Adoptujte si mestský strom a urobte svoje mesto zelenším

Adoptujte si mestský strom a urobte svoje mesto zelenším

14.04.2021 | Trnava a stromy | Milan Cigánik

Význam zelených rastlín a drevín v rámci ekosystému sa rozhodlo mesto, prezývané Malý Rím, podporiť vyhlásením zaujímavého projektu. Môžu sa doň zapojiť občania Trnavy, žijúci v rodinných domoch.

Stromy v meste zlepšujú kvalitu ovzdušia, pôdy aj vody a zvýšenie ich počtu má tomu ešte viac napomôcť.

Trnava dbá na to, aby v meste každoročne pribudlo niekoľko stoviek nových stromov. Tie majú prispieť k tomu, aby bolo mesto zelenšie než doteraz. Ich výsadbu komplikuje skutočnosť, že mesto môže sadiť stromy iba na pozemkoch, ktoré mu patria. Problémom často býva aj dopravná situácia, podzemné inžinierske siete či šírka profilu ulíc. Predstavitelia mesta hľadali optimálny spôsob, ako stromy v meste čo najrovnomernejšie rozmiestniť a predovšetkým ako zvýšiť ich počet.

Strom do domu

Mesto plánuje čoskoro spustiť nový projekt nazvaný „Strom do domu“. Ten umožní obyvateľom adoptovať si strom, stojaci priamo na ich pozemku. Občania si môžu vybrať zo širokej ponuky rozmanitých drevín, presne podľa svojich predstáv. V ponuke budú tri rozličné veľkosti okrasných či ovocných stromov. Príležitosť pre získanie svojho vlastného stromu budú mať nielen obyvatelia rodinných domov so záhradami, ale aj firmy, ktoré disponujú vo svojom areáli priestorom, vhodným na výsadbu.

„V meste je viacero ulíc, kde z rôznych dôvodov nie je možné dreviny vysadiť, ale o pár metrov ďalej, za plotmi súkromných záhrad by sa miesto našlo. Typickými príkladmi sú Vajslova dolina, Kopánka, Špíglsál či Tulipán," hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave. „Strom produkuje kyslík a absorbuje CO2 bez ohľadu na to, na koho pozemku stojí. Ani vtáky a včely nepoznajú ploty či katastre. Ráta sa doslova každý strom, ktorý vysadíme, pretože prispeje k zelenšej Trnave a tým aj k zlepšeniu jej klimatických podmienok."

Cieľom projektu je zasadiť čo najväčší počet stromov a lepšie sa tak prispôsobiť  klimatickým zmenám „Je nevyhnutné, aby sme sa adaptovali na zmenu klímy, ktorá je už neodvratná. Trnava je v tejto oblasti výrazne popredu spomedzi ostatných slovenských miest. Prijímame množstvo zelených opatrení, ktoré nás môžu viac chrániť pred extrémami počasia a z Trnavy vytvoriť lepšie miesto pre život budúcich generácií. Z dlhodobého hľadiska je to jedna z našich hlavných priorít,“ vysvetľuje primátor Trnavy Peter Bročka.

Zelenší aj vďaka talianskym javorom

Okrem tohto projektu mesto nedávno nakúpilo 26 nových javorov poľných z Talianska, vďaka ktorým sa mesto ešte viac zazelená. Určené pre zrekonštruovanú Kukučínovu ulicu a s obvodom kmeňa 45 až 50 cm sú vôbec najväčšími stromami, aké mesto doposiaľ vysadilo. Aby sa v novom prostredí ujali, sú obalené v špeciálnych vodných vakoch. Tie by im mali zabezpečiť dostatočnú závlahu i počas horúcich dní.

Prečo je dôležité vysádzať v mestách stromy?

  • produkujú kyslík;
  • pohlcujú prach a nadbytočný CO2;
  • osviežujú a ochladzujú mikroklímu v meste o niekoľko stupňov;
  • uvoľňujú upokojujúce látky, vplývajúce na naše zdravie i náladu;
  • poskytujú útočisko živočíchom a hmyzu.