Facebook testuje nové pravidlá. V niektorých krajinách obmedzuje politický obsah
07.03.2021 | Facebook a politický obsah | Iveta Hricková
Majitelia sociálnych sietí by sa mali mať na pozore. Odborníci varujú, že sa budú musieť v blízkej budúcnosti zamerať na väčšiu kontrolu pridávaných statusov.
Rizikové je najmä zdieľanie politického obsahu, ktorý môže mať manipulatívny charakter alebo obsahovať dezinformácie. Preto Facebook prichádza s pilotným projektom, počas ktorého budú v niektorých krajinách výrazne obmedzené politické príspevky.
Skúšajú to v štyroch krajinách
Sociálna sieť Facebook pristúpila k časovo obmedzenému testovaniu zníženia podielu politického obsahu príspevkov na svojich stránkach. Do testovania boli náhodne vybrané štyri krajiny, v ktorých sa sledovali reakcie užívateľov na túto reguláciu. V priebehu niekoľkých dní sa teda ľuďom v Brazílii, Indonézii, Kanade a v niektorých štátoch USA znížil počet zobrazovaných statusov s politickým obsahom. Redukcia sa týkala nielen politicky ladených príspevkov z médií, ale tiež od politikov, ktorých na Facebooku sledovali, rovnako komentárov od priateľov a iných pridaných skupín.
Menej politiky v novinkách
Hlavným cieľom projektu bolo vyčistiť „Novinky“ od politicky ladených príspevkov. Užívatelia mohli vidieť trochu iný obsah než doposiaľ a skôr sa dostali k bežným statusom alebo fotografiám svojich priateľov. Ostatné príspevky z médií neboli obmedzené, no Facebook z nich vyberal väčšinou tie, ktoré nemali nič spoločné s politikmi a politikou. Regulácia sa nedotýkala iba domácej politiky, takéto prísne pravidlá platili aj pre správy zo zahraničia.
Ľudia sú z tohto obsahu otrávení
Jedným z dôvodov obmedzenia príspevkov s politickým obsahom boli pribúdajúce sťažnosti užívateľov. Podľa nich sa situácia na Facebooku stáva neznesiteľnou a vnáša medzi ľudí zlé nálady, negatívnu energiu a neznášanlivosť. Politika sa stala predmetom vášnivých debát a dokázali sa kvôli nej pohádať aj inak dobrí priatelia. Facebook sa preto snažil prioritne zablokovať obsah konšpiračných webových stránok a popri tom reguloval niektoré statusy politikov. Na niekoľko dní tak dostali užívatelia možnosť užiť si „Novinky“ bez daných príspevkov. V ankete, ktorá nasledovala, mali vyjadriť svoj názor - či sa im takýto obsah facebookových stránok páči a uvítali by zmenu aj dlhodobo.
Čelili obvineniam z ovplyvnenia volieb
V minulosti už Facebook čelil obvineniam zo zneužíva svojej sociálnej siete. Často sa spomínajú cielené ruské „farmy trollov“, vystupujúce pod vymyslenými či ukradnutými identitami a vnášajúce do diskusií viac kontroverzných príspevkov a falošných správ. Podľa odborníkov bolo takéto ovplyvňovanie zaznamenané aj počas amerických volieb, keď si Američania zvolili za prezidenta Donalda Trumpa, alebo pri hlasovaní v referende o brexite. Z týchto dôvodov by malo dôjsť k sprísneniu podmienok fungovania sociálnych sietí i dôslednejšej kontrole.
Nie všetky novinky z minulosti sa ujali
Spomedzi všetkých sociálnych sietí práve Facebook najčastejšie skúša rôzne novinky. No nie všetky sa v minulosti ujali. Niektoré z nich skončili veľkým fiaskom. Najznámejší je prípad prieskumníka, ktorého ľudia hovorovo nazývali „raketka“, podľa použitej ikonky. Oddeľovanie obsahu priateľov od komerčných príspevkov skončilo katastrofálne. Za všetko mohli najmä nedotiahnuté detaily. Kvôli nim sa novinky obmedzili iba na sledovanie úzkeho okruhu ľudí. Prieskumník zas nezobrazoval komerčné príspevky v správnom poradí. Preto Facebook od experimentu už po niekoľkých týždňoch upustil a vrátil sa k pôvodnému zobrazovaniu.