Bentley urobilo dôležité rozhodnutie. Od roku 2030 bude iba v elektrickej verzii

Bentley urobilo dôležité rozhodnutie. Od roku 2030 bude iba v elektrickej verzii

12.11.2020 | Bentley | Iveta Hricková

Znečistenie ovzdušia je veľkým problémom najmä v centrách veľkých miest. Výpary z výfukov, ťažké kovy a smog nepriaznivo vplývajú aj na naše zdravie. Preto automobilky prišli s nápadom posilniť výrobu elektrických automobilov. Bentley dokonca urobil v tomto smere ešte odvážnejší krok.

O desať rokov už len elektrická verzia

Anglická automobilová spoločnosť Bentley sa rozhodla dať nový verejný záväzok o výrobe svojich budúcich modelov. Do roku 2030 chcú dosiahnuť, že všetky ich modely budú vyrábať už len v elektrickej verzii. Takto sa chcú stať najzelenšou automobilkou, ktorá výraznou mierou prispeje k skvalitneniu životného prostredia. Napriek technologickým novinkám nemienia ustúpiť zo svojich prísnych pravidiel kvality a svojim klientom chcú naďalej poskytovať luxusné produkty s maximálnou spoľahlivosťou.

Prichádzajú dva hybridy

Ak sa Bentley podarí dodržať tento sľub, budú jedinou automobilkou, ktorá sa prekvalifikovala a odteraz sa špecializuje len na výrobu elektrických áut. Prvým krokom k tomuto záväzku je predstavenie dvoch horúcich noviniek. Počas budúceho roka sa dostanú na trh dva modely, ktoré budú vyrábať v hybridnej úprave. Spolu s vývinom elektrických áut sa chcú v Bentley zamerať aj na čo najmenšiu hlučnosť ich modelov. Vďaka tomu dosiahnú lepšie prepojenie s prírodou a nielen pomôžu zlepšiť ovzdušie v centrách miest, ale zároveň ich aj vo veľkej miere odhlučnia.

Plne elektrické auto v roku 2025

Vývoj plne elektrických áut si vyžaduje ešte veľa práce. Veľmi dôležité je popasovať sa najmä s problémom, aby ich automobily nestrácali ani na výkonnosti. Preto Bentley predstaví svoj prvý model v tejto verzii až v roku 2025. V nasledujúcich piatich rokoch príde k renovácii aj všetkých starších prototypov, ktorým vymenia hybridné či palivové motory za elektrinu a budú sa predávať vo vynovenej verzii.

Ani tieto kroky nemusia stačiť

Odborníci z oblasti ekológie vítajú každú iniciatívu automobiliek na to, aby odľahčili životné prostredie väčšou výrobou elektromobilov. Jedným dychom však upozorňujú aj na dva ďalšie problémy. Batérie v týchto autách majú menšiu životnosť a ľahko sa môže stať, že nám čoskoro úplne zaplavia skládky. Ani v tomto prípade by sne sa nemali správať konzumne a nemali by sme každé dva roky kupovať nové modely, pretože tým zaťažujeme prírodu. No a v neposlednom rade je to výroba elektriny. Do budúcnosti by sa mala spoločnosť zamerať na výstavbu elektrární na veterné mlyny, ktoré pracujú ekologickejšie. Pretože pri aktuálnych podmienkach nemusia všetky mestá pokryť obrovský záujem o elektrinu na dobíjanie ich áut.