V Číne vyrástlo dychberúce ľadové kráľovstvo

V Číne vyrástlo dychberúce ľadové kráľovstvo

23.01.2021 | Ľadový festival v Číne | Milan Cigánik

Mesto, ktoré je vytesané do ľadu a snehu, vás celkom pohltí.

Čínske mesto Harbin, v provincii Heilongjiang, je známe tým, že každoročne usporadúva Medzinárodný zimný festival snehu a ľadu. Ten je na severovýchode krajiny veľkou udalosťou už od roku 1985.

Štvrtý najväčší ľadový festival na svete

Každoročne organizované podujatie je najväčším svojho druhu v krajine a štvrtým najväčším ľadovým festivalom na svete. Na vytváranie ľadových diel sa využívajú obrovské kusy ľadu, ktoré usporiadatelia vyťahujú z rieky Songhua. Tieto ľadové bloky následne slúžia umelcom ako materiál pre ich umelecké výtvory. Každým rokom sa snažia zlepšovať a zdokonaľovať vlastné diela, aby prekonali nielen sami seba, ale i svojich konkurentov.

Tri časti festivalu

Festival je rozdelený do troch častí – Svet ľadu a snehu, Ostrov Slnka a Zhaolinský park.

Svet ľadu a snehu je najväčší zábavný park s ľadom a snehom na svete. Na ploche 700 tisíc metrov štvorcových je vystavených viac než 2000 ľadových sôch. Tie spolu vytvárajú akýsi ľadový a snehový Disneyland. Toto miesto usporiadatelia odporúčajú navštíviť neskoro popoludní. Akonáhle sa totiž rozsvietia svetlá, vytvárajú živý, farebný svet hradov, ulíc, múrov a veží. Niektoré stavby dosahujú výšku trojposchodového domu a majú nesmierne zložité vzory. Prechádzať sa medzi jasnými, trblietavými ľadovými vežami je skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Súčasťou festivalu je taktiež druhá časť, zvaná Ostrov Slnka. Tá ohromuje návštevníkov krištáľovými jazerami, jemnými skalkami, nádhernými kvetmi a exotickými architektúrami. Obrovské ľadové sochy zobrazujú najvýznamnejšie a najslávnejšie svetové stavby, súvisiace s kultúrou, a vyvolávajú nadšený obdiv návštevníkov.

Treťou atrakciou je Zhaolinský park. Ten predstavuje ucelenú záhradnú párty s obrovským množstvom svetelných ľadových lampiónov. Atmosféru daného miesta dotvára miestna kultúra a čínska tradícia vzájomného stretávania sa.

Medzi najzaujímavejšie atrakcie práve prebiehajúceho ročníka patrí krištáľový palác, plne funkčný ľadový bar alebo zmenšený model prvej čínskej lietadlovej lode, kompletne vyrobený zo snehu.

Aktuálny ročník s obmedzeniami

Tohtoročný, už 37. ročník festivalu, prebieha podľa pôvodného plánu, avšak vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu predsa len s miernymi obmedzeniami. Jeho zorganizovanie sa stalo demonštráciou toho, ako Čína kontroluje a zvláda pandémiu koronavírusu. V celej krajine boli zrušené viaceré obmedzenia a obyvatelia môžu voľne cestovať v rámci čínskych hraníc. Napriek tomu, že v okolitých mestách Shenyang a Dalian začali vznikať nové ohniská nákazy, návštevníci si môžu bez problémov zakúpiť vstupenku na festival a ísť si prezrieť skvostné, ľadové umelecké diela. Sprievodné aktivity ako sánkovanie, ľadový futbal, rýchlokorčuľovanie, ľadový hokej, preteky v alpskom lyžovaní a iné, boli zrušené. Jedným z vrcholov festivalu mal byť skupinový svadobný obrad so snehovou tematikou, na ktorom sa malo zosobášiť 40 párov. Kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu sa ale svadobný obrad tento rok neuskutoční. Aby sa zvýšil záujem návštevníkov o zimný festival a podporil sa miestny cestovný ruch, predávajú sa vstupenky so zľavou.

 

Nádherné fotografie si pozrite TU.