Náš projekt môžete podporiť aktívnym testovaním našich výrobkov

Náš projekt môžete podporiť aktívnym testovaním našich výrobkov

06.05.2020 | M.A. Zuzana Gombošová | Nikoleta Laškotiová

Mladá talentovaná slovenská dizajnérka Zuzana Gombošová sa odhodlala na svoj dlhoročný výskum správania sa bakteriálnej celulózy. Tá má obrovský potenciál pre budúce generácie nielen v rámci ekologického hľadiska.

O tom, čo Zuzanu inšpirovalo k jej výskumu a práci, kde momentálne pôsobí a čo všetko sa jej podarilo, sa dočítate v rozhovore nižšie.

 

Vediete výskum správania sa bakteriálnej celulózy a testujete nový rastúci materiál z kokosového vlákna s názvom Malai.
Kedy nastal ten prvý impulz, že sa chcete venovať textilnému dizajnu a ďalším inovatívnym výskumom v tejto oblasti?

 

Hmmm, myslím, že som od malička bola veľmi kreatívne dieťa, rada som veci vyrábala, zbierala, rozoberala a podobne. K textilu ma priviedla naša domáca zbierka látok po mame, starej mame. Vtedy bolo ešte bežné si nechať oblečenie ušiť u miestnej krajčírky. Práca s textilom ma bavila, začala som šiť a pracovať s postavou. Odevný dizajn som sa rozhodla na podnet sestry študovať, keď som mala 16 - 17 rokov.

 

Čo Vás inšpirovalo k vyvinutiu materiálu Malai?

 

Inšpirácií bolo viac. Po pracovnej skúsenosti v odevnom a textilnom priemysle som cítila, že veci nechcem robiť spôsobom, akým sa robia. Hľadala som preto alternatívne spôsoby výroby a alternatívne zdroje materiálov. Doviedlo ma to k Bakteriálnej celulóze, čo je materiál pestovaný pomocou baktérie. Ďalším posunom bližšie k Malai-u bolo presťahovanie sa do Indie, kde sa tento materiál dá pestovať na vode z kokosu, ktorá je v miestnom priemysle na spracovanie kokosu odpadom.

 

 

 

Študovali ste odevný a textilný dizajn v Liberci, neskôr v Istanbule a štúdium ste ukončili v Londýne na Central Saint Martins College of Arts and Design. Žili ste teda v rôznych európskych mestách a tiež v Turecku.
Čo Vás priviedlo nakoniec do Indie?

 

Pracovná ponuka. Bývalá spolužiačka z Londýna ma prizvala pracovať na projekte v inovatívnom stredisku jednej veľkej indickej firmy.

 

Prečo Vaša cesta pokračuje práve v tejto krajine?

 

Neviem. :-) Asi som tam, kde mám byť. Po pracovnej skúsenosti v Mumbai som sa rozhodla rozbehnúť projekt Malai s bývalým kolegom, spoluzakladateľom Malai - Susmithom. Odvtedy som tu, keďže ma tu viažu pracovné povinnosti. Okrem iného je táto krajina fascinujúca, a to myslím práve svojou kombináciou moderného a antického sveta.

 

Vaša diplomová práca bola o vývoji stroja na kontrolu rastu biologických materiálov a získala viacero ocenení. Boli ste nominovaná na NOVA Innovation Award a získali ste tiež ocenenie Mladý talent EDIDA 2019.
Na akom princípe stroj funguje?

 

Stroj funguje na princípe 3D tlačiarne. Ale namiesto nanášania vrstvy nového materiálu náš stroj distribuuje živinu. Je to takzvaný „kŕmič”.

 

Aké pocity má cieľavedomá mladá Slovenka, ktorá za svoju prácu získava ocenenia?

 

Vždy to poteší, ale nemali by ste sa nad tým veľmi pozastavovať. Svoju prácu nerobím, aby som dostala ocenenia. Snažím sa prispieť, budovať znalosti a praktiky pre svet, ktorý bude viac rešpektovať prírodné zdroje. Ale je to, samozrejme, dobrý pocit, pretože cítite, že vaša práca je niekým oceňovaná a je prínosom pre spoločnosť.

 

Zaujímajú ma výrobky z Malai – je to materiál budúcnosti a stále ho testujete.
Aké výrobky sa Vám podarilo vytvoriť?

 

Materiál sme testovali na kadečo. Najlepšie zatiaľ sadne na rôzne typy doplnkov, či už módnych alebo tých do interiéru. Testovali sme ho aj na obuv a čalúnenie, i keď je potrebné trochu zlepšiť silu v ťahu materiálu.

