Portugalsko otvorilo najdlhší peší, visutý most na svete. Atrakcia, ktorá nie je pre slabé povahy!

Portugalsko otvorilo najdlhší peší, visutý most na svete. Atrakcia, ktorá nie je pre slabé povahy!

06.03.2022 | Portugalský most | Milan Cigánik

Obyvatelia mesta Arouca dúfajú, že nová senzácia pomôže oživiť ich región, ktorého ekonomika bola výrazne zasiahnutá pandémiou. Celková výška nákladov na jeho výstavbu bola 2,3 milióna eur. No prechádzka mostom je iba pre odvážnych.

Turistická novinka sa ukrýva medzi horami, doslova posiatymi skalami a bujnou zeleňou v geoparku Arouca, zapísanom v zozname UNESCO. Toto miesto je geologickým dedičstvom najmä pre množstvo fosílií, ktoré sa tu nachádzajú. Most visí nad impozantným vodopádom Aguieiras vo výške 175 metrov nad riekou Paiva, je dlhý 516 metrov, vďaka čomu nesie i svoje pomenovanie. Väčšina visutých mostov sa tiahne roklinou, ale vodopád mu dodáva pridanú hodnotu. Prechádzka ním trvá najmenej desať minút, počas nej sa vám naskytne panoramatický výhľad na vodopád, roklinu i rýchlo pohybujúcu sa rieku. Pozeráte na ňu cez otvorenú mriežku pod nohami a nasávate jej divokosť. V prípade, že si budete chcieť urobiť zopár fotografií, rezervujte si aspoň pätnásť minút času.

Konštrukcia s vežami

Most Arouca 516 prechádza cez strmú roklinu, posiatou ôsmimi kilometrami drevených chodníkov. Bol postavený v tibetskom štýle, je držaný oceľovými lanami a dvoma obrovskými vežami v tvare písmena V. Zábradlia sú z pevnej sieťoviny, paluba zas vyrobená zo 127 štvormetrových modulov. Kým bol most oficiálne sprístupnený pre verejnosť, šancu prejsť sa po ňom dostali domáci obyvatelia.

„Je to pre našu krajinu závan čerstvého vzduchu, pretože priláka viac investícií, viac ľudí,“ uviedol sprievodca Emanuel pre agentúru Reuters a dodal, že región rýchlo starne, keďže veľa mladých ľudí sa sťahuje do väčších miest. Starostka mesta Margarida Belemová mala taktiež možnosť vyskúšať ho. Prezradila, že projekt je súčasťou širšej stratégie, ktorá má povzbudiť ľudí k pohybu a pobytu v regióne. „Objavilo sa veľa výziev, ktoré bolo potrebné prekonať, ale dokázali sme to. Na svete nie je žiadny iný most ako tento," neskrývala nadšenie.

Arouca 516 prekonáva rekord v najdlhšom visutom moste pre chodcov na svete. Predchádzajúcim držiteľom rekordu bola podobná stavba v Rande vo švajčiarskych Alpách z roku 2017. Tá sa môže pochváliť výhľadom na Matterhorn, Weisshorn a Bernské Alpy. Celkové prvenstvo najdlhšieho mosta na svete nesie čínsky Veľký most Danyang-Kunshan o celkovej dĺžke 164 851 metrov.

Pre dobrodružné povahy

Geopark je obľúbený medzi nadšencami pre outdoorové aktivity. Vyskúšať tu možno kanoe, kajak i horolezectvo. Cieľom je zamerať sa na záujmy rôznych typov ľudí, ktorí milujú extrémne zážitky. Most Arouca 516 je vybudovaný na severe Portugalska, hodinu jazdy od Porta. Je preto ľahké spojiť ho s návštevou tohto nádherného mesta a ako bonus tak zažiť miestnu kultúru i prírodu.