Eko kozmetika šetrná k prírode aj ľuďom. Máte ju doma i vy?

Eko kozmetika šetrná k prírode aj ľuďom. Máte ju doma i vy?

13.11.2020 | Eko kozmetika | Danka Šoporová

V krásnom prostredí Českého Švajčiarska vzniká prírodná aromaterapeutická kozmetika Nobilis Tilia. K duši prírodnej kozmetiky patrí maximálna šetrnosť k prírode a prostrediu, kde vzniká.

V Nobilis  Tilia o ekológii nielen veľa premýšľajú, ale hlavne ju premietajú do všetkých oblastí svojej činnosti. Dodržiavajú rad ekologických štandardov a neustále inovujú prístroje aj postupy tak, aby bol ich vplyv na okolie čo najmenší.

Simona Brhelová je marketingová manažérka a prezradila nám viac o využívaní permakultúry, zachytávaní dažďovej vody, koreňovej čističke aj pomoci počas koronakrízy.

Prečo sídli Nobilis Tilia práve v Českom Švajčiarsku?

Majitelia dokonale poznajú okolie Krásné Lípy a prišlo im zmysluplné podnikanie s prírodnou kozmetikou vložiť do prírody. Prišlo im logické, že budú tvoriť nie v meste či na predmestí. Ich veľkým snom bolo vytvoriť centrum aromaterapie, to znamená kultivovať nejaké miesto, vytvoriť tam zázemie so záhradou a s návštevníckym centrom nielen pre oddych, ale aj vzdelávanie.

Aký príbeh má budova a priestori, v ktorých sa nachádzate?

Prvotná myšlienka tvoriť v prírode vnukla aj druhú. Nakoľko ide o chránenú oblasť České Švajčiarsko a nie je možné len tak kdekoľvek stavať, rozhodli sa pre kúpu staršieho objektu a zužitkovali to, čo tam už bolo. Pôvodná budova bol klasický kultúrny dom s tanečnou sálou, ktorý prerobili na skladovacie priestory a výrobu s kanceláriami. Vedľa budovy bola aj dedinská škola, ktorá chátrala. Preto sme sa rozhodli v roku 2015 odkúpiť ju. Vedeli sme, že potrebujeme rozšíriť priestory a chceli sme sa posunúť aj bližšie k snu, teda k tvorbe Centra aromaterapie a návštevníckemu centru. Je to nádherné miesto s krásnou dušou. Verejnosť aj v týchto priestoroch učíme ako sa starať o byliny, ako sa starať o prírodu, ako ju kultivovať a ako jej vracať to, čo si z nej berieme.

Máte krásnu permakultúrnu záhradu. Na akom princípe funguje?

Záhrada vznikla v čase, keď sa rekonštruovala prvá budova a bola založená na permakultúrnych základoch. To znamená, že stojí na samoudržateľnom princípe, teda prežije len tá silná bylinka. Ide o lokalitu bez zásahu syntetických hnojív či postrekov a bola vytvorená ako výuková. Chceli sme ňou ukázať byliny, z ktorých vyrábame naše oleje. Majitelia sú aj zakladajúci členovia Asociácie českých aromaterapeutov, čo je škola, ktorá vzdeláva aromaterapeutov, ktorí sa u nás učia. Teraz sa záhrada rozšírila a siaha cez rybníky až k lesu a máme tam odpočinkovú časť vytvorenú na princípoch biodynamiky. To je odbor, v ktorom sa berie do úvahy pestovanie bez chémie, fázy mesiaca, svetové strany, planéty… Práve tu bola okolo altánku vytvorená kvetinová mandala. V rámci záhrady máme vytvorený aj sprievodcovský program s výkladom.

Zaujímavým spôsobom využívate vodu a správa skutočne ekologicky.

Celé fungovanie našej firmy je spojené s udržateľnosťou a sebestačnosťou. Máme vlastné vrty na vodu, pretože výroba kozmetiky je náročná na vodu a najmä na kvalitu vody. To, že zadržiavame dažďovú vodu, aby sme jej mali dostatok na závlahu záhrady a pre jej úžitkové využitie do firmy, sa nám zdá automatické. Máme aj čističku, kde odpadovú vodu spracovávame.

Koranakríza preverila vaše schopnosti a nadstavila nový režim fungovania. Aké zmeny u vás nastali?

Zo dňa na deň sa drvivá väčšina zamestnancov ocitla na home office. Kto nemusel byť v kancelárii alebo vo výrobni, mohol zostať doma. Urobili sme aj bezpečnostné opatrenia, napríklad rozdelenie výrobnej zmeny na 2, aby sme eliminovali väčší počet ľudí na jednom pracovisku. Tiež sme skupiny rozdelili na mladšiu a staršiu. Zaujímavý je aj paradox, ktorý nastal. V dobe krízy sme mali väčšie obraty aj objednávky, takže kto mohol, pomáhal vo výrobe či pri balení. Ľudia z marketingu či obchodu pomáhali pri expedícii. Keďže sme mladí a zdraví a videli sme situáciu, vyrábali sme dezinfekcie pre zamestnancov aj členov rodín. Čo sa dalo sme distribuovali aj mestu a organizáciám zameriavajúcim sa na starších a chorých občanov. 

Rozhodli ste sa pomôcť zdravotníkom z vášho okolia. V táto pomoc spočívala?

Rozhodli sme sa pomôcť pôrodniciam v našom okolí, personálu na pôrodníckych, novorodeneckých a neonatologických oddeleniach v kraji. Cez naše kontakty a obchodné zástupkyne sme rozdistribuovali vzorky s krémami na ruky, tvár i pery.

Ktoré zložky v týchto produktoch pomáhajú?

Nešlo o nové zložky, nakoľko sme dali to, čo sme mali. Každý krém obsahuje éterické oleje, ktoré majú antiseptické a antimikrobiálne účinky, takže sú vhodné aj práve pre zdravotníkov, ktorí celé dni nosia na rukách gumené rukavice a tvár si chránia rúškami, maskami či štítmi.

Krízové situácie nás vedia posilniť alebo naopak, položiť? Ako to bolo vo vašom prípade?

Ako som už spomínala, mali sme viacej objednávok, takže, paradoxne, sme zo situácie profitovali. Tu by som ale spomenula ďalšie dve oblasti. Po prvé, vo vnútri našej firmy nám to potvrdilo, že sme malá firma, ktorá vie niečo zmeniť aj zo dňa na deň. Keď sme si to uvedomili, posilnilo nás to. Vieme, že sme pružní a rýchli. Druhá vec, ktorú korona spôsobila vonku, bolo zmýšľanie ľudí. Uvedomili si, že treba spomaliť, zrevidovať svoj životný štýl, že ke zdraviu nám pomože príroda. A v tu chvíľu je potreba sa na prírodu sústrediť a keď z nej berieme, treba jej aj niečo vrátiť. My vieme, že to tak robíme a robíme to dobre.