Používatelia Androidu, tejto aplikácie sa zbavte čo najskôr
11.03.2021 | Nebezpečná aplikácia | Milan Cigánik
Ak vlastníte aplikáciu SuperVPN na svojom smarfóne so systémom Android, vymažte ju. Toto varovanie bolo vydané pre všetkých užívateľov, ktorí majú uvedenú aplikáciu nainštalovanú vo svojom smartfóne, pretože môže byť pre nich nebezpečná.
Hoci v minulosti skrývala škodlivý spyware, tentoraz spôsobuje problémy, týkajúce sa ochrany údajov a súkromia.
Údajne „bezpečná“ aplikácia
SuperVPN vo všeobecnosti umožňuje prístup k blokovaným webovým serverom a ponúka bezpečné surfovanie po internete prostredníctvom virtuálnej súkromnej siete. Ta by mala chrániť súkromie užívateľov internetu, sprístupňovať webové stránky s geografickým obmedzením, zabezpečiť prístup k spoľahlivej rýchlosti servera bez jej obmedzenia či ponúkať šifrovanie pohybu užívateľov po internete. Existuje v platenej i bezplatnej skúšobnej verzii. Hlavnou úlohou sietí VPN je vytvoriť bezpečné prepojenie medzi vaším mobilným zariadením a internetom a smerovať vašu komunikáciu cez server VPN, aby vaša poloha a online aktivita neboli viditeľné. Takéto aplikácie sa v posledných rokoch stali populárne práve vďaka väčšiemu povedomiu o ochrane súkromia a bezpečnosti. Rovnako ako u všetkých aplikácií, aj tu je treba dbať na to, aby ste si vybrali tu správnu, ktorú si do telefónu chcete nainštalovať.
Problémy s možným zneužitím údajov
V minulom roku boli pre aplikáciu SuperVPN vydané dve varovania. Prvé kvôli hroziacemu úniku údajov o kreditných kartách, súkromných fotografiách a videách, zdieľaných online a záznamov súkromných konverzácií viac než 105-ich miliónov ľudí. O pár týždňov neskôr dokázali hackeri obísť bezpečnostné prvky aplikácie, čo im umožnilo sledovať komunikáciu medzi používateľom a poskytovateľom a dokonca presmerovať používateľov na škodlivý hackerský server. Na tento problém upozornila spoločnosť CyberNews, ktorá tvrdí, že používateľ populárneho fóra hackerov predáva tri databázy, obsahujúce poverenia používateľa a údaje zo zariadenia, odcudzené z troch rôznych služieb Android VPN (SuperVPN, GeckoVPN a ChatVPN). Databázy obsahujú informácie o približne 21 miliónoch používateľov, ktoré zahŕňajú ich mená, e-mailové adresy a používateľské mená, údaje z platobných kariet a dokonca aj podrobnosti o mobilnom zariadení, ktoré používajú.
Pozor na bezplatné aplikácie
Kontrolou CyberNews však prešla iba malá časť údajov. Spoločnosť uviedla, že neunikli úplne všetky dáta. Odporúča preto aplikáciu SuperVPN z mobilného telefónu odstrániť a radšej využiť niektoré iné programy služby Google Play, ktoré sú podobné ako SuperVPN a majú aj rovnaký popis.
Problémy najčastejšie bývajú práve s tými aplikáciami, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo. Preto dôkladne zvážte čo si do svojho mobilného telefónu nainštalujete.