Dnes je veľký deň pre malých bojovníkov. Majú veľkosť dlane a pri živote ich držia prístroje
17.11.2021 | Predčasniatka | Kristína Sováková / Naďa Trenčanská
Presne pred 32 rokmi sme boli svedkami veľkej vzájomnej súdržnosti, sily štrngajúcich kľúčov a odhodlanosti mladých ľudí prelomiť monotónny despotizmus panujúci v našej krajine.
Dnes je ten deň, ktorý symbolizuje zrod slobodnejšieho štátu. Nového začiatku nielen pre nás - ako spoločnosť, ale aj pre jednotlivcov, ktorých život sa práve iba začína. Dnes si totiž okrem Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname aj Deň predčasne narodených detí, ktoré majú pred sebou, rovnako ako odvážlivci v osemdesiatom deviatom, neľahký boj.
17. november, deň venovaný našim najmenším bojovníkom
O tom, ako vyzerá začiatok života predčasne narodených detí, ale aj čo všetko si vyžaduje starostlivosť o ne, nám porozprávala staničná sestra JIS na neonatologickej klinike vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou FD Roosvelta v Banskej Bystrici, Elena Lovhová. Celý rozhovor bol realizovaný s láskavým súhlasom pani prednostky Neonatologickej kliniky SZU, MUDr. Jany Nikolínyovej PhD.
Ako dlho už pracujete na neonatologickom oddelení? Čo si takáto práca vyžaduje?
Na neonatológii pracujem už viac ako 20 rokov. Je to pre mňa prvé a jediné zamestnanie. Na úvod by som chcela povedať, že toto nie je jednoduchá ani ľahká práca, no o to viac zaujímavá a krásna. Vyžaduje si celého človeka s plným nasadením každý jeden deň.
Maťko, narodený 4. 3. 2020, váha: 860g
Aké sú najčastejšie dôvody predčasného pôrodu? Dá sa vždy presne určiť, prečo sa dieťa narodilo skôr?
Dôvodov k predčasnému pôrodu býva mnoho, pričom nie vždy sa dá presne určiť ten "pravý". Môžu súvisieť s ochorením matky, s ochorením dieťatka, ale aj s vonkajšími príčinami. Jednou z nich sú infekcie. Najčastejšie to bývajú infekcie močových ciest alebo pôrodných ciest. Ďalej sú problémy na strane maternice: abnormálny tvar maternice, abnormálne množstvo plodovej vody, myómy (nezhubné tumory maternice), slabosť krčka maternice (to znamená, že sa žena začne predčasne „otvárať“). Rôzne dôvody bývajú tiež na strane plodu: chorobný vývoj plodu, viac plodová tehotnosť či umelé oplodnenie. Potom sú tu i placentárne príčiny: zlé uloženie placenty, predčasné odlučovanie placenty, nedostatočná činnosť placenty. No a samozrejme nemožno zabudnúť ani na ochorenia matky, akými sú povedzme: cukrovka, obličkové ochorenia, vysoký krvný tlak, zvýšená činnosť štítnej žľazy, epilepsia, anémia...
Optimálna dĺžka vývoja plodu v tele matky je 40. týždňov. V koľkom gestačnom týždni sa narodilo najmenšie dieťa, ktoré sa vám podarilo zachrániť?
Pokiaľ si dobre spomínam, bolo to dieťatko narodené doma v 23 - 24 gestačnom týždni s pôrodnou hmotnosťou 410g. Bol to dlhý a ťažký boj, ale s výborným výsledkom. Dieťatko prežilo a v dobrom klinickom stave bolo prepustené domov.
Ak sa dieťa narodí predčasne, jeho organizmus ešte nie je pripravený na život mimo maternice a potrebuje špecifickú starostlivosť. Vedeli by ste nám priblížiť najzákladnejšie úkony, ktoré musíte vykonať, aby ste dostali jeho život pod kontrolu?
Starostlivosť sa vždy odvíja od zdravotného stavu, gestačného týždňa, pripravenosti a kondície dieťatka. Čim menší a nezrelší novorodenec sa narodí, tým náročnejšia a intenzívnejšia je lekárska aj ošetrovateľská starostlivosť.
