Na žiadnej ceste by som nenechala zviera opustené. Ani na tej poslednej!

Na žiadnej ceste by som nenechala zviera opustené. Ani na tej poslednej!

08.06.2022 | Zvieracie cintoríny | Redakcia

Každého majiteľa hlboko zasiahne smrť jeho domáceho miláčika. Ak musí navyše premýšľať, čo urobiť s telíčkom, trauma sa ešte znásobuje.

Doteraz najrozšírenejší spôsob riešenia tohto problému bolo uloženie zosnulého zvieratka do zeme u seba na dvore, na záhrade, prípadne niekde na lúke či na okraji lesa. Takéto pochovávanie je však nelegálne a pri nedodržaní určitých pravidiel môže byť i nebezpečné.

Neoficiálny cintorín pri Draždiaku

V Bratislave - v lese medzi Malým a Veľkým Draždiakom, vznikol nelegálny zvierací cintorín, kde ľudia pochovávajú predovšetkým svojich mŕtvych psíkov. Začalo to niekedy v roku 2006 a nové hroby neustále pribúdajú. Vedenie tejto mestskej časti zatiaľ nepodniklo ráznejšie kroky, aby zabránilo ďalšiemu rozširovaniu cintorína, upozorňuje však obyvateľov na možné zdravotné riziká v podobe kontaminácie spodných vôd.

Akým spôsobom sa rozlúčiť s tvorom, ktorý nám bol niekoľko rokov verným kamarátom a spoločníkom? Na Slovensku existuje niekoľko zvieracích krematórií a pribudol k nim aj nový zvierací cintorín.

Zvierací cintorín Borievka

V Bratislave donedáva neexistoval zvierací cintorín, čo pre hlavné mesto nebola dobrá vizitka. Boj o jeho zriadenie trval dlhých 10 rokov a zásluhu na jeho úspešnom zakončení majú predovšetkým pani Eňa Vácvalová, ambasádorka projektu, ale i pán Stanislav Vlkovič, konateľ firmy ICONA. Tá na tento účel poskytla pozemok.

„Uplynulo dlhých 10 rokov spoločného snaženia s mojimi spoločníkmi a s ambasádorom nášho cintorínu Eňou Vacvalovou. Konečne si môžeme povedať, že Bratislava má cintorín pre zvieratá Borievka, ktorý postupne vyrástol na pozemkoch v mestskej časti Dúbravka. Našim zámerom je, aby toto pietne miesto bolo nielen miestom pre pochovávanie domácich miláčikov, ale aj verejným priestorom, kde sa bude môcť každý návštevník poprechádzať, alebo si odpočinúť v prírodnom areáli s parkovou úpravou. Chceme, aby raz bola Bratislava na toto miesto hrdá,“ uviedol Stanislav Vlkovič.

Cintorín má rozlohu 1,2 hektára a počíta s 6000 hrobovými miestami. Za prenájom najmenšieho hrobového miesta na prvých päť rokov zaplatíte 120 eur, za veľké hrobové miesto 385 eur. Prenájom miesta na urnu stojí 150 eur na päť rokov. Platí sa aj za výkop hrobovej jamy a pochovanie, čo činí sto eur. Pokiaľ si želáte obrad za vašej prítomnosti, priplatíte si ďalších 70 eur. V ponuke sú taktiež rakvy - od najlacnejších, malých kartónových za 15 eur až po drevenú rakvu Royal, ktorá vás vyjde na 215 eur. Ceny náhrobkov sú od 75 eur (drevený), do 150 eur (kovový).

Cintorín pre zvieratá v Lučenci

Mestský zvierací cintorín v Lučenci funguje takmer päť rokov. Má rozlohu jeden hektár a ľudia tu pochovávajú mačky, psíkov, ale nájdete tu i hrob papagája či sliepky. Okrem domácich miláčikov sú tu pochované tiež zvieratá, ktoré nemali svojich majiteľov. Cintorín je otvorený nepretržite 24 hodín denne.

Zvierací cintorín Kamienok

Tento zvierací cintorín je prvý svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v malebnom prostredí obce Šútovce v okrese Prievidza. Na cintoríne, ktorý pripomína skôr park, stojí altánok pre pokojnú a dôstojnú rozlúčku so zvieratkom. Ceny za prenájom hrobového miesta sa pohybujú od 75 do 245 eur, v závislosti od hmotnosti zvieratka. V cene je rozlúčka so zvieraťom, pochovanie, úprava hrobu, starostlivosť oň a zaúčtovanie poplatku za miesto na dva roky. Na cintoríne je zriadený aj urnový hájik.

Ďalšou možnosťou, ako sa dôstojne rozlúčiť so svojím domácim miláčikom, je využiť služby niektorého zo zvieracích krematórií. Majitelia väčšinou nechcú nechať anonymne spopolniť milované zvieratko niekde na veterine či v kafilérii. Boli to predsa členovia rodiny, s ktorými majú množstvo nezabudnuteľných, spoločných zážitkov. Po ich smrti by chceli mať miestečko, ktoré by mohli navštevovať a spomínať na krásne chvíle. To je dôvod, prečo sa čoraz viac ľudí rozhodne pre kremáciu a uloženie popola do urny.

Krematórium v Jablonovom

Zariadenie Petheaven sa nachádza na Záhorí v obci Jabloňové. Zvieracie krematórium funguje 9 rokov a za to obdobie sa stalo jedným z najvyhľadávanejších zariadení tohto typu u nás. Cena za samotnú kremáciu sa pohybuje od 58 do 198 eur, a to v závislosti od váhy zvieraťa. V cene nie je zahrnutá urna, tú je (v prípade záujmu) nutné zakúpiť zvlášť. Zariadenie je otvorené nonstop.

Zvieracie krematórium Dúhový most v Košiciach

Toto krematórium nájdete v prenajatých priestoroch Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Na poslednú rozlúčku so svojimi zosnulými zvieratkami sem chodia Košičania i ľudia zo širokého okolia. Na kremáciu tu však mali, okrem psíkov a mačiek, aj zajace, fretky aj jedného ježka. Cena kremácie sa pohybuje od 50 eur do 220 eur. Suma sa odvíja od hmotnosti zvieraťa.

V cene je zahrnuté:

- posledná rozlúčka v pietnej miestnosti,

- uloženie zvieratka do saténovej výstelky,

- kremácia,

- základná plastová urna.

Ďalšie zvieracie krematóriá sa nachádzajú aj v Nových Zámkoch a v Senici.

 

„Na žiadnej ceste by som nenechala zviera opustené. Ani na tej poslednej!“

                                                                      Eňa Vácvalová, ambasádor cintorína