Chceli by ste odísť z WhatsAppu? Porovnanie troch najväčších chatovacích aplikácií

Chceli by ste odísť z WhatsAppu? Porovnanie troch najväčších chatovacích aplikácií

29.01.2021 | Aplikácia WhatsApp | Milan Cigánik

Týmto spôsobom získa materský Facebook obrovské množstvo údajov o užívateľoch chatovacej aplikácie s možnosťou ich využitia na účely cielenej reklamy.

Avizovaná zmena vyvolala obrovskú vlnu kritiky, na čo zareagoval aj vizionár a najbohatší muž sveta Elon Musk. Ten vyzýva ľudí k prechodu na aplikáciu Signal.

Situácia okolo zmeny podmienok pri užívaní mobilnej aplikácie WhatsApp spôsobila masívny záujem ľudí o alternatívne aplikácie. WhatsApp, v snahe zabrániť strate miliónov užívateľov, neskôr uviedol dané informácie na správnu mieru. Súkromná konverzácia má byť aj naďalej chránená, nové podmienky sa údajne týkajú iba obchodnej konverzácie. Napriek tomuto tvrdeniu začala jeho popularita klesať a do popredia sa dostávajú doteraz menej známe aplikácie ako Signal či Telegram.

V krátkosti vám prinášame porovnanie všetkých troch aplikácií.

Whatsapp

Chatovacie aplikácie sú založené na tzv. koncovom šifrovaní správ, ktoré slúži na zabezpečenie súkromia medzi odosielateľom a príjemcom správy. To znamená, že odosielané a prijímané správy môžete čítať iba vy a príjemca. WhatsApp nedokáže dešifrovať obsah správ, hovorov, fotografií či iných súborov. Tým je zaistená vaša bezpečnosť a súkromie. Aplikácia ponúka funkciu WhatsApp Status (označovanou tiež Príbehy). V nej môžete zdieľať svoje myšlienky a názory s uzavretým okruhom známych. Najväčšou slabinou zabezpečenia WhatsAppu je jeho možnosť zálohovania, ktorá ukladá históriu vašich chatov. Absentuje tu koncové šifrovanie v Cloude, Google alebo Apple. Taktiež nešifruje megadáta, používané na komunikáciu medzi dvoma koncovými bodmi. Toto je jeden z hlavných nedostatkov bezpečnostného modelu WhatsAppu.

Telegram

Telegram je aplikácia, vhodná pre takmer všetky zariadenia: Android, iOS, web, Windows Phone, Mac, PC alebo Linux. Bez ohľadu na to, aké zariadenie alebo desktopové prostredie používate, je zabezpečené jeho pokrytie. Správy v Telegrame majú koncové šifrovanie a zasielanie správ je vraj rýchlejšie než v ktorejkoľvek inej aplikácii. Je tu však obmedzená veľkosť zdieľaných súborov, a to maximálne do 1,5 GB. Telegram podobne ako Signal obsahuje funkciu Tajný chat, v ktorej sa správy po stanovenom čase automaticky vymažú, sú teda založené na koncovom šifrovaní. Tajný chat je šifrovaný iba pri komunikácii s jedným používateľom, nie pri skupinovom chate. Je zrejmé, že zabezpečenie tejto aplikácie nie je ani zďaleka také dôkladné ako zabezpečenie WhatsAppu alebo Signalu.

Signal

Signal je súkromná, úplne otvorená, bezplatná a bezpečná platforma okamžitých správ, rovnako ako WhatsApp či Telegram. Z hľadiska bezpečnosti je to spomedzi uvedených najbezpečnejšia aplikácia na zasielanie správ. Signal obsahuje aplikácie pre Android, iOS a tiež aplikáciu v prehliadači vášho počítača. Ako každá iná moderná služba okamžitých správ, podporuje textové správy vrátane skupinových, ďalej obrázky, videá, hlasové hovory, videohovory i dokumenty. Rovnako disponuje funkciou Tajný chat, v ktorej si sami nastavíte, ako dlho sa príjemcovi zobrazí zaslaná správa a následne sa automaticky odstráni. Koncové šifrovanie pokrýva všetky formy komunikácie. Zaujímavá je funkcia Note to Self, slúžiaca na vytváranie vlastných poznámok. Signal môžete uzamknúť pomocou prístupového kódu alebo biometrie. Existuje tu tiež možnosť blokovať snímky obrazovky. Spoločnosť najnovšie pridala novú funkciu na automatické rozmazanie tvárí pred odoslaním obrázkov. Aplikácia podporuje aj šifrované skupinové hovory. Možno povedať, že Signal má jednu z najlepších funkcií ochrany osobných údajov. Avšak, môže zlyhať u tých používateľov, ktorí preferujú nekonečné možnosti funkcií.