Silvester v čase pandémie, a spolu s deťmi? Máme pre vás zopár tipov na nezabudnuteľnú oslavu

Silvester v čase pandémie, a spolu s deťmi? Máme pre vás zopár tipov na nezabudnuteľnú oslavu

30.12.2021 | Silvestrovské oslavy | Naďa Trenčanská

Koniec roka je doslova na spadnutie, pričom protipandemické opatrenia hovoria jasnou rečou – osláviť ho ideálne doma, v kruhu najbližších. No verte či nie, ak máte deti, môže to byť rovnako veľká zábava.  

Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako stráviť posledný deň i večer tohto roka. Pobavia deti, ale aj vás – dospelých. Aj vďaka nim si záverečné hodiny tohto náročného obdobia užijete tak, ako sa patrí. 

To, že ste doma s malými deťmi, vonkoncom neznamená, že Silvestra musíte osláviť pri televízii, v papučiach a so znudeným výrazom v tvári. Za predpokladu, že nemáte doma plačlivého novorodenca, aj so škôlkarmi či školákmi možno podnikať rôzne dobrodružstvá. 

Nápady pre každú rodinu

Pýtate sa, ako vaše ratolesti zabaviť? Samozrejme hudbou, tancom, ale tiež hrami. Nemáme na mysli iba tie spoločenské. Majte pripravené rôzne hry, ktoré možno absolvovať spoločne. Či sa jedná o stolové hry, hľadanie ukrytých predmetov, slovné hry alebo talentové súťaže. Fantázii sa medze nekladú. 

Zopár motívov vám prinášame aj my. Vyberte si, ktoré z nich sú pre vás najvhodnejšou voľbou.

Dopoludňajší výlet

Začnite už dopoludnia a vyrazte spolu s deťmi von na výlet do prírody. Akonáhle strávite celý deň vysedávaním pred televízorom, večer už budete znudení natoľko, že bujaré oslavy oveľa radšej vymeníte za posteľ. Skvelé je vyjsť si niekam na hory či do lesa. V aktuálnej situácii je to múdrejšie, než podnikať novoročný výstupy v závese s kvantom cudzích ľudí, ktorí mali totožný nápad. Ak sú hory nad vaše možnosti, zájdite na dlhšiu prechádzku, alebo vyvenčite psíkov z útulku.

Popoludní zaslúžený oddych

Čo by to bolo za vianočné sviatky bez rozprávok? Silvester nevynímajúc. Pustite si nejaký legendárny animovaný film, dojedajte cukrovinky a užívajte si spolu ako rodina sladké ničnerobenie na gauči. Čas po dobrom obede je na to ako stvorený.

Na hry nie sme nikdy pristarí

Spoločenské hry dokážu pohltiť nielen deti, ale aj nás dospelých. Na trhu dostať kúpiť rôzne druhy, vyberať sa dá podľa náročnosti i veku. Monopoly, Človeče, nehnevaj sa, ale tiež Stávky a dostihy či rôzne vedomostné kvízy. Nenašli ste doma to, čo potrebujete? Skúste zaimprovizovať, napríklad takto:

 Čo sa zmenilo?

...výborná hra, kde sa kreativite medze nekladú. Deti i dospelí si dobre prezrú miestnosť a potom idú za dvere. Vedúci hry zatiaľ v miestnosti niečo zmení - otočí hrnček, posunie čas na hodinách, vymení stoličku za kreslo, zatiahne závesy a podobne. Dovnútra sa všetci vrátia so zatvorenými očami, otvoria ich až na povel a začnú hľadať zmenu. Ďalšiu zmenu vymyslí ten, kto si rozdiel všimol ako prvý.

Kto vie viac?

...aj malé deti majú svoje vášne a často nás v znalostiach tromfnú. Zostavte dva súťažné tímy a určite si tému, povedzme značky áut. Následne striedavo hovorte názvy. Fiat, Volkswagen, Škoda, Toyota, Audi, Tatra... Keď jeden nevie vymenovať nič ďalšie, druhý získa bod. Témy sú pochopiteľne ľubovoľné: knihy, vtáky, rastliny, speváci, mestá, medzi malými princeznami istotne zarezonujú i Disneyho hrdinovia.

Výzdoba nesmie chýbať

...ozdobte si príbytok papierovými konfetami, balónikmi a všetkým tým, čo k oslavám patrí. Deti bude baviť už samotná príprava interiéru a zdobenie. Nezabudnite ani na masky a čiapky z papiera. Samozrejme, okrem bytových dekorácií prikrášlite aj sami seba, hoc bláznivo! Koniec roka kráča ruka v ruke s úletmi. Aj takáto spoločná aktivita vás naladí na blížiaci sa večer.

Dobroty pre hladné žalúdky

Kalorické tabuľky nechajte bokom a pripravte si všetko, na čo máte chuť. Chlebíčky, klobásy či syry, koláče, nebojte sa ani exotiky a netradičných silvestrovských chuťoviek, ktorých základom sú nátierky od výmyslu sveta. Servírovať môžete domáce limonády, koktaily, detské šampanské, pre dospelých zas drink. Aj príprava zábavného občerstvenia deti zamestná. Môžu predsa vykrajovať rôzne tvary pečiva, ovocia aj zeleniny za pomoci formičiek na cukrovinky. 

Hudba v réžii detí

Zrejme budete mať zapnutý každoročne opakujúci sa program v televízii ako kulisu, no nebojte sa na nejaký čas nechať hrať obľúbené hity vašich detí. Na druhej strane, detské popevky a filmové pesničky pokojne vynechajte, deti ocenia aj poriadny rock'n'roll. Vyhláste súťaž a nechajte deti vymyslieť najbláznivejšiu choreografiu, ktorú vás musia naučiť do večera.

Spať? Pokojne i neskôr

Silvestrovské oslavy trvajú vo väčšine domácností dlho do noci. A zostať dlhšie hore majú väčšinou povolené aj deti, presne to potvrdili početné prieskumy. Kým 46% mamičiek ukladá deti do postelí ako obvykle, viac ako polovica im povoľuje dlhšie ponocovanie. Približne štvrtina mamičiek pošle deti do postele maximálne o 22:00, ďalších 12% pred polnocou a viac ako 15% si s deťmi štrngne o polnoci na privítanie nového roka, pozrú si spoločne ohňostroj a až po ňom idú spať.

Náš tip – malý ohňostroj

Pokiaľ sú vaše deti príliš malé, nezúfajte. Vďaka tomu, že sa stmieva pomerne zavčasu, vyrazte von a doprajte im menší ohňostroj. Avšak, pod dozorom niekoho skúseného a jedine s kvalitnými výrobkami! Postačia prskavky a lampión, nepotrebujete ohňostroj ani petardy. Ak sa vám nebude chcieť ísť na vzduch, riešením môže byť LED osvetlenie. A na záver ešte jeden malý nápad. Vytvorte si v rohu izby improvizovaný fotokútik a zachyťte si všetky spoločné prežité chvíle, aby ste na ne mohli s láskou a úsmevom na perách každý rok spomínať.