Ste na pokraji vyhorenia? Zabráňte mu zmenou mozgových vĺn

Ste na pokraji vyhorenia? Zabráňte mu zmenou mozgových vĺn

21.12.2020 | Mozgové vlny | Iveta Hricková

Žijeme v dobe neustále sa zvyšujúcich nárokov na ľudí. V zamestnaní i doma plníme čoraz náročnejšie úlohy, ktoré zaberajú veľa času.

Pokiaľ si chceme zarobiť na pohodlnejší život a aspoň občas si dopriať aj nejaký ten rozmar navyše, neraz zabúdame na odpočinok a uvoľnenie. No takýmto životným štýlom sa možno rýchlo dopracovať k pocitu vyhorenia.

V snahe vyriešiť daný problém, odborníci prišli s novou metódou, využívajúcu silu mozgových vĺn. Ich správnym nastavením sa dokážete zbaviť pochmúrnych myšlienok a získať ďaľšiu motiváciu pre pokračovanie v práci.

Ako fungujú mozgové vlny?

Základom tejto techniky je pochopiť, ako mozgové vlny fungujú. Podľa ich aktivity sú rozdelené do piatich skupín.

  1. Delta vlny /4 až 5 hz/ - v týchto vlnách sa organizmus nachádza čase, keď človek tvrdo spí alebo sa venuje meditácii.
  2. Theta vlny /4 až 8 hz/ - prichádzajú v momente hĺbkovej relaxácie, alebo počas hypnózy.
  3. Alpha vlny /8 až 12 hz/ - nastupujú, ak je človek v bdelom stave, cíti sa príjemne, nie je ohrozený stresom, prípadne vyvíja kreatívnu činnosť. 
  4. Beta vlny /12 až 36 hz/ - na tejto úrovni mozog prechádza do stavu sústredenia a umožňuje venovať sa aktivite, ktorá vyžaduje plnú pozornosť.
  5. Gamma vlny /36 až 100 hz/ - objavujú sa v psychicky náročných momentoch, ako sú napríklad verejné vystúpenia či situácie, v ktorých sa človek cíti byť ohrozený. Umožňujú maximálne sa sústrediť a spracovať vysokú mieru stresu.

 

Techniky na upokojenie mozgovej aktivity

Vyhoreniu a nervozite sa vyhnete, ak budete udržiavať mozgové vlny v alpha rovine. Táto úroveň navodzuje správne naladenie k činnosti, no zároveň nevyvíja na človeka psychický tlak. Hladinu Alpha môžete dosiahnuť vďaka upokojujúcim technikám:

Spomalené dýchanie

V napätých situáciách je najúčinnejším trikom použitie dychového cvičenia. Spočíva v niekoľkých rýchlych nádychoch za sebou a pomalých výdychoch. Týmto spôsobom udržíte v tele viac kyslíka a budete sa cítiť sviežo. Emócie dostanete pod kontrolu a upokojíte sa.

Používajte monitor mozgových vĺn

V minulosti dokázali vlnové nastavenie kontrolovať iba odborníci. Dnes v obchodoch nájdete merače mozgových vĺn, určené pre domáce využitie. Ich výhodou je, že vám presne skontrolujú vaše aktuálne vlnové nastavenie a bezbolestným spôsobom ho upravia do hladiny alpha.

Preprogramujte sa na pozitívne myslenie

Ak nedokážete prejsť na upokojujúce myšlienky sami, použite rôzne psychologické pomôcky. Existujú tiež aplikácie, ktoré pomáhajú odbúrať stres a sústrediť pozornosť na príjemné veci. Odporúča sa počúvanie relaxačnej hudby i pozeranie pekných, neutrálnych obrázkov.

Magický čaj

Pitie čaju má v mnohých kultúrach rituálny charakter. Je spojené s odpočinkom, ktorý si človek dopraje v čase pauzy, respektíve po návrate domov. Pri šálke čaju sa naučte úplne vypnúť a naladiť na pozitívnejšie myšlienky. Zelený a čierny čaj navyše obsahujú látky, ktoré pomáhajú na určitý čas dostať mozgové vlny do hladiny alpha.

Aeróbne cvičenie

Aktívny život je najlepší spôsob, ako dostať mozgové vlny pod kontrolu. Mnohé výskumy potvrdili, že telesná aktivita pomáha odbúrať stres. Ideálne je aeróbne cvičenie, vďaka ktorému si prekrvíte celý organizmus a naštartujete tvorbu hormónu šťastia. Pri pravidelnej telesnej aktivite dokážete ľahšie potlačiť negatívne myšlienky aj pocit vyhorenia.