Vedieť prijať bolesť je jeden z predpokladov šťastného života

Vedieť prijať bolesť je jeden z predpokladov šťastného života

22.04.2022 | Život i jeho smutnejšie okamihy | Redakcia

Určite nám dáte za pravdu, že jednou z najdôležitejších zásad spokojného života je vedieť a robiť to, čo vás baví i napĺňa. Ide o spoľahlivú cestu k sebaláske, ako aj úcte k iným ľuďom. Môžu nám pomôcť duchovné metódy?

Niektoré veci milujeme a vyhľadávame o čosi viac v porovnaní s inými, pretože nám prinášajú väčšie potešenie. Keď ich dokážeme konkretizovať, vytvárame si stále viac príležitostí, ako byť v živote šťastnejší. Jednou z alternatív k dosiahnutiu životnej spokojnosti a vyrovnanosti, ku ktorej sa prikláňa čoraz viac ľudí, je vedomá práca na vlastnom osobnostnom rozvoji. Meditácie, joga, tai chi, ale i ďalšie formy liečení či psychoterapie. Možností je viac, no cieľ ostáva rovnaký – radosť a potešenie zo života.

Ten, kto pravidelne medituje a popritom sa učí selektovať veci, ktoré mu privodia potešenie, je na správnej ceste. Ako sme už načrtli, aj duchovné cvičenia môžu byť jednou z ciest. Ich blahodarné účinky na telo a psychiku človeka sú predsa neodškriepiteľné. Veľmi stručne povedané, meditácia či joga posilnia tie myšlienky, emócie a vnemy, ktoré vo vás prevládajú. Napríklad v prípade človeka, u ktorého dominuje optimizmus a pozitívne naladenie, všetky obdobné duchovné cvičenia tieto pocity ešte umocnia. Nie každý však prechádzame šťastným obdobím. Má zmysel venovať sa im aj vtedy?

Negatívne pocity majú svoj význam

Účinky jogy a jej podobných metód sa s najväčšou pravdepodobnosťou minú vašim očakávaniam, akonáhle sa prestanete vedome snažiť dosiahnuť v živote potešenie. Vysvetlíme si, prečo. Niekto plný frustrácie a negatívnej energie bude po ich praktizovaní pravdepodobne cítiť iba menej bolesti. Áno, začne ju mať viac pod kontrolou, no určite ho zázrakom nepohltí väčšia radost zo života. K jej dosiahnutiu je potrebná ľahkosť a pozitivita. Tie sú opakom kontroly a na to nesmieme zabúdať. Hoci cítiť a vnímať srdcom znamená naučiť sa žiť radostný a naplnený život, nezabúdajme na to, že negatívne pocity nie sú zlé. Rozhodne neplatí, že by nemali existovať. Iba ten, kto pripustí žiaľ, vie sa po jeho prekonaní úprimne radovať. Negatívne pocity budú a sú negatívnymi iba vtedy, ak ich potláčame, odmietame a robíme všetko pre to, aby sme sa s nimi nemuseli zmieriť.

Cítiť spokojnosť a šťastie sa tak nevylučuje s bolestivejšími skúsenosťami či životnými obdobiami. V snahe dosiahnuť v živote šťastie je dôležité bolesť prijať a vo svojom vnútri spracovať spôsobom, aby sme mohli pokračovať v našej životnej ceste s dôrazom na to, čo nás robí šťastnými.

Majte na pamäti, že ...

V momente, keď sa naučíme mať radosť a cítiť šťastie aj so všetkými vzostupmi a pádmi, ktoré život prináša, keď sa odhodláme neanalyzovať do úmoru to, čo sa nám prihodilo a nebáť sa s blízkymi zdieľať naše pocity, presne vtedy objavíme tú povznášajúcu ódu na život. Akonáhle sa zameriame na činnosti spojené s radosťou a potešením zo života, pracujeme na vývoji vlastnej osobnosti tým najlepším spôsobom. Dá sa preto povedať, že žiť zo srdca v podstate znamená naučiť sa žiť duchaplný a oduševnený život. Dá sa to. A je to ten správny kľúč...

„Ber od života, čo ti dal, radosť, bolesť, lásku, však život je len karneval, v ňom stokrát meníš masku.“ (William Shakespeare)