Koncerty budúcnosti – budeme si vychutnávať hudbu v bublinách?

Koncerty budúcnosti – budeme si vychutnávať hudbu v bublinách?

15.02.2021 | Koncerty budúcnosti | Iveta Hricková

Od vypuknutia pandémie koronavírusu umelci nemajú mnoho príležitostí verejne prezentovať svoje umenie. Asi najviac postihnutými sú pracovníci hudobného priemyslu.

Na ich koncertoch sa stretávali tisícky fanúšikov, aby spoločne sledovali vystúpenia svojich obľúbených spevákov a kapiel. Vzhľadom na zúriacu pandémiu sú však koncerty rušené, alebo presúvané na neskoršie obdobie. Preto hudobní manažéri hľadajú spôsob, ako usporadúvať koncerty a pritom neohroziť prítomných návštevníkov. Jeden z nápadov nedávno vyskúšali v USA.

Zábava v samostatných bublinách

Skupina The Flaming Lips mala na rok 2020 naplánovaných niekoľko vystúpení v rámci ich prvého turné. No rovnako ako iní interpreti museli i oni, z dôvodu šíriacej sa pandémie koronavírusu, celé turné zrušiť. Termíny najskôr posúvali na neskoršie obdobie. Nakoniec sa rozhodli, že koncert nezrušia, ale potešia fanúšikov a odohrajú ho vskutku nevídaným spôsobom.

V koncertnej sále v Oklahome rozostavali sto bublín. Tie boli určené maximálne pre troch ľudí žijúcich v jednej domácnosti. Bubliny poskytovali dočasným obyvateľom bezpečné prostredie, súkromie aj pohodlie. Vlastnú bublinu mal rovnako každý člen skupiny.

Bezpečnejšie ako v potravinách

Návštevníci koncertu stáli v rade s rúškom na tvári a pri dodržaní stanovenej vzdialenosti vyčkali, kým ich uvádzači odprevadili k bubline. Tie boli vybavené všetkým, čo by mohli počas koncertu potrebovať. Vodu, uterák, vejár a značku, ktorou obsluhujúcemu personálu dávali najavo, že potrebujú vyjsť z bubliny von (napríklad na toalety). Vďaka prísnym opatreniam nedochádzalo ku kontaktu medzi obyvateľmi jednotlivých bublín a členovia skupiny sa podľa ich vlastného vyjadrenia cítili komfortnejšie než povedzme v potravinách.

Užijete si kultúru a nikoho tým neohrozíte

Koncert skupiny The Flaming Lips bol časovo obmedzený. Maximálna dĺžka vystúpenia bola stanovená na jednu hodinu a desať minút - dobu, po ktorú pohodlne vystačil kyslík pre troch ľudí v jednej bubline. Priaznivci kapely boli z koncertu nadšení. Vďaka tomuto nápadu sa mohli po takmer roku zúčastniť živého vystúpenia a byť v kontakte s kultúrou. Návštevníci najviac oceňovali bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým šli na koncert bez obáv, že neskôr ohrozia svojich blízkych. Materiál, z ktorého boli bubliny vyrobené, mal výborné akustické vlastnosti, umožňujúce kvalitný zvukový zážitok. Odmenou hlavným aktérom vystúpenia bolo, miesto potlesku, búchanie dlaňami na stenu bubliny, čo vytvorilo originálnu kulisu.

Aké sú nevýhody takýchto koncertov?

  1. Bubliny zaberajú veľa miesta, preto sa koncertu môže zúčastniť podstatne menej ľudí, než pri tradičnej forme vystúpenia. To sa odráža na rentabilite i na celkovej atmosfére podujatia.
  2. Bubliny nie sú vhodné do malých klubov a menších koncertných sál, pretože obmedzený počet bublín znamená nižší počet účastníkov. Použitie bublín si vyžaduje dostatočne veľký priestor.
  3. Kvôli priestorovej náročnosti a tiež prijatým bezpečnostným opatreniam dochádza automaticky k navýšeniu už bez tak drahého vstupného, čo môže mnohých priaznivcov od účasti odradiť.
  4. Bubliny neumožňujú plnohodnotný umelecký zážitok, veď vystúpenia obľúbených interpretov sú aj o stretávaní sa s ľuďmi a taktiež o atmosfére, ktorú spolu vytvoria.
  5. Obmedzený priestor bubliny nie je vhodný pre klaustrofobikov. Problém môžu pocítiť i ľudia s dýchacími ťažkosťami.