SpaceX pomáha prírode. Bol vypustený satelit na kontrolu oceánov

SpaceX pomáha prírode. Bol vypustený satelit na kontrolu oceánov

23.12.2020 | Spoločnosť SpaceX | Iveta Hricková

Spoločnosť SpaceX je zameraná na vývoj vesmírnych letov pre obyčajných smrteľníkov. 

Nie je to tak dávno, čo vyslala do vesmíru prvého človeka, ktorý predtým neabsolvoval náročný výcvik pre kozmonautov. Teraz sa tá istá spoločnosť rozhodla pomôcť prírode a začala kontrolovať čistotu oceánov pomocou satelitu.

Vo vesmíre od konca novembra

Aktuálna situácia v oblasti klimatických zmien je naozaj alarmujúca. Preto sa vedci na celom svete zamýšľajú, ako by mohli pomôcť pri jej zlepšovaní. Za pomoci satelitov sledujú situáciu z vesmíru a vyhodnocujú dáta, vplývajúce na stav svetovej klímy. Spolu s tým venujú pozornosť tiež moriam a oceánom. Vďaka tomu dokážu presne určiť najznečistenejšie lokality a namieriť ochranárske práce na miesta, kde je to najviac potrebné. V tomto boji bude odteraz pomáhať nový satelit The Sentinel-6 Michael Freilich, ktorý do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 od spoločnosti SpaceX. Raketa vyložila satelit na pôvodnej plošine nad Zemou 21. novembra 2020. Po jeho pripojení k vesmírnej stanici sa vrátila späť do vesmírneho strediska.

Bude sledovať dáta o klíme a oceánoch

Nový satelit vypustili do vesmíru zo Santa Barbary v Kalifornii. Odborníci varovali obyvateľov, že pri štarte rakety môžu počuť hlasité výbuchy, sprevádzajúce cestu rakety k plošine. Cez pripojený satelit vedci odsledujú až 90 percent vodnej plochy na zemeguli. Všetky oceány dokážu monitorovať s mimoriadnou presnosťou a s centimetrovým rozlíšením. Vďaka tomu je možné pružne reagovať pri ekologických haváriách a zabrániť ešte väčšej katastrofe. V roku 2025 sa k nemu pripojí ďalší satelit, ktorý pomôže pri sledovaní životného prostredia.

Meno podľa bývalého riaditeľa NASA

Spoločnosť SpaceX spolupracuje na vynesení satelitu do vesmíru s vesmírnou agentúrou NASA. Tá dodala monitorovacie zariadenie a spoločnosť Elona Muska poskytla raketu, ktorá satelit vyniesla do vesmíru. V názve satelitu je aj meno Michaela Freilicha. Ten pracuje v NASA ako riaditeľ divízie Earth Section. Na starosť má projekty, venujúce sa očiste oceánov a zlepšovaniu životného prostredia. Do vesmíru v minulosti vypravil prvý pilotný satelit, teraz ho vystriedala práve novembrová novinka.

Úspešný rok pre SpaceX

Vizionár Elon Musk založil spoločnosť SpaceX v snahe sprístupniť ľuďom cestovanie do vesmíru. Prvé rakety pomáhali vynášať telekomunikačné zariadenia, ich úlohou bolo zlepšiť prenos telekomunikačného signálu. Tento rok sa stal pre SpaceX prelomový. V máji vyslali do vesmíru prvý komerčný let s ľuďmi, ktorý by mohol byť predzvesťou moderného cestovania v najbližšej budúcnosti.