Cesta za úspechom býva pretkaná neúspechmi
03.09.2020 | Ing. Alexander Slafkovský | Nikoleta Laškotiová
Alexander Slafkovský, rodák z Liptovského Mikuláša, je našim obrovským športovým talentom. Je výnimočným a úspešným slovenským reprezentantom v kanoistike, ktorý získal a získava ohromné úspechy po celom svete.
Zaujímavý rozhovor s jedným z našich najúspešnejších športovcov si môžete prečítať v riadkoch nižšie.
K outdoorovým športom máte veľmi blízko.
Stať sa úspešným kanoistom bolo Vaším snom už odmalička? A prečo práve vodný šport? Motivoval Vás k tomu niekto konkrétny?
Ak znamená od malička 6 rokov, tak potom áno, pretože vtedy som sa prihlásil do vodáckeho krúžku, avšak doma sme s vodným slalomom nemali nič spoločné. Prihlásil som sa preto, lebo začal chodiť na kajaky môj kamarát z lyžiarskeho krúžku a doteraz som sa neodhlásil.
Na každú jednu súťaž sa svedomito pripravujete.
Čo všetko zahŕňa Váš tréning, resp. ako vyzerá taký tréningový deň?
Veľmi záleží, v ktorom období sa nachádzame, či je to prípravné obdobie, pretekové, alebo zimná príprava. Za normálnych okolností si po zobudení zmeriam srdcovú variabilitu pomocou MySasy aplikácie, odvediem deti do škôlky, spravím si mobilizačné cvičenia a idem na tréning. Po tréningu obed, následne vybaviť čo treba a ísť na druhý tréning. Potom záleží, či máme ešte ďalší suchý tréning alebo fyzioterapiu a potom zasa s rodinou.
Vyštudovali ste informačné technológie a manažment, teda rozumiete sa napr. aj tvorbe webových stránok.
Ak by ste neboli športovcom, Vaša kariéra by sa uberala týmto smerom?
Alebo by ste si vyskúšali úplne inú profesiu?
Asi dva roky som chodieval medzi tréningami do jednej firmy robiť webové stránky, avšak časom som to už nestíhal, tak som sa začal venovať naplno iba športu. Nie je vylúčené, že nebyť športu, asi by som sa uberal týmto smerom.
Ste našim nesmierne úspešným reprezentantom, 2-násobným vicemajstrom sveta v kanoistike na divokej vode a na konte máte veľké množstvo medailí z MS i ME. Trikrát ste vyhrali Svetový pohár v kategórii C1 a na Slovensku ste taktiež držiteľom niekoľkých významných ocenení.
Ktoré z ocenení si najviac vážite? Alebo na ktoré (konkrétne) máte najzaujímavejšie či najhlbšie spomienky?
Nie je jednoduché vybrať tie najvýznamnejšie, pretože za každým úspechom je jedinečný príbeh a zážitky, častokrát sú to aj preteky menšieho významu, ale ostali mi v pamäti silno zakorenené.
Čo Vám v športovej kariére dáva chuť venovať sa tomu naďalej? Čo je Vašou tzv. „pohonnou hmotou“?
Ten pocit, že sa dá stále zlepšovať a napredovať v osobnom raste, a pritom s nejasným výsledkom.
Ako by ste inšpirovali mladých ľudí, ktorí sa chcú venovať kanoistike? Čo by ste im odkázali, aby sa nebáli ísť si za tým, v čo veria a nevzdať sa aj napr. pri prvom neúspechu?
Cesta za úspechom je pretkaná neúspechmi a iba úspešní dokázali z neúspechu vyťažiť to pozitívne. Nič nie je zadarmo a trpezlivosť ruže prináša.
Kto je Ing. Alexander Slafkovský?
Nielen športovej, ale aj širokej verejnosti je známy ako 2-násobný vicemajster sveta v kanoistike na divokej vode. Okrem toho je držiteľom 10 zlatých medailí z majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v hliadkach a 2 strieborných v individuálnej disciplíne. Z majstrovstiev Európy si priniesol celkovo 13 medailí, z čoho 5 získal v individuálnych pretekoch a 8 v súťaži hliadok.
Slafkovský má na konte aj ďalšie športové ocenenia. Akademickým majstrom sveta sa stal už v roku 2009 a celkovým víťazom Svetového pohára bol v rokoch 2012, 2016 a 2018 v kategórii C1. Ocenenia Najlepší vodnoslalomár roka a Armádny športovec roka získal v rokoch 2013, 2017, 2018.
Minulý rok získala vodnoslalomárska hliadka 3xC1 spolu so Slafkovským titul Športovec roka 2019.
Je členom klubov KTK Liptovský Mikuláš a Dukla Banská Bystrica. V súčasnosti sa pripravuje na svoju prvú olympiádu, ktorá sa má konať v Tokiu.
Popri športe sa Slafkovský venoval aj vzdelaniu. Vyštudoval informačné technológie a manažment na Bankovom inštitúte VŠ Praha a jedným z jeho záľub je tvorba webových stránok.
Hlavná fotografia: Balint Vekassy
Fotografie v článku: s povolením A. Slafkovského