Top 5 najvychytenejších zelených plôch Bratislavy, kam možno vyraziť za odpočinkom

Top 5 najvychytenejších zelených plôch Bratislavy, kam možno vyraziť za odpočinkom

09.03.2021 | Zalesnené okolie Bratislavy | Milan Cigánik

Za posledný rok sa náš život od základov zmenil a museli sme sa naučiť žiť trochu inak. V dôsledku vládnych opatrení sa aj v otázke trávenia voľného času postupne odklonila pozornosť od vysedávania v preplnených podnikoch, míňania peňazí v nákupných centrách či zúčastňovania sa kultúrno-spoločenských akcií.

Všetky tieto, dovtedy bežné aktivity, sa pre nás stali nedostupné. Do popredia sa opäť dostáva návrat k prírode na čerstvom vzduchu. Hoci pre niekoho Bratislava pôsobí až priveľmi betónovo, opak je pravdou. Hlavné mesto sa pýši hneď desiatkami zelených plôch, ktoré sú ideálne pre vaše spoločné chvíle s rodinou. Aj preto patrí medzi najzelenšie európske metropoly. Ľudia vyhľadávajúci relax a aktívny odpočinok v prírode majú niekoľko možností, kam vyraziť.

Sad Janka Kráľa

Najstarší verejný park v strednej Európe a zároveň jeden z najstarších stredoeurópskych parkov o rozlohe 42 hektárov leží na pravom brehu rieky Dunaj v bratislavskej Petržalke medzi Starým a Novým mostom. Bol založený v 18. storočí a v jeho srdci sa nachádza socha Janka Kráľa. Park dopĺňajú mohutné vzácne stromy v kontraste s drobnou architektúrou. Typické sú oddelené malé priestory kruhovitého tvaru, ozdobené prvkami zverokruhu na oddych. Významným architektonickým prvkom je pôvodne veža františkánskeho kostola, ktorá v parku plní funkciu záhradného altánku. Park je výborným miestom pre oddych, stretnutia, ale i športové aktivity. Pre verejnosť je voľne prístupný.

Botanická záhrada

Botanická záhrada spadá pod správu Univerzity Komenského a bola postavená na pozemku, ktorý sa nachádza okolo vilky Lafranconi. Je to vôbec prvá botanická záhrada na Slovensku a nájdeme ju v mestskej časti Karlova Ves neďaleko Dunaja. Sú tu vybudované skleníky, zavlažovací systém a majú vysadených približne 5 000 druhov cudzokrajných rastlín. Záhrada začala nadobúdať charakter parku až neskôr, avšak mohla tak slúžiť širokej verejnosti. Časom tu pribudla vápencová roklina, andezitová skalka a rozárium s expozíciou 120 druhov ruží. V skleníkoch sa pestujú tropické a subtropické rastliny, kaktusy a sukulenty, palmy, paprade či mnohé ďalšie exotické rastliny. Vstupné do záhrady je 3 € pre dospelého, 1,50 € pre deti, žiakov a dôchodcov, zdarma pre deti do 6 rokov a ZŤP s doprovodom.

Horský park

Park patrí k najstarším verejným parkom a nachádza sa v samotnom srdci Starého mesta. Podobu lesoparku s novými druhmi drevín a stromov dostal až koncom 19. storočia, a to vďaka Bratislavskému okrášľovaciemu spolku. Jeho prirodzeným centrom je Justiho pamätník s odpočinkovou terasou. Parkom prechádza sieť cestičiek s viacerými možnosťami na sedenie. Medzi obľúbené miesta dnes patrí oddychová terasa, Galéria Horský park, Edukačný chodník, ale aj Horáreň Horský park. Historická horáreň sa stala miestom odpočinku, relaxu i zábavy. Prilieha k nej záhrada s detským ihriskom, libresso podávajúce kávu alebo tradičné bratislavské rožky. Vstup do parku je voľný.

Koliba - Kamzík

Jedna z lukratívnejších lokalít Bratislavy vo výške 439 m poskytuje veľa možností trávenia voľného času - formou turistiky, cyklistiky, behu, bobovania, zábavy v lanovom centre alebo zimných aktivít ako lyžovanie, ale aj sánkovanie. Výborná dostupnosť a príjemné listnaté lesy majú predpoklady ideálneho miesta na trávenie aktívneho oddychu. Na jeho vrchole sa vypína televízna veža Kamzík. Tá sa stala neoddeliteľnou súčasťou a poznávacím znamením hlavného mesta. Svahy kopca pokrýva pomerne hustá cestná sieť, čo umožňuje dostať sa na vrchol autom. Atmosféru dotvárajú bufety pri vrcholových lúkach. Tam je možnosť občerstviť sa a oddýchnuť si. Vstup do lokality je bezplatný.

Železná studienka

Na južnom okraji chránenej oblasti Malé Karpaty sa nachádza jedna z najznámejších bratislavských rekreačných lokalít. Železná studienka je atraktívna predovšetkým svojimi prameňmi, studničkami a zamokrenými plochami, ktoré sú v blízkosti hlavného toku potoka Vydrica. Zaujímavé sú tu dva zachované vodné mlyny Suchý mlyn a Klepáč z pôvodných deviatich mlynov. Okolité prostredie je vhodným miestom hlavne na prechádzky, beh, cyklistiku, jednoduchú turistiku, bežkovanie, opekačky, rybolov či kočíkovanie. Popri sústave lesov a jazier, ktoré spája potok, sú vybudované športové ihriská, miesta na opekanie a bufety s možnosťou občerstvenia. Lúky rovnako poskytujú dostatočný priestor pre športové či kolektívne hry. Zaujímavým spestrením sa stala obnovená lanovka na Kamzík.