NASA vyhlasuje výzvu na efektívne stravovanie astronautov vo vesmíre

NASA vyhlasuje výzvu na efektívne stravovanie astronautov vo vesmíre

25.02.2021 | Výzva NASA | Milan Cigánik

Prostredníctvom svojich webových stránok vesmírna agentúra NASA vyzvala výrobcov potravín, aby hľadali nové technológie výroby potravín pre astronautov.

Ponúka odmenu 500 000 amerických dolárov firmám, ktoré nájdu spôsob, ako zabezpečiť efektívnejšie stravovanie kozmonautov vo vesmíre. Tí potrebujú konzumovať zdravú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny a navyše by im mala aj chutiť.

Hľadajú sa nové potravinové systémy

Výzva pomenovaná Deep Space Food Challenge je medzinárodná súťaž pre potravinárov, vyhlásená v spolupráci s Kanadskou vesmírnou agentúrou. Táto agentúra sa zameriava na zhromažďovanie potravinových technológií a systémov, ktoré si vyžadujú minimálne zdroje a poskytujú maximálne výstupy v podobe bezpečných, výživných a zároveň chutných potravín, vhodných pre dlhodobé vesmírne misie. Vesmírne agentúry hľadajú optimálny spôsob, ako pomocou moderných technológií zabezpečiť kvalitné potraviny pre obmedzený priestor kozmických lodí tak, aby  ich svojou hmotnosťou nepreťažili a neprodukovali priveľa odpadu. Ďalšou požiadavkou je časová nenáročnosť prípravy, dôležitú úlohu zohráva rovnako chuť nových vesmírnych pokrmov.

Vyhlásením súťaže NASA plánuje osloviť pracovníkov z rôznych vedeckých odvetví, ktorí môžu byť kľúčoví pri vývoji nových potravinových technológií. Organizátori na svojej webovej stránke uvádzajú, že nová technológia, v budúcnosti využívaná na výrobu vesmírnych pokrmov, by mala uživiť štvorčlennú posádku po dobu troch rokov. Firmy a organizácie, ktoré sa chcú zúčastniť súťaže, majú možnosť prihlásiť sa do 28. mája 2021. Komisia, zostavená z odborníkov vesmírnej agentúry NASA vyberie 20 najlepších tímov a ich prácu ocení sumou 25 000 dolárov.

Súťaž s dvomi fázami

Súťaž bude prebiehať v dvoch fázach. V prvej treba navrhnúť také potravinové systémy, ktoré zabezpečia účastníkom vesmírnych misií primeranú výživu. Druhá bude zahŕňať kuchynskú ukážku. Jedlo pre astronautov musí spĺňať kalorické a výživové požiadavky, malo by byť nenáročné na prípravu, aby časovo nezaťažovalo astronautov, pretože ich poslaním je predovšetkým výskum a prieskum vesmíru.

Optimálne riešenia pre celý svet

Pokročilé potravinové systémy by mohli nájsť využitie aj tu na Zemi. Celá súťaž sa nesie v znamení sloganu „Dobré jedlo pre každého na Zemi a mimo nej". Riešenia, ktoré vzídu z danej výzvy, by mohli ovplyvniť spôsob výroby potravín na celom svete, hlavne v oblastiach s obmedzenými zdrojmi a na miestach, kde katastrofy narušujú kritickú infraštruktúru. Tie môžu ohroziť dodávateľské reťazce, od ktorých sme závislí my všetci, a ešte viac prehĺbiť nedostatok potravín.

 

Ďalšie informácie, ako i fotografie nájdete: https://www.deepspacefoodchallenge.org/