Andrejko, narodený 26. 9. 2020, váha: 560g
Dokáže predčasniatko aj napriek svojmu stavu vnímať, čo sa okolo neho deje? Reaguje na zvuky, prípadne iné faktory?
Samozrejme, bábätko všetko vníma a veľmi pekne reaguje na pozitívne stimuly. Najviac na hlas a dotyk maminy a ocina, taktiež na naše pohladenia, hlas i bolesť. Pravé preto má byť starostlivosť láskavá, trpezlivá a jemná.
Osobný kontakt rodiča s dieťaťom je zrejme obmedzený. Kedy si môže matka prvýkrát podržať svoje dieťa v náručí? Cíti aj bábätko jej prítomnosť ?
Ihneď, ako to zdravotný stav novorodenca dovolí. Povzbudzujeme rodičov, aby bábätku v úvode čítali, spievali a neskôr klokankovali. Keď je predčasniatko pripravené, všetku starostlivosť oň preberá maminka, aby boli pripravení čo najskôr odísť domov.
Klokankovanie
Ako je to s detičkami, ktoré musia byť na oddelení podstatne dlhšie? Vytvorí sa medzi vami po čase citová väzba alebo puto?
Hoci máme veľa detičiek viaceré mi/nám ostanú v pamäti navždy. A krásne je, keď prídu na návštevu po roku - dvoch - troch a my vidíme ako napredujú (keď sa naučia prvú básničku alebo pesničku). Zároveň vnímať hrdosť a vďačnosť rodičov za záchranu života ich potomka.
Maťko, narodený 4. 3. 2020, váha: 860g
A čo keď dieťa vyrastie? Ako sa predčasný pôrod podpíše na jeho zdraví v budúcnosti?
Našou snahou je, aby kvalita života bola čo najlepšia, avšak so zármutkom musím konštatovať, že nezrelosť dieťatka prináša mnoho rizík a komplikácií, ktoré môžu v budúcnosti znamenať i rôzne obmedzenia.
Nízky vek, zlé sociálne zázemie či neschopnosť matky postarať sa o dieťa. Toto sú faktory, ktoré väčšinou ovplyvňujú osud nič netušiaceho bábätka. Čo sa stane s predčasniatkom, o ktoré sa odmietne postarať vlastná rodina?
Lásku a starostlivosť v nemocnici mu poskytujeme my, neskôr kontaktujem Úrad práce, sociálnych veci a rodiny, ktorý nájde pre dieťa vhodnú rodinku. Je to však dlhý a náročný proces.
Ako je to s požívaním návykových látok matky počas tehotenstva? Môže to byť jedným z dôvodov predčasného pôrodu?
Áno, môže a aj často býva. O abstinenčnom novorodeneckom syndróme je toho napísaného veľa. Z môjho pohľadu ide o veľkú záťaž pre neurologický systém novorodenca s možnými následkami.
Nedonosené dieťa je závislé od pomoci zdravotníkov a život zachraňujúcich prístrojov. V tejto situácií môžeme len ťažko rozprávať o komforte. Existuje spôsob, ktorý by mu dokázal spríjemniť neľahké podmienky v inkubátore?
Jednoznačne nič sa nemôže vyrovnať starostlivému a milujúcemu náručiu matky. Ak to zatiaľ nie je možné, snažíme sa zabezpečiť tepelný komfort, ticho, pokoj, maximálne prítmie a „minimal handling“, čiže vykonanie všetkých potrebných úkonov na dieťatku naraz, aby nebolo často rušené.
17. november je venovaný práve tým najmenším bojovníkom. Pripomínate si ho na oddelení aj vy?
V časoch pred pandémiou sme organizovali skvelú akciu v nákupnom centre, kde sme širokej verejnosti približovali našu prácu, a kde bol priestor stretnúť sa v príjemnej atmosfére aj s našimi bývalými pacientami a ich rodinami, zaspomínať si a tešiť sa z ich úspechov. :-)
Všetky fotografie boli uverejnené so súhlasom rodičov, za čo im v mene celej redakcie veľmi pekne ďakujeme, detičkám a ich rodičom želáme v živote len to najlepšie.
Maťko, 30. 3. 2020
Maťko, 9. 5. 2021