SM systém – cvičenie, ktoré poskytne úľavu od bolestí chrbta, lieči „vysunuté platničky“ i skoliózu

SM systém – cvičenie, ktoré poskytne úľavu od bolestí chrbta, lieči „vysunuté platničky“ i skoliózu

07.02.2021 | Tatiana Reindlová | Danka Šoporová

SM systém predstavuje súbor cvičení zameraných na stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice. Už ste o ňom počuli?

Autorom metódy, ktorá sa vyvíja viac ako 40 rokov, je renomovaný český lekár a bývalý športovec MUDr. Richard Smíšek. 

Na naše otázky odpovedala certifikovaná trénerka Tatiana Reindlová.

Čo je hlavným prínosom metódy SM systém?

SM systém predstavuje súbor cvičení, zameraných na stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice. Autorom metódy, ktorá sa vyvíja viac ako 40 rokov, je renomovaný český lekár a bývalý športovec MUDr. Richard Smíšek. Cviky pomáhajú správne aktivovať špirálové svalové reťazce. Hlavný efekt metódy spočíva vo vyvolaní trakčnej sily v oblasti medzistavcových platničiek, čím sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže zregenerovať a lepšie vykonávať svoju funkciu. Chrbtica je pri pohybe aktívne stabilizovaná. Mnohí ľudia sa cvičením SM systému vyhli operácii. Dôležité je cvičiť pravidelne a výsledky sa dostavia. SM systém sa z Českej republiky postupne rozširuje do rôznych krajín celého sveta, v Nemecku ho dokonca prepláca poisťovňa.

FOTO – zdroj: www.spiralstabilization.com

Komu je SM systém určený?

SM systém môžu cvičiť všetky vekové kategórie, deti od 5 rokov až po seniorov. Je určený pre všetkých, ktorí si chcú udržať zdravú chrbticu, ako aj pre tých, ktorí trpia problémami s chrbticou najrôznejšieho charakteru: od bolestí chrbta spôsobených sedavým zamestnaním, cez tzv. „vysunuté platničky“ (hernie disku) po skoliózu, či spinálnu stenózu.

Toto jedinečné cvičenie si poradí s bolesťami hlavy spôsobenými problémami v chrbtici, ako aj s plochými nohami a haluxami.

S akými problémami prichádzajú klienti do vášho štúdia?

Klienti stredného a staršieho veku prichádzajú najčastejšie kvôli herniám diskov (ľudovo nazývané „vysunuté platničky“). Tie im spôsobujú problémy rôzneho charakteru – bolesti chrbta a nôh, tŕpnutie, stuhnutosť, bolesti hlavy. U detí zvyčajne riešime skoliózu, ploché nohy a nesprávne držanie tela.

Mohli by ste uviesť niekoľko príkladov ako SM systém pomohol vašim klientom?

Za najväčší úspech vždy považujem, keď klientovi zrušia operáciu kvôli zlepšeniu zdravotného stavu.

V máji minulého roka prišla za mnou klientka Janka, ktorá trpela 15 rokov bolesťami spôsobenými problémami s krčnou chrbticou. Bolesti sa časom stali natoľko neznesiteľné, že začiatkom roka chodila na injekcie a infúzie k lekárovi takmer každý mesiac. Pri prvej návšteve vo FOR LIFE štúdiu sme skonzultovali zdravotný stav klientky a nastavili plán cvičenia na nasledujúce mesiace. Chcela by som zdôrazniť, že základom úspechu je vždy spolupráca s klientom. Klientka poctivo cvičila niekoľkokrát denne a zároveň sme raz do týždňa cvičili v štúdiu. Bolesti úplne ustúpili a pri kontrole na neurológii v auguste 2020 (po 3 mesiacoch cvičenia) lekár odporučil odložiť operáciu pre zlepšenie zdravotného stavu. 

Ďalším úžasným príkladom je pán Peter, ktorý mi zavolal 3 týždne pred plánovanou operáciou. Jednalo sa o rozsiahlu herniu disku v bedrovej oblasti. Jeho cieľom bolo zlepšiť kondíciu pred operáciou. Na prvé stretnutie prišiel podopierajúc sa o paličku. Pri ďalšej návšteve štúdia - o niekoľko dní, už paličku nepotreboval a plánovaná operácia sa neuskutočnila z totožných dôvodov ako u pani Janky.

Príkladov je veľmi veľa, keďže SM systém dokáže pri pravidelnom cvičení odstrániť, respektíve výrazne zmierniť ťažkosti súvisiace s chrbticou.

Čo je podľa vás dôvodom, že dnes má veľa ľudí problém s chrbticou?

Je to predovšetkým životný štýl. Nedostatok pohybu, ale aj príliš veľa jednostranného pohybu, veľa sedenia a nadmerné používanie mobilných telefónov si vyberajú svoju daň. Technologický pokrok nám na jednej strane zjednodušuje život, avšak na tej druhej prináša i nové problémy. Je potrebné zaujať zodpovedný prístup za svoje zdravie a cvičením zlepšiť regeneráciu celého tela.

Používajú sa pri cvičení SM systému nejaké pomôcky?

Základnou pomôckou je elastické lano, bez ktorého sa pri cvičení nezaobídete. Neskôr sa pridávajú ďalšie pomôcky ako balančná podložka a oporné tyče.

Ako sa možno naučiť cvičiť SM systém? 

Na úvod je vhodné vyhľadať certifikovaného trénera, ktorý vás naučí, ako správne vykonávať jednotlivé cviky. Zároveň vám ukáže zostavu cvikov vyhovujúcu práve vašim potrebám. Neskôr môžete cvičiť doma, prípadne v skupinke vedenej inštruktorom. 

 

Viac informácií nájdete na:

https://forlifestudio.eu

https://www.facebook.com/tatiana4life