Tatry a Pieniny budú zelenšie. Vysadia tam 300 000 stromčekov
03.05.2021 | Tatranské stromčeky | Iveta Hricková
Vysoké Tatry utrpeli v roku 2004 tvrdú ranu po tom, ako ich prírodu zdevastovala silná víchrica. V tom období prišli o množstvo stromov a pohľad na ne bol bezútešný.
Ochranári sa preto snažia vrátiť im ich pôvodné čaro a aj tento rok pribudne v danom regióne veľké množstvo nových stromčekov.
Od Oravy po Pieniny
Štátne lesy každoročne pracujú na opätovnom zalesnení oblasti Tatier. Tentoraz sa rozhodli pre oblasť medzi Oravou a Pieninami. Najviac sa chcú sústrediť práve na okolie Oravy a Západné Tatry. Tie boli v ostatných rokoch výrazne zničené kvôli častým a silným vetrom. Prvá výsadba začala už v apríli aj priamo v Tatranskej Lomnici. Lesníci budú v spolupráci s TANAP-om vyberať lokality s najmenším podielom mladých stromčekov. Najvýchodnejšie sa nové dreviny dostanú do oblasti Červeného Kláštora.
Dominovať bude jedľa
V našich veľhorách pribudne počas nasledujúcich mesiacov takmer 300 000 nových stromčekov. Tie vypestovali v Stredisku genofondu drevín v lokalite Rakúske lúky pri Tatranskej Kotline. Lesníci plánujú pri výsadbe pracovať s dvoj až päťročnými sadenicami, keďže majú najlepšiu šancu na uchytenie. Medzi týmito drevinami dominuje jedľa. Druhou najčastejšou sadenicou má byť drevený smrek, treťou borovica. Z ihličnanov treba spomenúť taktiež smrekovec. Do jednotlivých oblastí sa už tento rok začnú vysádzať i sadenice listnatých stromov, medzi ktorými nebude chýbať brest, javor horský, buk a jelša.
Pomáhajú v oblastiach, kde nedochádza k prirodzenej obnove
Samotné lesy sa postarajú o prirodzenú obnovu porastu. Zo semien sa postupne rozširujú ďalšie malé stromčeky. No nie všetky sa vedia uchytiť, najmä krehkejšie kusy do dvoch rokov môže zničiť zver či zlé poveternostné podmienky. Z tohto dôvodu niekedy musí zasiahnuť človek a pomôcť takouto cielenou výsadbou. Aj kvôli tomu si Štátne lesy v spolupráci s TANAP-om vybrali lokality, kde dlhodobo nedochádzalo k opätovnému vzniku nového porastu. Staré stromy postupne vymierali, no teraz k nim pribudne čerstvá várka a napomôže obnoviť zelené pľúca Vysokých Tatier.
Výsadba bude pokračovať počas celého leta
Jednotlivé druhy stromčekov budú vysádzané postupne - podľa toho, v ktorej časti roka sú pre nich najvhodnejšie podmienky. Prvé kusy putovali do tatranských lesov v apríli, ďalšie začnú pribúdať počas celého leta až do skorej jesene. Niektoré mladé sadenice musia dovtedy skladovať v špeciálnych pivniciach s vrstvou snehu a pilín. Vďaka tomu sa ich podarí zakonzervovať ako v chladiacom boxe a akonáhle nastane vhodný čas, lesníci ich odnesú na výsadbu priamo do vybraných lokalít.