PhDr. Blažej Slabý, CSc.: "Rozsahom služieb a kultúrou saunovania patríme k svetovej špičke."
22.03.2021 | PhDr. Blažej Slabý, CSc. | Naďa Trenčanská
Hovorí sa, že sauna je prameňom mladosti. Saunovanie uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu, ale tiež regeneráciu síl. Pomáha posilňovať krvný obeh, zvyšuje kvalitu činnosti srdca a má blahodárne účinky na pleť. Jej pozitíva by sme vedeli vymenúvať dlho...a určite sa k nim ešte vrátime.
Dnes vám totiž prinášame rozhovor s oduševneným otužilcom a dlhoročným priaznivcom saunovania, PhDr. Blažejom Slabým, CSc.
Naposledy sme sa spolu rozprávali o otužovaní. V rozhovore si načrtol, že si saunovým fanatikom. Čo to presne znamená? Ako sa takýto fanatizmus prejavuje?
Sauna je trvalou súčasťou môjho života už desaťročia. Moje očakávania od sauny a saunovania často prekračujú bežný rámec toho, čo si pod saunovaním mnohí ľudia predstavujú. Sauna je mojím univerzálnym liekom na mnohé neduhy: prechladnutie, psychický stres a napätie, únava, drobné boľačky po náročnom fyzickom výkone, ale býva i miestom stretnutí s priateľmi a podobne. Našťastie, naša rodina má vlastnú saunu, preto sa môžem svojej vášni oddávam bez vyvinutia väčšej námahy.
Ako dlho sa saunovaniu venuješ? Kedy a kde si začal?
Mal som asi päť alebo šesť rokov, keď ma otec zobral do sauny. Bol to vlastne parný kúpeľ v bývalom bratislavskom Grösslingu a otec tam pravidelne chodieval takmer každé nedeľňajšie dopoludnie. Okamžite sa mi to zapáčilo, preto som sa na dlhé roky stal otcovým spoločníkom. Moja mama túto našu spoločnú aktivitu podporovala so slovami, že aspoň sa otec potom nikde netúla a ide vždy rovno domov. Bolo nás tam viac takýýých chlapcov, čo plnili aj tento "preventívny účel", čiže som získal nových kamarátov. V bazéne týchto slávnych kúpeľov som sa naučil aj plávať.
Ako si už zmienil, sauna je súčasťou tvojho príbytku. Ako často ju využívaš? Na čo si sa pri jej realizácií zameral, čo bolo pre teba dôležité?
Keď sme s manželkou plánovali výstavbu nášho rodinného domu, začlenenie sauny do stavby bolo pre nás prioritné. Obaja máme k saune veľmi pozitívny vzťah. Často sme chodievali do sauny spoločne alebo sme sa rôzne ujímali rodinných povinností, aby sme sa mohli pri návšteve sauny vystriedať. Pri rozhodovaní o našej vlastnej saune bol kľúčový fakt, že sme chceli, aby bola súčasťou domu. Predstava osobitne stojacej drevenej búdky v záhrade nás príliš nenadchla. Preto naša sauna susedí s kúpeľňou, dokonca by sa dalo povedať, že je jej súčasťou, čo je veľmi pohodlné. Bezprostredne po saunovaní máme k dispozícii vaňu i sprchu. Jej výstavbu sme zverili do rúk profesionálov. Dôležitý bol pre nás druh dreva (severský smrek), ktorý bude pri jej výrobe použitý. Využívame ju často a pravidelne. V mojom prípade je to minimálne dva razy týždenne. Naša sauna je pre mňa miestom úplného a absolútneho relaxu.
Viem, že máš vlastné saunovacie rituály. Prezradíš nám o nich viac?
