Od budúceho roka sa budú organizovať expedície k vraku Titanicu

Od budúceho roka sa budú organizovať expedície k vraku Titanicu

18.12.2020 | Expedície k vraku Titanicu | Milan Cigánik

Všetci dobrodružstva-chtiví nadšenci histórie najslávnejšieho zaoceánskeho parníka sveta Titanic, ktorý navždy zmizol na dne Atlantiku v roku 1912, si od budúceho roka prídu na svoje.

Budú mať príležitosť zúčastniť sa expedície k vraku tejto fascinujúcej lode ako členovia posádky. Má to však jeden malý háčik - cena miestenky v tejto výprave sa bude pohybovať okolo 125 000 amerických dolárov.

Spoločnosť OceanGate Expeditions uvedie na trh novinku, aká tu doposiaľ nebola. Z bežných záujemcov urobí bádateľov, ktorých dopraví až na samé dno Atlantiku. Prostredníctvom podmorských misií budú títo prieskumníci dokumentovať vrak Titanicu. Stav lode sa vraj rapídne zhoršuje a rozpadá rýchlejšie, než vedci očakávali. Príčinou sú hlbokomorské baktérie, ktoré svojou prítomnosťou narúšajú kovové časti lode. Aj preto sa životnosť vraku odhaduje najviac na 20 rokov.

Z bežných ľudí výskumníci

Spoločnosť OceanGate Expeditions informovala verejnosť vo svojej tlačovej správe, že ľudia, ktorí majú záujem zúčastniť sa expedícií, absolvujú  štandardnú prehliadku tohto, dnes už historického miesta, no dostanú i praktické úlohy. Ako vyškolení členovia posádky podajú pomocnú ruku pri realizácii výskumu v praxi. Zúčastnia sa na tvorbe fotorealistického virtuálneho 3D modelu vraku lode pomocou laserových skenov a 4K videa. Ich snahou bude doplniť informácie, nadobudnuté predchádzajúcimi vedeckými expedíciami, a získať nové údaje, fotografie i videá vo vysokom rozlíšení. Netreba zabúdať ani na snímky fauny a flóry, vyskytujúce sa v okolí vraku.

Staňte sa súčasťou jedinečnej misie

Cieľom expedície k potopenému Titanicu je poskytnúť záujemcom pohľad na dno oceána a sprístupniť nálezisko s vrakom lode. Účastníci misie dostanú jedinečnú príležitosť aktívne sa podieľať na plnení jednotlivých úloh a pracovať s významnými oceánografmi, archeológmi, výskumníkmi a veteránmi z predchádzajúcich expedícií. Posádku každej misie tvorí zhruba štyridsať ľudí. Deviati z nich sú dobrovoľníci, misijní špecialisti, ktorí za svoju účasť zaplatia 125 000 amerických dolárov. Okrem nich budú na palube piloti ponorky, prevádzková posádka a ďalší výskumníci i odborníci, ktorí všetky získané informácie spracujú.

Desaťdňové turnusy

Spoločnosť OceanGate Expedition naplánovala na rok 2021 celkovo šesť expedícií. Prvá sa uskutoční už koncom mája a začne sa v meste St. John na ostrove Newfoundland. Potrvá 10 dní, počas ktorých päťčlenná posádka dopraví civilných výskumníkov a vedcov na miesto vraku. Každý deň spolu absolvujú osem až desaťhodinové výpravy k Titanicu.

Potápačské tímy budú zhromažďovať fotografie, videá, laserové skeny a údaje zo sonarov. Tie poskytnú objektívne informácie o aktuálnom stave vraku. Podľa tlačovej správy spoločnosti OceanGate, expedície použijú na cestu do hĺbky 3 800 m pod hladinou oceánu ponorku spoločnosti, pomenovanú Titan. Miesto v prvých šiestich expedíciách si údajne rezervovalo približne 30 dobrovolníkov. Stále však existuje priestor pre ostatných záujemcov. Ďalšie výpravy sa podľa OceanGate uskutočnia v lete 2022. Tak čo, necháte sa zlákať a podniknete aj vy dobrodružnú výpravu na dno Atlantiku, ktoré dýcha neuveriteľnou históriou? :-)