Trnava spustila novú, interaktívnu, zimnú hru pre celú rodinu. Prevedie vás ňou škriatok Krémeš
06.12.2021 | Škriatok Krémeš | Milan Cigánik
Nechajte sa vtiahnuť do sveta škriatkov prostredníctvom mobilnej hry, ktorú mesto Trnava vytvorilo ešte minulý rok. Bola vyvinutá v rekordne krátkom čase - iba za šesť týždňov, a pre záujemcov bude dostupná počas celej zimy.
Hlavným cieľom jej vzniku bolo navodiť u ľudí v období adventu vianočnú atmosféru v meste, aj bez tradičných vianočných trhov.
Svet škriatka Krémeša
Interaktívna hra Škriatkovo kúzlo kombinuje osvedčené výtvarné ilustrácie s reálnymi kulisami, umiestnenými v ôsmich oknách a výkladoch v najužšom centre mesta. Je určená predovšetkým pre rodiny s deťmi a bezplatne dostupná do konca februára budúceho roka na webovej stránke https://skriatkovia.trnava.sk. Samotní tvorcovia sa inšpirovali detskými rozprávkami, ktoré sa často spájajú s vianočnou tematikou. Každý podvečer sa v oknách ôsmich budov rozsvieti malý, škriatkovský svet, aby potešil všetkých okoloidúcich. Pomocou mobilného telefónu môžu rodičia s deťmi rozsvietiť lampu škriatka Krémeša, roztočiť kompas či rozozvučať hudobné nástroje. Začiatok škriatkovej trasy je pri Mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a končí na pešej zóne. Jednotlivé stanovištia účastníci prejdú za dvadsať až tridsať minút. Na každého, kto sa rozhodne pomôcť malému škriatkovi, čaká po absolvovaní celej trasy malé prekvapenie.
„Hra je alternatívnou aktivitou počas adventu a vznikla minulý rok, keď sme nezažili tradičné vianočné trhy v centre mesta“, uviedla Jana Pekárová zo Zaži v Trnave.
Ako na to?
Hru spustíte jednoducho online, na vyššie uvedenej webovej stránke. Postačí vám k tomu iba smartfón a pripojenie na internet. Na začiatku dostanete e-mailom tajný škriatkovský PIN kód, ktorý má doživotnú platnosť a zadať ho môžete opakovane, kedykoľvek sa budete chcieť opäť zahrať. Ale pozor, hrať sa dá vždy iba na jednom a tom istom mobilnom zariadení. Ak sa vám v priebehu hry vybije telefón, nezúfajte, dokončiť ju môžete neskôr, aj na druhý deň.
Samotná trasa sa začína pri trnavskej Mestskej veži, pokračuje cez Nádvorie, Trojičné námestie na Divadelnú ulicu, okolo starej Prachárne, a potom sa už nechajte prekvapiť. Tvorcovia hry odporúčajú vydať sa na cestu po zotmení, pretože väčšina inštalácií, ktoré sú jej súčasťou, je svetelných. Hneď pri Mestskej veži vás nasníma GPS navigácia a ďalej vás povedie samotná hra, žltá šípka, vlastný inštinkt a samozrejme, škriatkovia. Cestou postupne mobilom zapínate jednotlivé inštalácie, ktoré môžu súvisieť s vašou úlohou. Po jej absolvovaní sa dozviete, kto je váš rodinný škriatok, a ako s ním udržiavať dobré vzťahy.
A jedno dôležité upozornenie na záver. Zahrať sa môžete každý deň od 8.00 do 21.00.
Domoví škriatkovia
Ľudia odpradávna verili v existenciu domových škriatkov, ktorí sa starajú o ich obydlie a ochraňujú ho. Zvykli si preto odmeňovať ich tým, že im nechávali jedlo v kútoch izieb nielen cez sviatky, ale ani každý štvrtok počas celého roka. Viera v existenciu tohto domového bôžika má pôvod v slovanskej mytológii. Viac sa do povedomia ľudí dostali až v 19. storočí, keď o nich začali písať viacerí významní slovenskí a českí spisovatelia. Jedným z prvých bol, napríklad, Jan Ámos Komenský.
Poznávanie mesta aj bez sprievodcu
Zoznámiť sa s ďalšími skutočnými príbehmi, viažucim sa k najznámejším mestským pamiatkam, je možné aj cez aplikáciu Špacírka. Je to bezplatná, alternatívna prehliadka mesta so sprievodcom. Obsahuje dvanásť príbehov, spojených s významnými miestami a historickými pamiatkami starobylej Trnavy.
„Je vhodným doplnením krátkej návštevy mesta, počas ktorej nemáte čas na sprievodcu, no napriek tomu vás zaujme história podaktorej z pamiatok. Príbehy Baziliky sv. Mikuláša, Dolnej brány alebo najväčšieho mestského opevnenia, ktoré vám rozpovie, môžu byť tiež zaujímavým spestrením prechádzky s priateľmi alebo rodinou,“ vysvetľuje Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
Zdroj foto: Facebook