Unikátny objav v galaxii – 10 miliárd rokov stará, skalnatá planéta!
10.02.2021 | Skalnatá planéta | Milan Cigánik
Dokazuje prítomnosť starých foriem života? Americkí astronómovia nedávno učinili vskutku výnimočný objav.
Našli novú skalnatú planétu, ktorá je o tretinu väčšia než Zem a jej vek je takmer rovnaký ako vek našej Galaxie Mliečna cesta. Horúca a skalnatá „super Zem“, ako ju nazývajú, bola predstavená na nedávnom 237. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti a vedecký článok na túto tému bude publikovaný v časopise The Astronomical Journal vo februári 2021.
Planéta menom TOI-561b
Nový skalnatý svet sa nachádza v súhvezdí Sextant, vo vzdialenosti asi 280 svetelných rokov od našej Zeme. Vek novoobjavenej planéty sa odhaduje na 10 miliárd rokov, čo je dvakrát viac ako vek slnečnej sústavy. Len pre porovnanie, Galaxia Mliečna cesta je stará asi 12 miliárd rokov.
Planéta dostala názov TOI-561b a je pravdepodobne jednou z najstarších skalnatých planét, aké boli doposiaľ objavené. Jej existencia dokazuje fakt, že vesmír formuje skalnaté planéty takmer od svojho vzniku. Okrem nej boli objavené ďalšie dve exoplanéty TOI-561c a TOI-561d. Všetky tri obiehajú okolo hviezdy zvanej TOI-561. Ide o trpasličiu oranžovú hviezdu, chudobnú na kovy, okolo ktorej planéta obehne za 10,5 hodiny.
Bez známok života
Skalnaté planéty sa vyvíjali od vzniku vesmíru už asi 14 miliárd rokov. Momentálne planéta TOI-561b nie je obývateľná. Obieha okolo svojej hviezdy tak blízko, že je príliš horúca, než aby sa na jej povrchu udržala voda v kvapalnom skupenstve. Jej priemerná teplota na povrchu je okolo 2 200 °C. Astronómovia predpokladajú, že denná strana je magmatickým oceánom, nočná strana by mohla byť skalnatá.
Nezvyčajný nález na galaktickom hrubom disku
Väčšina špirálových galaxií, podobne ako naša Mliečna cesta, je zložená z dvoch diskov. Galaktický tenký disk obsahuje prach, plyn, hviezdy a planéty pozdĺž roviny a galaktický hrubý disk, v ktorom sa nachádzajú hviezdy chudobné na kovy. Práve nedostatok kovov ako železo či horčík spôsobuje, že hviezdy na hrubom disku nemajú planéty. Väčšina nájdených planét obieha okolo hviezd výlučne na tenkom disku. TOI-561b je výnimkou a predstavuje jednu z prvých potvrdených skalnatých exoplanét, nájdených na hrubom disku Mliečnej dráhy.
Existujú staré formy života?
Objavenie planéty TOI-561b naznačuje možnosť, že okolo najstarších hviezd našej galaxie existuje oveľa viac skalných svetov, ktoré by mohli byť obývateľné. Práve preto môžu byť domovom veľmi starých foriem života.
Tranzitný satelit pre výskum exoplanét
Hľadanie planét mimo našu slnečnú sústavu, vrátane tých, ktoré by mohli podporovať život, prebieha prostredníctvom kozmického satelitu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), ktorý bol uvedený na trh v roku 2018. Satelit pri hľadaní hviezd mapuje časti oblohy, ktoré sa pravidelne mierne stmievajú. Tento jav je neklamným znakom toho, že okolo hviezdy obieha planéta, čo TESS zachytí zo svojho uhla pohľadu. Astronómovia potom uskutočňujú podrobnejšie pozorovania pomocou spektrometra Echelle Spectrometer s vysokým rozlíšením (HIRES), umiestneného v Keck Observatory v Maunakea na Havaji.