Slovensko má ďalšie autokino. Poznáte však ich históriu?

Slovensko má ďalšie autokino. Poznáte však ich históriu?

18.06.2021 | Autokiná na Slovensku | Iveta Hricková

Minulý rok bol kvôli pandémii koronavírusu pre kiná katastrofálny. Veľké spoločnosti zastavili viaceré premiéry kasových trhákov a na istý čas prestali natáčať ďalšie novinky.

Sály zostali dlhé mesiace prázdne a ich správcovia hľadali spôsob, ako by mohli divákom opäť poskytnúť kultúrny a zábavný zážitok. Vo svete sa tak po rokoch opäť spopularizovali autokiná, ktoré sú využívané aj pri organizovaní koncertov.

Vymyslel ho v záhrade za domom

História autokín sa začala písať v americkom meste New Jersey. Tam si ho v roku 1933 nechal patentovať Richard Hollingshead. Jeho nápadom bolo spojiť dve najväčšie záľuby – pozeranie filmov a autá. Preto začal experimentovať vo vlastnej záhrade za domom. Medzi stromy natiahol plátno, na kapotu postavil premietačku a postupne testoval zvuk i obraz, kedy boli v najvyššej kvalite. Keď sa mu to podarilo doladiť aj počas rôznych typov počasia, nechal si svoj vynález patentovať. Ešte v ten istý rok v Camdene otvorili prvé autokino, do ktorého sa vtedy vošlo viac ako 300 áut a návštevníci platili vstupné 25 centov na osobu. Novinka si ihneď našla veľké množstvo priaznivcov a odvtedy sa nápad rozšíril do ďalších krajín.

Najväčšej obľube sa tešia v USA

Zlaté obdobie autokín prebiehalo v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Potom začala ich popularita mierne upadať. Výrazný pokles záujmu zaznamenali najmä v Európe. To však neplatí pre Ameriku. V každom štáte tam nájdete aspoň jedno „drive-in-theatre“. V súčasnosti už premietanie filmov prebieha v ešte lepšej kvalite. Zvuk si môžete vypočuť cez vlastný audiosystém v aute a príbeh sledovať na vysoko-kvalitnom plátne s postriebreným povrchom. Ten zabezpečuje intenzívnejší zážitok zo sledovania. Ich popularita opäť vzrástla v minulom roku, keď sa v autokinách odohrali i viaceré filmové premiéry. Neskôr ich začali využívať na divadelné predstavenia a koncerty. Návštevníci boli izolovaní v aute, čiže sa nemohli nakaziť od ostatných divákov.

Novinka pod Tatrami

S nápadom na vlastné autokino prišli aj v Kežmarku. Jeho slávnostné otvorenie sa konalo 11. júna. Fanúšikovia filmov si môžu prísť pozrieť zaujímavé novinky na parkovisku pri miestnej poliklinike. „Som rád, že nápad, ktorý vznikol na začiatku roka z dôvodu pandémie a z toho, že sme nevedeli, ako dlho nebudeme môcť ísť do kina a kultúrne sa vyžiť, bol zdarne dotiahnutý do konca. Veľká vďaka patrí zamestnancom a primátorovi mesta Kežmarok, riaditeľovi Strednej odbornej školy agropotravinárskej a technickej, pánovi Marhefkovi, ktorý nechal premietaciu stenu upraviť a vyladiť tak, aby diváci mali z autokina ten pravý zážitok zo 60.rokov, rovnako zamestnancom a študentom Školy umeleckého priemyslu pod vedením pani riaditeľky Perignáthovej, ktorí na ňu namaľovali logo autokina,” viceprimátor mesta Kežmarok Karol Gurka priblížil detaily príprav. Premietanie v rámci kultúrneho leta sa bude konať raz týždenne. Cena vstupného je 10 eur na auto, v rámci ktorého vám zapožičajú aj jeden pár slúchadiel. Najbližšie si budú môcť diváci vychutnať muzikál Pomáda, ktorý odvysielajú v piatok 25. júna. Presný program nájdete na webovej stránke tunajšieho kina Iskra http://www.kinoiskra.sk.

Na Slovensku sme mali v minulosti viacero autokín. Pred niekoľkými rokmi sa túto tradíciu snažili oživiť aj v Bratislave. No ľudia nemali príliš veľký záujem, preto ich onedlho zrušili. Jediným, dlhšie fungujúcim zariadením tohto typu, je Autokino Orava. To založili v roku 2016 a v kaskádovito členenom areáli ponúkajú 65 miest pre vozidlá s divákmi. Nachádza sa na krásnom mieste pri Oravskej priehrade v časti Prístav. Nový film vysielajú raz týždenne a vstupné je 6 eur na osobu.

Zaujímavosti o autokinách

  • Najväčšie autokino bolo na Manhattane. Film si tam mohli naraz pozrieť ľudia v 2500 autách. V jeho blízkosti sa nachádzali aj ihriská pre deti.
  • Najdlhšie, stále fungujúce autokino, sa nachádza v Orefielde. Otvorili ho v roku 1934 ako druhé zariadenie tohto druhu na svete.
  • V päťdesiatych rokoch vymysleli aj „fly-in“ kiná, ktoré boli určené pre divákov v malých súkromných lietadlách.
  • Kedysi sa autokiná považovali aj za spoločenské miesto pre stretávanie rodín či mladých ľudí. Väčšinou tam nechýbali ohniská a grily, pri ktorých si návštevníci ihneď pripravili spoločnú BBQ.

Zdroj foto: Marek Stolarčík