Nový trend v hotelierstve? Hotely stavajú úle a vyrábajú vlastný med
19.06.2021 | Hotely a produkcia medu | Iveta Hricková
Včely a hotely. Pred rokmi by to bola nepredstaviteľná kombinácia, dnes sa z nej stal moderný trend. Vymieranie tohto vzácneho hmyzu kvôli používaniu chemických prípravkov na ošetrovanie plodín sa stáva vážnym problémom.
Preto sa viaceré prevádzky v hotelierstve snažia pomôcť a zachrániť situáciu tým, že stavajú vlastné úle. Vďaka tomu získavajú nad konkurenciou ďalšiu zaujímavú výhodu.
FIS začína už štvrtú sezónu
V hoteli FIS na Štrbskom Plese umiestnili svoje úle na streche budovy fitness centra. So včelárstvom začali po prvýkrát v roku 2018. Ich med je výnimočný tým, že včely nanosia peľ z rastlín z horského prostredia, vďaka čomu má lepšiu chuť a výživové hodnoty. „Boli sme sami zvedaví, ako to dopadne. A dnes vylietajú včielky už do svojej štvrtej hotelovej sezóny. V minulom roku sme vytočili 25 kíl medu, rok predtým dokonca 80 kíl. Snažíme sa o ekologický prístup, nepoužívame žiadne tvrdé chemikálie, časť znášky nechávame včelám na prikrmovanie na zimu, neberieme im ani peľ. Vytáčame len med, aby sme ho vedeli dať ochutnať našim hosťom,“ hovorí s úsmevom riaditeľka hotela Erika Fočárová. Počas prvých sezón mali vo FISe päť včelích rodín, tento rok chcú zvýšiť počet na šesť až sedem. Med z ich produkcie môžete ochutnať napríklad počas hotelových raňajok. Pre hostí, ale aj tatranských turistov, pripravujú na 28. augusta špeciálny včelársky deň. Odborník vysvetlí záujemcom, ako sa správajú včely, kedy a akým spôsobom sa presne vytáča med, rovnako môžu vyskúšať nové kozmetické prípravky z ich produkcie.
NH Gate One med aj predáva
V roku 2018 začali s chovom týchto malých zberačiek aj v NH Gate One v Bratislave. Vďaka tomu sa stali prvým včelím hotelom v Bratislave. Starostlivosť o ne taktiež praktizujú na základoch ekologického včelárstva. Peľ zbierajú z rastlín z rádiusu do päť kilometrov od hlavnej budovy. Úle majú postavené na streche, kde sa o nich stará skúsený včelár. Ich med získal viaceré potvrdenia vysokej kvality. Využívajú ho počas prípravy jedál a nápojov, servírujú na raňajky, a keďže sa im ročne darí stočiť väčšie množstvo, začali ho predávať aj ako milý suvenír. Špecialitou je medové víno, ktoré si môžete zakúpiť na recepcii.
Originálny včelí hotel v Banskej Štiavnici
Na Slovensku sa môžeme pochváliť aj jednou nevšednou ponukou. V Banskej Štiavnici - v obklopení krásnej prírody, postavili prvý včelí hotel u nás. Malý, jednoduchý apidomček ponúka ubytovanie pre dvoch ľudí. Počas pobytu získate ako bonus liečbu formou apiterapie. Priamo v jeho stenách sú zabudované úle a vy počas spánku vdychujete zdraviu prospešné výpary, vznikajúce pri práci včielok. Taktiež na vás pozitívne vplýva vibrácia, vychádzajúca z ich obydlí. Vďaka tomu intenzívnejšie vnímate aj prírodu okolo vás, čo nepochybne prospieva psychike. V rámci apiterapie sa užívajú lieky z medu, propolisu a peľu. Ak naberiete odvahu, môžete vyskúšať liečbu včelím jedom. Počas nej vám na bolestivé miesta prikladajú tento malý hmyz, ktorý vás pichne a prenesie tak do tela i zdraviu prospešné látky.
Včelárstvo v luxusných hoteloch
Už niekoľko rokov je včelárstvo výsadou viacerých luxusných hotelov vo svete. Pre svojich klientov ho ponúkajú ako bonus navyše, pretože im môžu poskytnúť vlastné, originálne produkty. V prípade záujmu im robia aj exkurzie, počas ktorých sa dozvedia viac o chove a postupoch spracovania medu. Včelárstvo často kombinujú s pestovaním vlastnej zeleniny a byliniek. Najmä strechy mestských hotelov sa premenili na malé záhradky, ktoré predstavujú únik od rušnej reality okolo nich. Chovu včiel sa venujú napríklad vo Waldorfe Astoria v New Yorku, v parížskom Mandarin Oriental alebo vo Fairmonte Waterfront vo Vancouvri, kde majú na streche ešte aj domček pre hmyz. Ten im zas pomáha pri pestovaní ovocia a zeleniny.
Zdroj foto: Hotel FIS