Moje saunovanie obvykle pozostáva z troch vstupov. Počas prvého vstupu si pospím, čo trvá tak 30 až 45 minút – je to dokonalý relax. Dokonca niekedy si idem do sauny len pospať a ďalej nepokračujem. Druhý vstup je hygienický rituál, keď v malých množstvách na rozhorúčené kamene v piecke špeciálnou drevenou naberačkou dávam malé dávky osobitne pripraveného vývaru. Tento vývar obsahuje: bazu, lipu a žihľavu, ktoré si v čase kvitnutia zbieram a suším špeciálne pre tento účel. Mám rád aj odvar zo sušených eukalyptových listov, ktorý si kupujem. Mimoriadne zdravý je odvar z nastrúhaného zázvoru, avšak je veľmi silný a málokto ho znesie. Počas tohto vstupu si drsnou kefou očistím pokožku na celom tele – zjemňuje to kožu a chráni pred celulitídou (tá ale nie je následkom nadváhy). Druhý vstup trvá 15 minút, počas neho sa snažím vdychovať čo najviac pary s pridanými arómami. No pohoda!
A na záver je to tretí vstup - od 10 do 15 minút relax a niekedy opäť zaspím. Po každom vstupe nasleduje studená sprcha. My otužilci ju voláme „modrá na doraz“. Medzi jednotlivými vstupmi je asi 10 minút prestávka. Celá procedúra trvá dosť dlho. Keďže do sauny je potrebné chodiť vždy nalačno, medzičasom aj vyhladnem. Môj pocit blaha následne predlžujem konzumáciou nakrájaného ovocia. A aby som nezabudol, počas saunovania nesmieme zabúdať piť čistú vodu!
Vznikne hotové peklo sprevádzané výkrikmi „daváj“
Keď je niekto milovníkom cestovania, prejavuje sa to tak, že doslova zbiera destinácie, ktoré musí navštíviť. To isté platí pre gastronomických nadšencov. Tí sú odhodlaní vyskúšať aj tie najbizarnejšie pokrmy. Máš to rovnako aj pri saunovaní? :-)
Mal som to šťastie navštíviť 29 krajín, pričom v niektorých som aj dlhšie žil, podaktoré som zas navštívil opakovane. S mojou láskou k saune bol osobitne prepojený 4-ročný pobyt v Moskve. Práve tu na mňa zapôsobila ruská baňa, ktorá sa mi okamžite zapáčila. Rituál takéhoto saunovania sa veľmi líši od sauny, hoci v mnohom tu nachádzame spoločný princíp. Baňa sa najskôr vykúri a na horúce kamene sa postupne našpliecha nejaký špecifický odvar. Rusi zbožňujú odvar zo suchej kôrky z čierneho chleba, ktorý má úžasnú vôňu až má človek pocit, že sa ocitol v pekárni skoro ráno, ešte pred jej otvorením. Túto prípravu robí profesionálny „bánčik“, prípadne malá skupinka skúsených. Keď je baňa pripravená, rýchlo do jej priestorov vstúpia hostia a po schodoch či rebríku vystúpia na plošinu pod stropom, kde je najhorúcejšie. Všetci si sadnú alebo ľahnú a jeden z hostí v rukavici nad hlavami rozvíri horúcu paru. Vznikne hotové peklo sprevádzané výkrikmi „daváj“. Keď sa to utíši, hostia sa ošľahávajú s brezovými vetvičkami. Celé to trvá približne 20 minút.
Následne všetci idú von do malého bazénika s ľadovou vodou. Na rozdiel od našich sáun, kde sa počas prestávky relaxuje, v ruskej bani sa počas pauzy doslovne hoduje. Najčastejšie sa jedia ryby, slanina, klobása, oškvarky, k tomu musí byť cibuľa a kyslá uhorka. Pitný režim dopĺňa všade prítomná vodka a pre tých, ktorí nechcú piť tvrdý alkohol, je pripravené pivo. Pre nás je to až nepochopiteľné. Všeobecne je známe, že alkohol a sauna je niečo, čo k sebe nepatrí. No po tých rokoch som sa občas aj ja pripojil a prežil to. Toto sa opakuje niekoľkokrát, pričom ruská baňa trvá aspoň 4 hodiny. To, čo som práve opísal, je tzv. mestská baňa. No sú aj „dedinské“ pri brehu jazier a riek. Tam sa kúri voňavým drevom z ihličňanov, kde často pre dym z drevín na seba nevidíte. To ale vôbec nevadí, vôňa to prebije. Samozrejme, aj tu sú hody a véééľa vodky.
