Dokonalá jar v Košiciach a okolí. Tieto prírodné atrakcie prekvapia aj domácich

Dokonalá jar v Košiciach a okolí. Tieto prírodné atrakcie prekvapia aj domácich

29.03.2021 | Tipy do prírody | Iveta Hricková

S prichádzajúcou jarou sa nevieme dočkať prvých teplých dní a výletov do prírody. Aj Košický kraj ponúka množstvo lokalít, ktoré sa môžu stať cieľom vašich výprav za dobrodružstvom. Prinášame vám niekoľko skvelých tipov na zaujímavé výlety za prírodnými atrakciami.

Cestovné kancelárie po celom svete sa čoraz častejšie špecializujú na organizovanie návštev rôznych prírodných atrakcií. Tie sa stávajú hitom takmer vo všetkých krajinách. Cestovatelia hľadajú miesta, kde by našli pokoj a zbavili sa stresu. To si uvedomujú i v Košiciach, preto turistom ponúkajú niekoľko možností, kam sa vydať na výlet do prírody. „Keďže ako prví na Slovensku disponujeme ucelenou stratégiou rozvoja ekoturizmu, uvedomujeme si dôležitosť tejto témy vo vzťahu k pretrvávajúcemu masovému turizmu a zároveň vidíme obrovský potenciál Košického kraja pri tvorbe ponuky ekologických turistických zážitkov,“ prezradila JUDr. Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región. Zároveň nám predstavila prírodné atrakcie, ktoré patria medzi hlavné tromfy ich ekoturizmu.

Včely raja

Niekoľko atrakcií v Košickom kraji poskytuje, okrem zábavy, aj edukatívne prvky. Vďaka nim sa deti i dospelí dozvedia veľa zaujímavých informácií. Výnimočnou prírodnou atrakciou sú napríklad Včely raja, ktorá vznikla pri obci Hrabušice. Pre ľudstvo sú včely nenahraditeľné, ale človek si to nie vždy uvedomuje. Správame sa k nim nešetrne, čo je príčinou dramatického znižovania ich počtu. "Včely raja je jedinečný areál – urbariát, ktorý zabezpečuje trvalo udržateľné hospodárenie s ekonomickým prínosom. V areáli  návštevníci získajú informácie o živote včiel, spôsobe ich chovu a ich nezastupiteľnej úlohe v celom ekosystéme. Návštevníci budú mať k dispozícii bezpečné pozorovanie ich života cez priehľadné okienko, súčasťou by mal byť priestor na oddych a relax v prírode s výhľadom na dolinu pod včelnicou,“ popisuje tamojšie miesto Lenka Vargová Jurková. Areál obklopený nádhernou prírodou poskytne tiež útočisko divým včelám. Včelí hotel bude umiestnený do dobových vydlabaných klátov, ktoré slúžili ako včelince.

Gombasecké údolie

Ďalšou výnimočnou prírodnou atrakciou je Gombasecké údolie, nachádzajúce sa v Národnom parku Slovenský kras. Jeho súčasťou je náučný chodník, kde sa návštevníci dozvedia množstvo informácií o zaujímavostiach tejto lokality - histórii, kultúre, prírode a tradíciách z oblasti Silickej ľadnice a Gombaseckej jaskyne, kde sa náučný chodník začína. Pútavou zastávkou na ňom je samotná Gombasecká jaskyňa. Tá sa v minulosti využívala ako sanatórium na liečbu respiračných ochorení. Má nádhernú kvapľovú výzdobu a patrí medzi mladšie jaskyne na území Slovenska.

Pozdĺž celého náučného chodníka sú vybudované oddychové miesta s možnosťou občerstvenia. Výzdobu dopĺňa séria drevených vyrezávaných stĺpov a parková úprava. Financie na vznik a prevádzku tohto chodníka Košický samosprávny kraj poskytol z projektu Terra Incognita.

Stratenský kaňon

Okrem týchto prírodných atrakcií nájdete v Košickom samosprávnom kraji i ďalšie unikátne miesta. Príkladom môže byť Stratenský kaňon, ktorým prechádza náučný chodník, ideálny predovšetkým pre rodiny s deťmi. Trasu však zvládnu aj ľudia, zvyknutí na menej náročnú turistiku. Chodník meria niečo vyše kilometra, má minimálne prevýšenie a je prispôsobený pre ľudí na invalidnom vozíku.

Exteriérová prírodná učebňa pri Morskom oku

Morské oko patrí k obľúbeným vychádzkovým lokalitám na východe Slovenska. To využila Krajská organizácia cestovného ruchu v Košiciach a vybudovala tam ďalšiu prírodnú atrakciu v podobe exteriérovej učebne. Ta je určená pre návštevníkov, ktorí chcú unikátne miesta na Slovensku nielen spoznávať, ale aj sa aktívne vzdelávať. „Prírodná učebňa stojí pri bufete Morské oko. Má šesť exteriérových edukačných hier s drevenými lavičkami a edukačnými stolmi, určenými všetkým vekovým kategóriám,“ popisuje Lenka Vargová Jurková. Trieda obklopená prírodou je voľne prístupná pre verejnosť a všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť čosi zaujímavé o tomto regióne.

Margeciansky tunel

Pri obci Rolová Huta sa nachádza starý železničný most, postavený v roku 1872. Ten bol súčasťou Košicko-Bohumínskej železnice a využíval sa až do konca 2. Svetovej vojny. Pri úteku z krajiny ho nemeckí fašisti zničili. Koľaje neskôr odstránili, pôdu vyrovnali a tunel sa stal obľúbenou atrakciou. Významný je hlavne z hľadiska architektúry, pretože je čiastočne vyhĺbený priamo do skaly.

Hrhovský vodopád

Väčšina známych vodopádov sa nachádza niekde uprostred lesa alebo v horskom, ťažko dostupnom teréne. Len pár z nich je dobre prístupných a dostanete sa k nim aj autom. Hrhovský vodopád preteká stredom obce Hrhov, dokonca priamo medzi obytnými domami. Známy je vďaka silnému prúdu vody, ktorý vytvára nádhernú zvukovú kulisu a nenásilne zapadá do okolitej prírody.