Priaznivý dopad pandémie? Osamelosť s ľudskou tvárou

Priaznivý dopad pandémie? Osamelosť s ľudskou tvárou

16.04.2021 | Adopcie zvierat | Naďa Trenčanská

Sociálna izolácia spôsobená súčasnou situáciou, ktorú prežívame všetci bez výnimky, sa už dlhšie ako rok prejavuje rôznymi spôsobmi. Nie vždy však musia byť následky nevyhnutne negatívne. Ako sa hovorí: všetko zlé je na niečo dobré... Platí to aj v tomto prípade.

Možno práve skutočnosť, že sa mnohí z nás cítia osamelí, má za následok, že začíname rozmýšľať inak. Radosť z toho majú najmä útulky a ich chlpatí zverenci. V tomto období sa totiž výrazne zvýšil počet adopcií psíkov a mačiek, a to naprieč celým Slovenskom. Momentálne útulky nemajú núdzu ani o tzv. dočasky, teda o umiestnenie psíkov do dočasnej starostlivosti, kým sa pre nich nájde nový majiteľ. Ak pracujeme z domu, vieme sa do pomoci útulkom zapojiť aj týmto spôsobom, hoci za bežných okolností by nám to časová a pracovná vyťaženosť nedovoľovala. Zvýšený záujem o adopcie zvierat sa dal trošku predpokladať, pretože človek je tvor spoločenský a dlhodobá izolácia mu jednoznačne neprospieva. Spojiť dobrú myšlienku – dať domov nechcenému zvieratku a zároveň vyriešiť i vlastný pocit osamelosti, je v podstate logické. No prekvapením je doslova obrovský záujem o rôzne malé domáce zvieratká, ktorý zaznamenali naše ZOO obchody.

Zvieratká v kurze

Asi najviac prekvapení zostali zamestnanci a predavači pracujúci v týchto obchodoch. V posledných dňoch či týždňoch sa na nedostatok práce rozhodne nemôžu sťažovať. Klientela je vraj pestrá, pričom každý zákazník má vlastné preferencie. Asi najobľúbenejším domácim zvieratkom pre deti, ktoré sa už doma nudia a chýbajú im kamaráti, sú zakrslé zajačiky, hneď za nimi nasledujú škrečky. Podľa slov zamestnancov obchodov sa rodičia rozhodujú pre tieto zvieratká s ohľadom na fakt, že doba home-officov raz pominie. Siahajú teda po druhoch zvierat, ktoré nie sú náročné na starostlivosť či venčenie.

Rybičky či operence

Ďalšou skupinou zákazníkov, ktorá asi najviac prekvapila zamestnancov obchodov, sú seniori. Tí sa potrebujú o kúpe nového spoločníka poradiť a pri tejto príležitosti niekedy porozprávajú, čo ich motivovalo k nákupu zvieratka. Najväčšiemu záujmu sa u nich tešia rybičky a papagáje, prípadne iné malé operence. Ako dôvod uvádzajú, že im je doma smutno, radi by sa potešili pohľadom na niečo milé a hlavne živé, s čím by mohli prehodiť slovko, dve. Vôbec nevadí, že im nebude odpovedať. Chcú mať skrátka kontakt so živým tvorom, o ktorého sa môžu s láskou starať. Ak si myslíte, že ide o nejakého osamelého starčeka alebo babičku, zrejme vás prekvapíme. Najčastejšie sa jedná o seniorské manželské páry! Ako dôvod uvádzajú chýbajúci osobný kontakt s deťmi či vnúčatami, na ktorý boli zvyknutí, no v ostatných mesiacoch sa im nedostáva.

Zodpovednosť aj po pandémii

Tak, ako plynie čas a život s koronavírusom, menia sa aj naše preferencie a záujmy. Kým v prvej vlne ľudia brali útokom potraviny, drogérie a lekárne, dnes sú to, na základe nových skúseností, že od hladu skutočne nezomrieme, útulky i obchody so zvieratami. Zostáva len veriť, že si tieto dobré zvyky, predovšetkým čo sa pomoci opusteným zvieratkám týka, zachováme a noví majitelia sa budú o svojich miláčikov s láskou starať aj vtedy, keď sa ich život vráti späť do bežných koľají.