Na fotografii: PhDr. Blažejom Slabý CSc.
...ak nieje k dispozícií jazero, postačí aj vedro s ľadovou vodou...
Znamená to, že zbieraš krajiny, v ktorých saunu vyskúšaš, a ich zvyky? Alebo je to skôr o otestovaní rôznych metód saunovania na vlastnej koži?
Nedá sa asi povedať, že niečo zbieram, skrátka si užívam to, čo sa mi ponúka, a v tejto oblasti rád skúšam nové veci. Navštívil som sauny v Turecku, Japonsku, Indii, Peru, Hong-Kongu a v mnohých európskych krajinách. Naozaj silný zážitok som mal z návštevy parných kúpeľov v Turecku a aj z romantickej sauny v zasneženej krajine vo Fínsku. Japonci, ktorí sú nesmierne tichí a slušní, po saunovaní nepoužívajú bazén. Majú sprchy, ktoré sú ale vo výške kolien, takže sa sprchujú po sediačky. Na tento účel majú v sprchách také malé hokrlíky. Fíni zas saunujú presne tak, ako to vidíme vo filmoch, čiže drevená búdka a šup do jazera. Ak nieje k dispozícií jazero, postačí aj vedro s ľadovou vodou. Mimochodom, Fíni nemajú žiadne zábrany. Muži, ženy spolu bez ostychu, saunovanie tu pripomína nudapláž.
Akú saunu máš najradšej?
Asi tú našu doma. No ak by som si teraz mohol vybrať inú, budem sa ťažko rozhodovať. Možno severskú romantiku a rád by som sa vrátil do ruskej bani. No rovnako rád by som si zaspomínal aj na saunu v Lime s nádhernou vôňou eukalyptu. Ťažko si vybrať.
Čo v saune najradšej robíš?
Spím a inhalujem vôňu rastlinných extraktov.
Aký najzaujímavejší zážitok sa ti s touto aktivitou spája?
Na severe Dánska ma milo prekvapilo, ako vyriešili spoločný vstup mužov a žien do saunovacieho priestoru. Ten tvorila pomerne veľká a kruhová miestnosť, rozdelená na dve časti páskou cez jej stred, kde bolo pološero, človek nevidel viac ako na pol metra. Bolo počuť mužské a ženské hlasy pri zachovaní úplnej disktrétnosti. Dobre vymyslené. Navštívil som niekoľko saunových svetov, kde je viac druhov sáun a dá sa tam stráviť celý deň. To je vždy veľký zážitok. Avšak, aj u nás na Slovensku máme veľa dobrých sáun s vysokou kultúrou saunovania. Rozhodne sa nemusíme hanbiť. Rozsahom služieb a kultúrou saunovania patríme k svetovej špičke.
Čo by si poradil našim čitateľom, ktorí so saunovaním začínajú? Čomu sa vyhnúť a na čo sa zamerať?
Sauna je záťaž na telo. Žiaľ, nie každému jeho zdravotný stav umožňuje ísť do sauny. Rady lekárov a ich odporúčania tu treba dôsledne dodržiavať. Dôležité je nepreháňať a neísť do sauny s pocitom „veď ja vám ukážem“. Saunovanie nie je športové zápolenie! Aj na saunu si treba zvykať a postupne pridávať , nič nerobiť nasilu. Na saunovanie si treba vyčleniť čas a nenahánať sa. Určite si nebrať príklad z Rusov, takže nejesť počas saunovania ťažké jedlá a nepiť alkohol. Oni sú na to zvyknutí, nás to likviduje. Nepreháňať to s arómami a neodporúčam požívať najrôznejšie saunovacie oleje ako umelé arómy. V zmiešanej saune muži/ženy sa správať diskrétne a nebyť hluční. Veď sauna i ticho liečia. Po saune si oddýchnuť a k saunovaniu pristupovať komplexne: relax, hygiena a v spoločnosti aj dobré priateľstvo.
prečítajte si tiež: https://instacks.sk/rozhovor-s-phdr-blazejom-slabym-csc-vsetko-co-potrebujete-vediet-o-otuzovani