Zara Rutherford prepísala rekord, a to navyše v slovenskom lietadle!

Zara Rutherford prepísala rekord, a to navyše v slovenskom lietadle!

21.01.2022 | Zara Rutherford | Patrik Potásch / Naďa Trenčanská

Zara Rutherford sa stala najmladšou pilotkou, ktorá obletela svet. Pred odletom dokončila skúšky z matematiky, ekonomiky i fyziky. Lieta už od mladého veku a jej najväčším snom je byť astronautkou.

Najmladší pilot, ktorý preletel svet, je Travis Ludlow. Mal 18 rokov a 150 dní, keď pristál v holandskom Teuge. V ženskej kategórii je od roku 2017 rekordérkou vtedy tridsaťročná Shaesta Waiz.

Zara Rutherford začala svoju cestu v Belgicku, odkiaľ sa vydala na západ v aeropláne od slovenskej firmy Shark.Aero. Jedná sa o tradičné nízkokrídlové lietadlo s jedným motorom. Navrhli ho tak, aby prevádzkové hodnoty boli minimálne, s čo najvyšším doletom (1600km) a rýchlosťou, ktorá predstavuje 140 uzlov (260km/h).

Na to, ako kompetentní vnímajú fakt, že si Zara na takýto odvážny počin vybrala práve ich lietadlo, sme sa opýtali Romana Benedeka zo spoločnosti Shark.Aero. „Bola to pocta, risk, ale i zodpovednosť v jednom. A teraz, zdá sa, že i ten najlepší výber,“ priznal pre náš magazín. 

Prelet okolo sveta neobišli ani drobné komplikácie

Odvážna cesta mladej pilotky zahŕňala Veľkú Britániu, Island, Grónsko, Kanadu, USA, Latinskú Ameriku, odkiaľ letala do Kolumbie. Potom sa vydala severne na Aljašku, ďalej ju čakala Ázia, Stredný Východ a v sobotu 15. 1. 2021 pristála v Senici. Podľa pôvodného plánu mala dokončiť túto cestu ešte pred Vianocami. Zara pre Reuters uviedla, že sa zdržala na Aljaške a v Rusku kvôli zlému počasiu i problémom s vízami. Aj v Českej republike pobudla dlhšie z dôvodu nepriaznivého počasia. V uplynulých hodinách dokončila poslednú etapu svojho preletu, keď letela cez severné Nemecko, Holandsko a pristala v Belgicku, kde sa z nej stala najmladšia žena, ktorá obletela svet.

Pilotka absolvovala trasu dlhú celkovo 52 tisíc kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín.

Cieľom jej cesty bolo inšpirovať mladé dievačatá a ženy, nech idú za svojimi snami, no nebáli sa ani vedy. Na cestu okolo sveta sa vydala na základe silnej motivácie, nasledujúc príklad jej vzorov. Tými sú: priekopnícka britská letkyňa Lillian Bland, ktorej bránili zúčastňovať sa súťaží pre jej pohlavie, africko – americká pilotka Bessie Coleman, tá musela odcestovať do Francúzska, aby sa naučila lietať, a nemožno zabudnúť ani na ruskú kozmonautku Valentinu Tereshkovu (prvú ženu vo vesmíre) či Ameliu Earhart, ktorá držala niekoľko rekordov, kým zmizla počas Transpacifického letu.

SlovakiaExpo2020 Slovenský pavilón navštívila 19-ročná Zara Rutherford, ktorá dosiahla Guinessov rekord a obletela svet ako najmladšia žena v histórii. Na svoju cestu okolo sveta si vybrala ultraľahké športové lietadlo Shark Aero.