 

 

Ako dlho produkt vydrží?

 

Ťažko to predpovedať. Tento materiál je zatiaľ veľmi nový a nikto nemal možnosť ho používať viac ako 3 roky. Predpokladáme však, že so správnou starostlivosťou vám vydrží 6 - 8 rokov.

 

Predávajú sa už výrobky z Malai? Kde si ich možno zakúpiť?

 

Od nás boli zatiaľ výrobky dostupné počas crowdfundingovej kampane v októbri/novembri. Inak naše materiály používa niekoľko značiek po celom svete. Kúpiť sa dajú hlavne módne doplnky v Anglicku, Rusku alebo Českej republike.

 

 

Akou formou môžeme podporiť Váš projekt?

 

Aktívnym testovaním našich výrobkov. :-) Ako som spomenula predtým, tento materiál je nový a my by sme veľmi radi pozvali ľudí ho testovať spolu s nami – v rôznych klimatických podmienkach, pri rôznej záťaži a frekvencii používania. Za niekoľko mesiacov sa nám, dúfam, podarí dostať na svet novú kolekciu doplnkov.

 

 

S partnerom Susmithom denne pracujete, aby ste Váš projekt Malai vylepšili a prispeli k ochrane prírody na základe výrobkov z čisto prírodného materiálu.
Aké sú vaše plány do budúcna?

 

Radi by sme dokončili štádium stabilizácie procesov výroby a takisto sústredili našu pozornosť na ďalší výskum pre zlepšenie vlastností materiálu.

 

Kde aktuálne prezentujete výrobky?

 

Hlavne na on-line sociálnych platformách. Nedávno sme vyhrali súťaž Circular Design Challenge a prezentovali našu kolekciu doplnkov na indickom Lakme Fashion Week. Zároveň sme vyhrali možnosť prezentovať sa na budúcom týždni módy. Ten by mal prebiehať v auguste, ale za súčasnej situácie zrejme bude presunutý na neskôr.

 

 

A aké udalosti Vás v blízkej dobe očakávajú?

 

To ani srnky netušia. Mala nás očakávať prezentácia na summite udržateľnej módy Neonyt v Berlíne, malo nás očakávať začatie spolupráce pre výskum s Institute of Technology v indickom meste Hyderabad. Avšak momentálne nevieme, s čím sa nám v dohľadnej dobre podarí pokračovať.

 

Ako by ste motivovali mladých ľudí k tomu, aby sa nevzdávali svojich snov a mohli byť v živote úspešnými?

 

Ťažko je motivovať ľudí všeobecne, pretože každý má inú štartovaciu čiaru a inú životnú situáciu. Niekomu sa za tým snom ide trochu ľahšie ako inému. Avšak ak to naozaj myslíte vážne, tak musíte vydržať a nevzdávať sa. Úspech chce tiež často neľahké obete a neustálu podporu vašich blízkych. A hlavne - neporovnávajte sa s inými. Nikdy neviete, ako to s nimi naozaj je a čím si pre svoj úspech prešli.

 

Kto je M.A. Zuzana Gombošová?
Zuzana študovala odevný a textilný dizajn v Liberci, neskôr v Istanbule a magisterský odbor MA Textile Futures v Londýne. V súčasnosti pôsobí v Indii, kde stále vyvíja nový rastúci materiál MALAI. To je aj značka, pod ktorou svoje zaujímavé produkty vyrába.

MALAI môžeme nazvať aj materiálom budúcnosti, pretože je vegánsky, výrobky z neho sú bez použitia agresívnych chemikálií či plastov a výroba nezaťažuje životné prostredie. Ide o ekologickú alternatívu ku koži, ktorá sa dá využiť v módnom priemysle, na výrobu nábytku a interiérových doplnkov.

Jedno z predsavzatí cieľavedomej a pracovitej Zuzany je, že vymyslí spôsob, ako urobiť tzv. slow fashion dostupnejšiu pre ľudí. Jej projekt môžeme aj my podporiť aktívnym testovaním výrobkov z Malai na www.made-from-malai.com

Úspešná dizajnérka navrhla a zostrojila stroj na kontrolu rastu biologických materiálov s podobným princípom, na akom pracuje 3D tlačiareň. Za túto magisterskú prácu a zároveň dlhodobý projekt s názvom Invisible Resources bola nominovaná na cenu NOVA Innovation Award v Londýne. Okrem toho získala aj ocenenie Mladý talent EDIDA 2019.

 

Hlavná fotografia a fotografie v článku: s povolením Z. Gombošovej