadenia s komplexnou kúpeľnou starostlivosťou. Samozrejme, počet klientov je menší než bolo obvyklé v tomto ročnom období.

Pripravili ste pre hostí tento rok aj nejaké novinky a prekvapenia?

V tomto roku sme mali pre klientov pripravených viac noviniek v podobe kultúrno-spoločenských podujatí, ale protiepidemiologické opatrenia znemožnili ich realizáciu. Napríklad, boli pripravené oslavy 50. výročia otvorenia balneoterapie Kryštál, v tom čase najmodernejšieho zariadenia svojho druhu v Československu. O to viac sa tešíme na klientov v nasledujúcom roku.

Leto v Tatrách trhalo rekordy v návštevnosti. Podarilo sa aj vám v tomto čase pokryť nejaké straty z jari?

Leto bolo aj u nás vydarené. Obsadení sme boli takmer na 100 percent. Dokonca september predbehol v obsadenosti minulý rok. Žiaľ, ani tieto tri mesiace nestačili na to, aby sme pokryli straty, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu. Od októbra sú opäť zatvorené všetky rekreačné hotely a penzióny a dnes už poskytujú svoje služby iba Kúpele Dudince, a.s., čo určite ovplyvní celkovú mieru návštevnosti za tento rok.

Odrazil sa aj u vás nedostatok zahraničnej klientely? Dokázali to pokryť Slováci?

Úbytok zahraničnej klientely je citeľný, dokonca sa dá označiť za katastrofálny. Odhadujeme ho na vyše 95 % prepad oproti minulému roku. Našťastie sa nám časť uvoľnených ubytovacích kapacít podarilo obsadiť slovenskou klientelou. Slováci jednoducho, ako sa hovorí, „zabrali“ a pozitívne reagovali na výzvu dovolenkovať doma na Slovensku.

V čom všetkom sa zmenil turizmus vo vašom regióne vplyvom pandémie koronavírusu?

Pandémia nám ukázala, aký vie byť cestovný ruch zraniteľný v prípade nepredvídateľných situácií. Neorientovať sa len na zahraničný cestovný ruch bola dobrá a šťastná voľba. Pracovníci v turizme sa snažia hodiť tento neúspešný rok za hlavu a pripraviť sa na nasledujúci.

Aké sú plány Dudiniec a miestneho turizmu do budúceho roka?

V našich kúpeľoch sme plánovali sezónu natiahnuť kvôli vykrytiu strát z jari do konca decembra. To sa nám, žiaľ, pre 2. vlnu koronakrízy nepodarí. Koncom novembra a začiatkom decembra bude obsadenosť v hoteloch postupne klesať a pravdepodobne bude sezóna ukončená do polovice decembra v tých hoteloch, ktoré ešte zostali otvorené. Hlavne sa jedná o kúpele, ktoré stále poskytujú svoje služby v plnom rozsahu.V budúcom roku sa klienti kúpeľného mestečka môžu tešiť z rekonštrukcie kúpeľného areálu, ktorý sme nazvali „Slnečná lúka“. Ide o projekt, na ktorom participujú viaceré subjekty v meste. Mesto Dudince cez eurofondy OP Interreg - cezhraničnej spolupráce preinvestovalo v roku 2020 okolo 700.000 eur. Kúpele Dudince a.s. z vlastných zdrojov prispeli sumou 400.000 eur. Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince z dotácie MDV SR investovala 160.000 eur a BBSK zo svojho rozpočtu prispel sumou 40.000 eur. Investícia do oblasti cestovného ruchu v našej kúpeľnej distinácii spolu vo výške 1.300.000 eur bude najvýznamnejšou za ostatné roky.

Máte v okolí nejakú málo známu pamiatku, ktorú sa chystáte viac spropagovať?

V okolí sa nachádza množstvo unikátnych pamiatok, ktoré určite stoja za zviditeľnenie. Niektoré sú návštevníkom už známe, iné menej. Pomerne málo známou lokalitou je napríklad tzv. „Spečený val“ alebo „Val obrov“ pri obci Pečenice. Jedná sa o pozostatky obranného valu, ktorý tu bol vybudovaný v minulosti. Historici sa rozchádzajú v názore, kto je ich autorom. Zatiaľ nie je jasné, kedy presne a na aký účel bol vybudovaný. Predpokladá sa, že to bolo obdobie 4. až 5. storočia. Pripravujeme tiež projekt s názvom „Areál zdravia“. Ide o ideový zámer realizácie dlhodobého projektu pre trvalo udržateľný rozvoj kúpeľného komplexu v našom meste a v regióne Hont. Projekt bude realizovaný v rámci využitia revitalizácie tradičných agrosystémov, spoznávaní, uchovávaní, rozširovaní a využívaní biodiverzity pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Na projekte úzko spolupracujeme s vedeckou obcou, a to SPU Nitra a TÚ Zvolen.

Dudince istotne vyhľadávajú aj zahraniční turisti. Z ktorej krajiny je ich najviac? Plánujete aj nejaké špeciálne kampane v zahraničí pre túto klientelu?

Najviac zahraničnej klientely prichádzalo v tomto roku práve od susedov z Čiech (3,93%). Nasledujú hostia z Nemecka (2,36 %) a z Ruska (1,05 %), menší podiel tvorili klienti z ostatných európskych krajín. Najviac bolo domácich klientov, 90,12 % z celkového počtu návštevníkov Dudiniec, ktoré sú pre našu kúpeľnú destináciu prioritné.

Kampane zamerané na podporu návštevnosti organizujeme v zahraničí spolu s kúpeľnými zariadeniami. Zúčastňujeme sa rôznych domácich i zahraničných výstav cestovného ruchu a vyvíjame rôzne marketingové aktivity na zvýšenie záujmu o tieto destinácie.

S plánovaním akcií to nebolo v priebehu tohto roka jednoduché. No pozrime sa do budúcnosti s optimizmom. Na čo zaujímavé by ste v nasledujúcich mesiacoch chceli prilákať do Dudiniec ďalších hostí?

Mnohé kultúrno-spoločenské podujatia sme museli kvôli súčasnej situácii tento rok zrušiť alebo obmedziť, no veríme, že budúci rok nám prinesie viac šťastia a budeme môcť zorganizovať pre nás už tradičné podujatia ako sú: Dudinská 50ka, Otvorenie kúpeľnej sezóny, Dudinské kultúrne leto či naše tradičné vinárske podujatia: Dudinské vinobranie a Dudinské otvorené pivnice. Okrem už spomínaných tradičných a veľkých podujatí máme pripravené prekvapenie na letnú sezónu v podobe hudobných večerov v novovybudovanej časti kúpeľného parku - Slnečnej lúke.

 

Zdroj foto: Archív Boris Benický