Nová luxusná jachta v hodnote 550 miliónov dolárov: Aký bude mať tvar a čo všetko tu nájdete?

Nová luxusná jachta v hodnote 550 miliónov dolárov: Aký bude mať tvar a čo všetko tu nájdete?

19.12.2020 | Jachta v tvare žraloka | Milan Cigánik

Talianske dizajnové štúdio Lazzarini Design predstavilo nový dizajn jachty Prodigium. Tá bude svojím tvarom pripomínať žraloka. 153 metrov dlhá megajachta je vybavená napríklad vlastným prístavom.  

Zadná paluba zas poskytuje priestor pre zakotvenie ďalších menších jácht s rozmermi do tridsať metrov a pre tri bazény.

Jachta v štýle vládcu morí

Vonkajší dizajn lode je inšpirovaný starobylou rímskou architektúrou. Tvoria ho dva majestátne stĺpy, umiestnené pri hlavnom vchode. Tie zároveň držia horné poschodie, kde sa nachádza horný bazén. Kombinácia oceánskeho predátora a rímskej architektúry sa môže javiť ako inkompatibilná, no podľa jej tvorcov predstavuje symbolické spojenie. Stávame sa tak svedkami celkom nového, futuristického ponímania konštrukcie nových jácht.

Luxus zvaný Prodigium

Jachta Prodigium je zložená zo šiestich palúb. Na uzavretej hornej palube sa nachádza hlavný obývací priestor. Ten bol navrhnutý tak, aby pripomínal zuby a nos oceánskeho predátora. Obe strany plavidla majú byť vybavené dvoma obrovskými výsuvnými plutvami, ktoré budú slúžiť ako ďalší otvorený priestor v podobe terás na opaľovanie. Jachta má tri prúdové motory a dva elektrické centrálne motory. Podľa predpokladov dizajnového štúdia, loď dosiahne rýchlosť okolo 40 kilometrov za hodinu. Na palube budú tri hangáre pre helikoptéry a dve garáže pre vodné atrakcie. Izby pre asi 40 hostí sú situované v dolnom trupe, a to spolu s posilňovňou či uzavretým bazénom.

Prodigium je druhým zo šiestich nových projektov inšpirovaných prírodou, ktoré v súčasnosti vyvíja taliansky dizajnér Pierpaolo Lazzarini. Úplne prvým takýmto projektom bola jachta Avanguardia v tvare labute. Prodigium sa nachádza v počiatočných fázach návrhu a Lazzarini odhaduje, že stavba plavidla potrvá najmenej 28 mesiacov, kým zakotví v lodenici.

Zábery luxusnej jachty nájdete TU.

Súťaživosť lodných návrhárov

Zdá sa, že v súčasnej dobe dopyt po luxusných megajachtách neustále rastie. Odhady hovoria, že trh s týmito plavidlami do roku 2025 dosiahne objem 10,2 miliárd dolárov. Záujem je predovšetkým o plavidlá s dĺžkou nad 24 metrov. Lodní dizajnéri sa usilujú, aby ich projekty boli väčšie a lepšie než konkurenčné. Predbiehajú sa v tom, kto vytvorí zaujímavejší a veľkolepejší projekt. Doba, keď luxusné jachty vyzerali takmer identicky, je preto definitívne minulosťou. Dnes sa ich budúci majitelia môžu pýšiť skôr unikátnym a originálnym vzhľadom.